Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Tasarruflu araba kullanma teknikleri

Benim şahsen hiç arabam olmadı. (küçük emrah mode off) Ancak 1996 yılından itibaren araba kullanmayı bilen ağır vasıta ehliyet sahibi ve bir çok çeşit ve modelde araba, minibüs, otobüs, kamyon kullanmış birisi olarak bir kaç tavsiyem olacak. Yakıt fiyatlarının alıp yürüdüğü şu günlerde tasarruf şart. Özellikle de trafikte saçma sapan araç kullananları gördükçe aklım başımdan […]

Benim şahsen hiç arabam olmadı. (küçük emrah mode off) Ancak 1996 yılından itibaren araba kullanmayı bilen ağır vasıta ehliyet sahibi ve bir çok çeşit ve modelde araba, minibüs, otobüs, kamyon kullanmış birisi olarak bir kaç tavsiyem olacak. Yakıt fiyatlarının alıp yürüdüğü şu günlerde tasarruf şart. Özellikle de trafikte saçma sapan araç kullananları gördükçe aklım başımdan gidiyor.

Arabanızı agresif kullanmayın
Herkes sanki ralliye katılmış veya kız kaçırıyor.  Işıklarda arabalar bir çizgiye gelmesin. Bir an önce herkes kalkışını yapar ve 0-100 km/h’e rekor seviyede ulaşır. Bu yanlış, yapmayın. Vites geçişlerinizi makul düzeylerde tutun. Gaz pedalına birden yüklenmeyin. Belki birden hızlanırsınız ve kısa zamanda fazla mesafe kat edersiniz ama bu gereksiz yere (eğer acil işiniz yoksa) cebinizden fazla para çıkmasına neden olur.

Trafiği ve trafik işaretlerini kontrol edin
Trafikte sıkça karşılaştığım bir durum. Işıklar kırmızı yanıyor ancak solumdan bir araç jet gibi geçiyor. 150 metre ileride ışıklara gelince acı bir fren.  İyi de ne gerek vardı. Işığın yandığı belli. O sürati neden? Duracağınız aşikar olduğu durumlarda gereksiz yere hız yapmayın. Ayrıca önünüzdeki aracı da mantıklı bir şekilde takip edin. Olası frenlemelerde sizde aranızdaki mesafeye göre fren veya gaz kesme yapabilirsiniz. Unutmayın gaz kesme > frenleme. Ayrıca yeşil dalga hızı olan yerlerde kesinlikle bu hıza uyun.

Küçük vitesten kaçının
Manuel vites araçlar için küçük vitesten kaçının. Vites geçişlerinizi optimum seviyede yapın. Nedir bu optimum seviye diye soracaksınız elbette. Bildiğimiz gibi dizel arabaların devir saatleri 5-6 bin devirlerde.  Benzinlilerde ise 7-8 bin devirlerdedir. Yüksek devirde araç fazla yakıt tüketir. O zaman düşük devirlerde kullanalım gibi seçenek ise motorda kurumlaşma denilen hadiseyi doğurabilir. Ayrıca motor parçalarına zarar verebilir. O zaman yukarıda söylediğim gibi optimum değeri bulmamız lazım. Benim sürüş felsefeme göre 1- 1.400, 2- 2.300, 3-2.700, 4-3.000, 5-3.000 değerleri makul görünüyor. Artık alışmışım ve bu değerlerde kullanıyorum dizel araçları. Benzinli motorlarda ise yaklaşık 200-300 devir yükseltilebilir.

Motor ısıtma
Yılların şoförlerinde gördüm. Araca binilir ve marşa basılır basılmaz gaza köklenir. Bu tam manasıyla motorun anasını ağlatmaktır. Daha yağlaması tam olarak gerçekleşmemiş motorun pistonlarını yüksek devirle çalıştırmak. Hiç ısınma, antreman  yapmadan 100 metre koşusuna başlamak gibi bir şey. Onun için hava çok soğuk olsa bile motoru çalıştırdıktan sonra gaza basmayın, rölantide 30 saniye çalışması yetecektir. Bu şekilde yakıttan önemli ölçüde tasarruf edersiniz. Eğer 30 saniye gibi bir bekleme zamanın yoksa da kısa bir süre düşük devirde seyrediniz. Ayrıca 1 dakikadan fazla bekleyecekseniz aracınızın kontağını kapatınız, az ise kapatmayınız rölantide çalışsın.

Yakıt istasyonu
Aracınıza hangi yakıtın iyi geldiğini bilin. Bunu deneme yanılma yolu ile, servise veya ustaya danışarak öğrenebilirsiniz. Yakıtlar büyük oranda aynı olmakla birlikte içerilerine katmış oldukları bazı katkılar bazı motorlara iyi gelmekte ve daha az yakmalarına sebep olmaktadır. Bunun için favori yakıt istasyonunuzu belirleyin. Yakıtınızı havanın soğuk olduğu zamanlarda alın. Sabah erken veya akşam geç saatlerde. V=m/d formülünü hatırlayın. Pompalar V’yi ölçer. Yani hacmi. d ise yoğunluktur. Yakıt soğuk havada daha yoğun olur. O zaman d ne kadar büyük ise V o kadar küçük olacak. Bunun için yakıtın en yoğun olduğu zaman depoyu fullemek en mantıklısı. Ayrıca bazı markaların yakıt yoğunlukları diğerlerinden düşük veya yüksek olabiliyor (katkılarından dolayı)

Gerek yoksa klima ve cam açma
Kışın sıcak klima açanlar gördüm. Siir mısrası gibi oldu ama var. Kışın klimanın sıcak kısmını açanları biliyorum ben. Halbuki manuel sıcak fan ile de içeriyi ısıtmak pekala mümkün. Gerek yok. Çünkü klima çalışması yakıt tüketimini artırır. Hadi oradan klima ile motorun, yakıtın ne alakası var demeyin. Klimanın kompresörünün tahrik olması için motordan kuvvet alınır. Bu da ekstra yakıt tüketilmesine neden olur. Klimayı kapatıp cam açma ise net bir çözüm değildir. Nihayetinde açık camlardan içeri hava girecek ve sürtünmeden dolayı hız kaybı olacaktır. Bu hız kaybı için gaz daha fazla basılacak ve daha fazla yakıt tüketilecektir. Onun için araçta gereksiz yere klima ve cam açmayın. Arabanızı serin yerlere park ederek, fazla giyinerek (makul ölçüde, sürüşü engellemeyecek) veya giyinmeyerek (ahlak kuralları çerçevesinde :)), açık renk araba tercih ederek, güneş yansıtıcı kullanarak mantıklı çözümler üretebilirsiniz.

“Yürüründe sorun yoktur”
Arabanızın yürüründe sorun olmasın. Özellikle rot, balans, teker havaları daima istenilen değerlerde olsun. Lastik havalarınız istenilen değerlerin maksimumunda olsun.

Not I: Yukarıdaki arabanın aynısından alma niyetindeyim. Elinde veya yakınlarında olan varsa benimle iletişime geçebilir. Özellikler; 2004-2006 arası Megane II 1.5 DCi Dynamique HB + sunroof. Kilometresi düşük olması tercih sebebidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.