Kategoriler
Hayat & Kültür Mühendislik ve Teknoloji

Little Giant – Golden Hydrant

Hiç kutsal bir rooftop gördünüz mü? Veya saygıdeğer bir hidrofor? Ama aşırı saygıyı hak eden bir egzoz fanı gördüğünüzü tahmin edebiliyorum. Ben bu zamana kadar hiç görmemiştim. Yeni gördüm, evet.  Anıtlaştırılan bir ekipman buldum. Hem de işimle alakalı. Yangın hidrantı. San Fransisco’da Mission District adı verilen bölgede Church Caddesi ile 20. caddenin köşesinde bulunuyor kahramanımız. […]

Golden Fire Hydrant
Hiç kutsal bir rooftop gördünüz mü? Veya saygıdeğer bir hidrofor? Ama aşırı saygıyı hak eden bir egzoz fanı gördüğünüzü tahmin edebiliyorum. Ben bu zamana kadar hiç görmemiştim. Yeni gördüm, evet.  Anıtlaştırılan bir ekipman buldum. Hem de işimle alakalı. Yangın hidrantı. San Fransisco’da Mission District adı verilen bölgede Church Caddesi ile 20. caddenin köşesinde bulunuyor kahramanımız. Öyle tarif ettim ki sanki köşedeki bakkalın orası. İnceledim baya, google map’ten baktım. Her neyse hikayemiz 18 Nisan 2014 tarihinde geçiyor. ABD tarihinin en büyük felaketlerinden birisi kabul edilen 42 saniye süren ve 7.7 şiddetindeki Büyük San Fransisco Depremi neticesinde şehrin büyük bir bölümü yıkılmış ve devasa yangınlar meydana gelmiştir. Bu yangınlar neticesinde 3.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Şehir çapında itfaiye teşkilatı ve hidrant sisstemi olmasına rağmen deprem neticesinde neredeyse bütün hidrant hatları kırılmıştı. Atlı itfaiye araçları* ile hidrantlara gelen itfaiyeciler az biraz su aldıktan sonra suyun bittiklerini tecrübe ediyorlardı. Hemen diğer hidranta koşuyorlar ancak oradan da aynı veya daha kötü sonuçla ayrılıyorlardı. Atlı itfaiye araçları yangın söndürmek için gereken suyu bir türlü bulamıyorlardı. Ancak yukarıda fotoğrafı olan hidranta geldiklerinde ise mücizevi bir şekilde hidrantın suyunun hiç kesilmediğini keşfettiler. Tüm araçlar birer birer depolarını bu hidranttan doldurarak tam 7 saat yangınla mücadele ettiler. Hidrantın suyu hiç kesilmedi. 7 saat boyunca yangına karşı direndi ve direndi. Yangının ardından uzun bir süre boyunca da hidrant ahaliye içme suyu sağlamak için kullanıldı.

Hidrantın bu destansı savaşının ardından altın rengine boyandı ve ismi ise “Küçük Dev” olarak değiltirildi. Her yıl depremin yıldönmü olan 18 Nisan saat 05:12‘de bölgenin ileri gelenleri küçük devin başında anma töreni düzenleyerek boyasını yeniliyorlar. Güzel hikaye gerçekten. Hidrantın sokak görüntüsü aşağıda. 1906 yılında tam köşede Dolores Park varmış, şimdi yok demeyeceğim, yine var. Asırlardır var. Türkiye’de olsa çoktan ikinci fotoğraftaki gibi binalar yapılmıştı oraya. Park ta ne, en iyisi bina, daire ve beton yığını. Dolores Park depremden sonra yangından kurtulanların sığındıkları bir alan olmuş ve küçük devin yardımı ile yangından kurtulan binlerce kişinin geçici ikame merkezi haline gelmiş.

Her yıl altın sarısına boyanan devimiz 2012 yılında yanlışlıkla metalik gri rengine boyanmış. Hatalarını fark edince hemen altın sarısına tekrar boyanmış. Böyle yanlışlıklar sadece ülkemizde olmuyor herhalde. Komik gerçekten.

silver_hydrant_00

dolaresparkcorner
dolarespark
dolarespark3

atli-itfaiye2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.