Kategoriler
Genel

Markalarda bugün ISAIA

Markalar hakkında yazı yazmak uzun zamandır aklımda olan bir fikirdi. Nasip şimdiye imiş. İlk başlayacağım marka ise amblemi kırmızı mercan olan İtalyan markası: ISAIA (okunuşu iszaiyya)

Renkli erkek giyim koleksiyonları ile nam salan Isaia, İtalya Napoli merkezli bir erkek giyim markası. Markanın ilk kurucusu kendisi de terzi olan Enrico Isaia‘nın soyadından gelmekte ve 1920 lerde kurulmuş. Terziliği Napolitan tarzı ceketlerin babası olan Vincenzo Attolini’nin oğlu Cesare Attolini’den öğrenen Enrico Aga, Napoli’de babalarının sahibi olduğu kumaş üretim dükkanında işe başlıyor. Daha sonra 1957’de kardeşleri Corrado ve Rosario Isaia ile birlikte nüfusu yaklaşık 14 Bin ve yarısından fazlası ise terzi olan Casalnuovo’ya taşınmışlar. Burada da terziler için kumaş üretmeye devam ederken hemen yanda da bir giyim mağazası açmışlar.

Corrado-Enrico-Rosario kardeşler

Aşağıda da fotoğrafı görülen binada hem kumaş üretimi hem de özel-dikim satış mağazasını işletmeye koyulmuşlar. Markanın şu anda İtalya başta olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Moğolistan, Ukrayna, Çin ve Japonya’da mağazaları bulunmakta.

Isaia’nın ilk binası hâlâ yerinde. Bakımsız sokaktaki gri bina

Enrico Isaia, 7 Mart 2017 yılında 84 yaşında vefat etmiştir. Şirket CEO görevinde oğlu Gianluca Isaia, şirketin üst düzey yönetiminde ise ailenin ikinci ve üçüncü kuşak bireyleri oturmakta.

Şirketin bir nevi modeli/yüzü olan ve Instagram’da onlarca fotoğrafı olan Enrico’nun oğlu Gianluca Isaia, ekonomi lisans eğitimini tamamladıktan sonra ilk olarak 1989 yılında şirkette çalışmaya başladığında ilk kuşak hâlâ yerel olarak çalışmakta idi. İtalya içinde ismini duyuran firmanın uluslararası bir bilinirliği yoktu. Gianluca şirketi İtalya dışına taşımak için neler yapılabileceği için epeyce kafa yormuş, Amerika’ya gitmiş ve birçok araştırmalar yapmış.

Gianluca, müşterilerini detaylara önem veren, sabırlı ve kendi stilini oluşturmayı seven erkekler olarak tanımlıyor.

Gianluca Isaia

Şirketin maskotu ise İtalyanca küçük mercan anlamına gelen Corallino.

Corallino, Gianluca ile birlikte
Isaia kolleksiyonu
Isaia fabrikasından bir kare

kaynaklar;
https://www.isaia.it/
https://www.instagram.com/isaia/
https://en.wikipedia.org/wiki/Isaia#cite_note-2
https://www.acontinuouslean.com/2012/07/03/being-neapolitan-a-lesson-in-language-style-at-isaia/
https://www.acontinuouslean.com/2011/06/28/made-in-italy-isaia-napoli/
https://www.google.com/maps/@40.9088706,14.3472742,3a,75y,317.15h,92.84t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZd8aTANAY1p1CD4f5G6trQ!2e0!7i16384!8i8192
https://www.grailed.com/drycleanonly/isaia-history
https://www.elitetraveler.com/travel/destination-guides/africa-and-the-middle-east/cape-town-destination-guide/new-oneonly-cape-town-resort-to-open-in-spring-2009-2
https://tr.forvo.com/word/isaia/#it

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.