Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Şistine Şapeli’nin Havalandırma ve İklimlendirilmesi

Hep merak etmişimdir. Tarihi mekanlar tarih sahnesinde ve şu anda nasıl iklimlendirme yapılıyor ve havalandırılıyor. Bu konuda akademik bir çalışmam yok ancak neredeyse tüm Türkiye’de gezdiğim her tarihi yapıyı bu gözle incelerim. Bursa Ulucami, Ayasofya, Sultan Ahmet Cami, Selimiye, Çal Mağarası, Zelve, Göreme, Diyarbakır Ulu Cami ve daha niceleri. Hepsine bu gözle bakmışımdır. Ama ötesi […]

Hep merak etmişimdir. Tarihi mekanlar tarih sahnesinde ve şu anda nasıl iklimlendirme yapılıyor ve havalandırılıyor. Bu konuda akademik bir çalışmam yok ancak neredeyse tüm Türkiye’de gezdiğim her tarihi yapıyı bu gözle incelerim. Bursa Ulucami, Ayasofya, Sultan Ahmet Cami, Selimiye, Çal Mağarası, Zelve, Göreme, Diyarbakır Ulu Cami ve daha niceleri. Hepsine bu gözle bakmışımdır. Ama ötesi yok. E-postama yeni düşen Alarko Carrier’in aylık bülteni sayesinde Vatikan’da yer ala Şistine Şapeli’nin şu an nasıl iklimlendirildiğini ve havalandırma yapıldığını öğrendim.

ceiling-painting-561770_1280

Değişken yüklere hitap edebilmesi için Carrier marka  580 – 1700 kW kapasite aralıklı su soğutmalı soğutma grupları ve ısı pompaları yerleştirilmiştir. Dışarıdan alınan tüm hava 0,1 mikron hassasiyetli filtrelerden geçirilerek iklimlendirme yapıldıktan sonra şapelin içerisine veriliyor. Bu sayede içeriye toz, polen, bakteri gibi yabancı maddeler girememektedir. Sistem sayesinde tavan ve taban sıcaklık farkları, gece ve gündüz sıcaklık farkları çok yakın tutularak  Michelangelo’nun freskleri korunmaktadır. İçeri giren ziyaretçi sayısını otomasyon sistemi tahmin ederek içerideki iklimlendirmeyi de sistem otomatik ayarlamakta. Gerçekten muhteşem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.