Kategoriler
Hayat & Kültür

Sigaraya başlangıç

Herkesin bir sigaraya başlama sebebi, hikayesi vardır. Üzülerek söylüyorum ama bu merete ben de bir hikaye ile başladım. Sene 1996 veya 1995. Cebimde şu yukarıdaki paralardan 4-5 tane var. Biriktirmişim anasını satayım. Ama iyi hatırlıyorum o zamanlar böyle ara sıra para biriktirirdim. Her neyse cepte sağlam 40-45 bin lira var. Abimler benden 4 sene büyük […]

Herkesin bir sigaraya başlama sebebi, hikayesi vardır. Üzülerek söylüyorum ama bu merete ben de bir hikaye ile başladım. Sene 1996 veya 1995. Cebimde şu yukarıdaki paralardan 4-5 tane var. Biriktirmişim anasını satayım. Ama iyi hatırlıyorum o zamanlar böyle ara sıra para biriktirirdim. Her neyse cepte sağlam 40-45 bin lira var. Abimler benden 4 sene büyük ve onların da bir arkadaş çevresi var. Bunlar kendi aralarında sigara aldım, sigara verdim muhabbeti yapıyorlar. Onlarda büyük değiller aslında, liseye gidiyorlar işte. Bir ara ben de muhabbete kulak misafiri oldum. Kod adı Ramo olan Ramazan adlı arkadaş, dün daha yeni bi paket Maltepe aldığını paketin neredeyse bitmek üzere olduğunu söyledi. Ve ekledi (eklemez olaydı) Daha dün 15 bin TL verdim pakete. 

Benim için sihirli sözcük buydu. 15 bin TL vermişti pakete. Ve bir pakette 20 adet sigara vardı. O zaman ki kafam Maltepe sigarasını piyasanın en iyi sigarası  biliyorum (heralde Marlboro ile karıştırmışım) Piyasanın en iyi sigarası ve üstelik içinde 20 tane var. Hem de 15 bin TL. Hassiktir dedim? Böyle kelepir bir malı kaçırmamalıyım diye geçirdim içimden. Nitekim cebimde yaklaşık 50 bin TL para vardı. Çok rahat 3 paket sigara alabilirdim. Toplamda 60 adet ederdi ve bu bana uzun bir süre yetebilir düşüncesindeyim. Hatırlıyorum da acayip sevinmiştim o hesabı yaparken. Çünkü cebimdeki paraya göre çok ucuzdu.

Arkadaşları ikna ettim ve sigaraya başlamamız gerektiğini onlara empoze ettim. 5 kişi 3.000 TL vererek sigara alabileceğimizi hesap ederek bakkala (mahallemizden çok uzak bir bakkal) doğru yola koyulduk. 5 kişi başladığımız serüven bakkal muhitinde 3 kişiye inmişti. Aramızdan 2 kişi buhar olmuştu. Neyse 3 kişi 5 bin TL verir olur biter. Hesaplar yeniden yapılmıştı. Tek sorun sigarayı kimin alacağı idi. Eninde sonunda bir gönüllü çıktı ve sigara alındı. Başlayış o başlayış. Daha sonra en kaliteli sigaranın Parlament ve Marlboro olduğunu öğrendim ve fiyatı da 45 bin TL idi. Ne acı!

Evet herkesin sigara hikayesi gibi benimki de bu; kelepir fiyata sigaraya başlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.