Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Zaman enerji midir?

Enerjinin asla kaybolamayacağını ancak şekil değiştirebileceğini lisede ve üniversitede öğrenmiştik. Kinet enerji, potansiyel enerjiye veya elektrik enerjisi kinetik enerjiye dönüşüyordu. Dün Ordu’dan gelirken bunu düşündüm. Normalden daha hızlı kullanıyordum arabayı (genellikle pek tercih etmem) haliyle daha fazla yakıt tüketimim oldu. Yani daha fazla enerji kaybettim. Bunu düşünürken bir aradanda sagramdan yiyordum. O da enerji. Ancak […]

Enerjinin asla kaybolamayacağını ancak şekil değiştirebileceğini lisede ve üniversitede öğrenmiştik. Kinet enerji, potansiyel enerjiye veya elektrik enerjisi kinetik enerjiye dönüşüyordu.

Dün Ordu’dan gelirken bunu düşündüm. Normalden daha hızlı kullanıyordum arabayı (genellikle pek tercih etmem) haliyle daha fazla yakıt tüketimim oldu. Yani daha fazla enerji kaybettim. Bunu düşünürken bir aradanda sagramdan yiyordum. O da enerji. Ancak araba daha fazla enerji kaybederken -enerjinin korunumu kanununa göre- ne kazanıyordum. Açıkça belli zaman kazanıyordum. Daha erken varacaktım Trabzon’a. O zaman enerji zamana mı dönüşüyordu. Zaman enerji miydi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.