Kategoriler
Hayat & Kültür İnternet ve Bilgisayar

Şiddet oyunları

Önceden, yeterince boş vakit bulabildiğim zamanlar, yani öğrencilik yıllarımda bilgisayar oyunları oynamaya hevesli idim. Hâlâ daha hevesliyim ancak vakit bulamadığımdan yaklaşık 6-7 senedir zaman bulamadığımdan herhangi bir oyun oynayamıyorum. Half-Life, Hitman, Commandos, Counter Strike tseverek oynadığım oyunlardı. Anlaşıldığı gibi 10 sene öncesinin oyunları. Bu oyunların hepsinde ana tema öldürmek üzerine idi ve ben bu oyunları oynadıktan […]

siddet_oyunlari

Önceden, yeterince boş vakit bulabildiğim zamanlar, yani öğrencilik yıllarımda bilgisayar oyunları oynamaya hevesli idim. Hâlâ daha hevesliyim ancak vakit bulamadığımdan yaklaşık 6-7 senedir zaman bulamadığımdan herhangi bir oyun oynayamıyorum. Half-Life, Hitman, Commandos, Counter Strike tseverek oynadığım oyunlardı. Anlaşıldığı gibi 10 sene öncesinin oyunları. Bu oyunların hepsinde ana tema öldürmek üzerine idi ve ben bu oyunları oynadıktan sonra askere gittim. Silahın, kısa ve uzun namlulu ne olduğunu orada gördüm. Özellikle Call-of-Duty’de silahların sesisin kulaklarda bıraktığı vızıltıya askerde tekrar şahit oldum. Gerçek manada. Bu arada askerliğimi doğu bölgelerinde, çatışmaların içinde geçirdiğimi de yok. Çankırı’da bir birlikte geri hizmet olarak yaptım. Topu topu 50 fişek ya attım ya atmadım. Hepi topu bu.

Her neyse ana konum aslında oyun, askerlik falan değil. Oyunlardaki insanları öldürme sahneleri. Bu oyunların neredeyse hepsinde FPS dediğimiz yanı ana karakterin gözünden dünyayı görebildiğiniz sitemler. Sadece  gez (göz-gez-arpacık) görünmekte ve onunla beraber hedefe ateş açılmakta. Çoğu hedef uzak sayılabilecek mesafelerden fişek ile vurulmakta. Bazen ilkel yöntemler kullanılarak bıçak veya başka aletler de kullanılabiliyor öldürmek için. Ancak benim değinmek istediğim konjonktürün de etkisiyle infaz sahnelerinde bir değişik olabileceği. Mafia adlı oyunda bazı infaz sahneleri vardı ancak bu sahneler gündeme ayak uydurursa felaket olur. Daha kanlı ve vahşet saçan infaz sahneleri gencecik beyinlerin dimağında kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.