Kategoriler
Hayat & Kültür Mühendislik ve Teknoloji

Mantolamada çığır

Haberin içeriği aşağıdaki gibi; MUŞ – Şiddetli soğuklara karşı önlem için önce internetten araştırma yaptığını söyleyen 45 yaşındaki beş çocuk babası Hüseyin Arme, çözümü ailece oturdukları binayı naylonla kaplamakta buldu. Karşıyaka Mahallesi’ndeki apartmanda babası, çocukları ve kardeşleriyle yaşadıklarını kaydeden Arme, “Binayı tek parça naylonla tamamen kaplamak istedik. Ancak 12 metre genişliğinde 40 metre boyunda naylon […]

Haberin içeriği aşağıdaki gibi;

MUŞ – Şiddetli soğuklara karşı önlem için önce internetten araştırma yaptığını söyleyen 45 yaşındaki beş çocuk babası Hüseyin Arme, çözümü ailece oturdukları binayı naylonla kaplamakta buldu.

Karşıyaka Mahallesi’ndeki apartmanda babası, çocukları ve kardeşleriyle yaşadıklarını kaydeden Arme, “Binayı tek parça naylonla tamamen kaplamak istedik. Ancak 12 metre genişliğinde 40 metre boyunda naylon bulabildik. Bu nedenle apartamının alttan üç katını naylonla kaplayabildik. Bu işlemi yaptıktan sonra evimiz ısınmaya başladı. Yüzde 30 yakıt tasarrufu elde ettik. Naylonun rüzgardan yırtılmaması için de demir çubuklarla güçlendirdik. Tek parça bir naylon bulabilirsek binayı tümüyle naylonla giydireceğiz” diye konuştu. (DHA)

izolasyon

Şimdi bu abimiz bu izolasyon tekniğine ne kadar harcamış olabilir. Naylon branda piyasada 400 TL civarında bulunabilir. Kullanılan demirler, ipler ve başka malzeme varsa da bunlar 100 TL civarında tutar. Asma işlemi ise 3 kişi ile yarım günde yapılabilir. 150 TL de işçiliğe dedik. Toplamda 650 TL civarında bir masraf söz konusu. Aynı binanın tamamen mantolama yapılması ise yaklaşık 10.000 TL civarı tutacaktır. Fiyat/performans açısından değerlendirmeye şayan bir çalışma olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.