Kategoriler
Hayat & Kültür

Öğretmenlerin çok çalışıyorum geyiği!

Yazıma başlamadan önce bazı sığ beyinlere öğretmen lisesi mezunu olduğumu, ailemde öğretmenler olduğunu, öğretmenlik mesleğini kutsal bir meslek olarak gördüğümü belirtmek isterim. Şimdi gelelim konumuza. Öğretmenler diğer memurlar gibi tüm resmi tatil günlerinde tatil yapan üstüne de yazın en az 60 gün, yarı yılda da en az 10 gün tatil yapan devlet çalışanıdırlar. Senede en […]

Yazıma başlamadan önce bazı sığ beyinlere öğretmen lisesi mezunu olduğumu, ailemde öğretmenler olduğunu, öğretmenlik mesleğini kutsal bir meslek olarak gördüğümü belirtmek isterim. Şimdi gelelim konumuza. Öğretmenler diğer memurlar gibi tüm resmi tatil günlerinde tatil yapan üstüne de yazın en az 60 gün, yarı yılda da en az 10 gün tatil yapan devlet çalışanıdırlar. Senede en az 70 gün kelepir tatil vardır bunlara. Cumartesi, pazar ve resmi tatilleri en kralından saymıyorum. Onlar zaten her memura standart olarak verilen nimet.

Peki öğretmenler neden bu kadar ağlıyor. Ağlama konularına kısaca göz atalım,

  • Bizim günde yarım gün, senede 3 ay tatil yaptığımızı mı sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz, biz hede, höde de hede höde. Evet efendim siz günde yarım porsiyon çalışmakta, yazın da memleketine gelen Almancılar gibi tatile çıkmaktasınız. Yok eve geldikten sonra soru hazırlıyormuş. Yok evde yazılı kağıdı okuyormuş. Yok bilmem evde ebesinin hörekesi. Kardeşim sen zaten yarım gün çalışıyorsun. Haftanın 5 günü günün diğer yarısının 2 saati bu işleri yapsan yeter de artar bile. Ha artıramıyorum diyorsan o senin kapasitendir. Bu şekilde çalışmanla bile normal bir memurdan daha az çalışırsın. Yazın okul yöneticileri hariç diğer öğretmenler bal gibi tatile çıkıyor. Şu son yıllarda kurs murs neyim çıkardılar da sondan 1-2 baştan 1-2 hafta kurs görüyorlar Allahtan. Yoksa hepten odun gelip odun gidecekti bu arkadaşlarımız. Nitekim en az 60 gün firesiz tatil var.Hem diğer meslek sahipleri sadece işte iş mi yapıyorlar.  “Yine mi eve iş getirdin” kadın dırdır mottosu hiç zannetmiyorum ki bir öğretmen eşinden çıksın. Tüm sektörler eve iş getiriyor.
  • Bu çocuklarla uğraşmak sabır ister. Evet buna katılıyorum. Ancak bu çocuklar ile uğraşmak sizin işiniz. Eğitim fakültesine girerken bu çocuklar ile karşılaşacağını bilmeyen yoktur herhalde.  Bu iş gönüllü yapılacak bir iştir. Çocuklarla uğraşacan anacım. Zoruna gidiyorsa polis ol, katillerle uğraş, ya da hakim ol suçlularla uğraş veya doktor ol doktor, kolu bacağı, götü paramparça olmuş adamlarla uğraş. Sen en iyisi pazarlamacı ol, kendini bilmez, yüksekten uçan sonradan görme kıbıtıyoz esnaflarla uğraş. Daha saymıyorum bile, eminim ki bunları okuyan öğretmen en iyisi ben yine çocuklarla uğraşayım diyordur.
  • Az ücret alıyoruz. Hakkımızın karşılığı bu değil. Değil tabi. Ona diyeceğim bir şey yok. Ama kimse hak ettiğini alamıyor. Ancak siz yine de kötünün iyisiniz. Atanan bir öğretmen sıfır deneyime sahip olmasına rağmen üniversiteyi bitirmek için götünün kılları ağarmış sıfır bir mühendisin neredeyse 2 katı maaş alır.
  • Atanmak zor. Atanamıyoruz. Evet kimse atanamıyor. Devlete kapak atmak zor. Ancak tüm meslek dallarında neredeyse durum bu. Öğretmenlere kasten yapılmış bir durum değil.

Not: Karşılaştırmalar yapılırken genellikle öğretmen ile özel sektörde çalışan bir üniversite mezunu düşünülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.