Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Röle nedir? Röle yapışması nasıl olur?

Açıklama için elimde bir adet röle mevcut. Rölenin normalde açık olması gereken 1 ve 5 ayakları yapışık. Bu yapışmanın sebebi, ve rölenin kısaca çalışma prensibini irdeleyeceğim. Fotoğrafta gözüken röle Schneider marka RXM4AB1P7 model bir röle. Röle: Enerji verilmek üzere bir veya birden fazla cihazın kumanda edilebilmesini sağlayan elektromanyetik esasa uygun çalışan bir devre elemanı. Rölemize AC […]

Açıklama için elimde bir adet röle mevcut. Rölenin normalde açık olması gereken 1 ve 5 ayakları yapışık. Bu yapışmanın sebebi, ve rölenin kısaca çalışma prensibini irdeleyeceğim. Fotoğrafta gözüken röle Schneider marka RXM4AB1P7 model bir röle.

100_4119

Röle: Enerji verilmek üzere bir veya birden fazla cihazın kumanda edilebilmesini sağlayan elektromanyetik esasa uygun çalışan bir devre elemanı. Rölemize AC veya DC akım verebiliriz. Bu tamamen pano şartlarımıza göre seçeceğimiz ürüne bağlı.

100_4117

Röle basit olarak iki parçadan oluşur, bobin ve diğer ekipmanlar. Bobine enerji geldiği zaman normalde üst ayaklara değen perde bobinin elektromıknatıs özelliği kazanması ile yay gücünü yenerek aşağı basar ve bu sefer alt ayaklar ile kontak oluşur. 13 ve 14 numaralı ayak bobinin güç aldığı ayaklardır. Elimizdeki 220 AC akımla çalışmakta. Örnekte bizim perde 9, 10, 11, 12 ayaklarına bağlı. Ayaklar normalde 1, 2, 3, 4 ayakları ile temas halinde iken bobine enerji geldiği zaman 5, 6, 7, 8 ayakları ile temas haline geçmektedir. Bu şekildeki bir röle ile aynı anda bir çok cihazı açma veya kapatma yapabilirsiniz. Her şey sizin tasarım gücünüze kalmış.

100_4128100_4126

Alttaki fotoğrafta ise açma kapama yapa metallerin birbirine yapışmasını görüyoruz. Zamanla bu yapışma olmaktadır.

100_4122

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.