Kategoriler
Hayat & Kültür

Seminer var gidelim

Dün gece arkadaşım ile telefonda konuşurken yarın bir seminer var oraya gideceğim dedi bana. Arkadaşım inşaat mühendisi olduğundan her halde odanın veya teknik bir kuruluşun semineri olduğunu düşündüm. Pazar pazar da ne semineri deyince; ya çok  ısrar ettiler, az önce de telefondan aradı arkadaş illa katılacaksın diye deyince hemen işkillendim. Hemen işkillenirim kralını tanımam. Du […]

Dün gece arkadaşım ile telefonda konuşurken yarın bir seminer var oraya gideceğim dedi bana. Arkadaşım inşaat mühendisi olduğundan her halde odanın veya teknik bir kuruluşun semineri olduğunu düşündüm. Pazar pazar da ne semineri deyince; ya çok  ısrar ettiler, az önce de telefondan aradı arkadaş illa katılacaksın diye deyince hemen işkillendim. Hemen işkillenirim kralını tanımam. Du bakayım dedim. Nedir bu seminer işi biraz açsana? Efendim grup alışveriş topluğu, herkes alışveriş yapıyor böylece indirim mindirim kazanıyorsun, paran geri geliyor deyince hooooooop orada dur dedim. Bu quest.net gibi bişey o zaman dedim. O ne diye cevap aldım. Şey dedim o zaman bu titan saadet zinciri. Ne bileyim o ne Cengiz dedi. O zaman bu Neşeli Hayat dedim, hani Yılmaz Erdoğan’ın filmi. İzlemedim dedi. Git o zaman sisteme gir gör ebeninkini dedim. Yok yok bekle dedim bende geleceğim. Gittim arkadaşlar.

Evet seminere gittim. Lyness midir nedir? Öyle bir şey. Şehrin en popüler kültür merkezinin ortalama genişlikte (150 kişilik) bir salonunda. İyi giyinimli bir bey sistemi anlatıyor. Ben 40 dakika geç gittim tabi. İçeride 60’a yakın kişi var. Herkes sisteme girip indirimli akabinde de bedava alışveriş yapmanın peşinde. Olayın püf noktası kısaca şöyle: Sistem bazı mağazalar ile anlaşmış ve buralarda indirimin var, kartını gösterip buralardan indirimli alışveriş yapıyorsun. Ayrıca üye yapınca, yani sisteme adam toplayınca da puan kazanıyorsun. Sonuç olarak senin altındakiler çok alışveriş yaparsa sende onlardan pay alıyordun. Kısacası; bildiğin saadet zinciri. Ha bunlar para mara istemdiler şimdilik. Belki de istediler. Ben 20 dakika durdum çıktım. Nitekim beynini peynir ekmek ile yemiş o kadar adamına arasında bir işim yok.

Bana göre sistem normal saadet zinciri mantığında çalışıyor ve zincir gibi bu zincirde de %5’lik bir kesim bir şeyler kazanabilir. Ancak geri kalanı tırt. Sen yardır arkadaşımı, akrabamı sisteme sokacağım diye. Sok sisteme millet gitsin oralardan alışveriş yapsın %5’lik kesim kazansın. Bedavadan hamallar çalışsın didinsin. Yok ben şuna kızıyorum sen olmuş 2012, internet var, imkanlar var. Milletimiz hala düşeşten paranın peşinde. Yok abicim yok bizden adam olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.