Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Kombi nasıl çalıştırılır?

Dün, eski müşterilerimden birisi aradı, emekli polis; Cengiz şu kombiyi nasıl kullanacağız gelip bir anlatsana… Bu gün yine bir başka eski bir müşterim aradı, berber; Cengizim şu kombinin çalışmasını gelip bi anlatsana bize. Sabah kapatmalı mıyım, akşam ne yapacağım kapatayım mı? Şimdi açıklıyorum. Açıklayayım ki halkımız bilinçlensin! Şimdi formülünü anlatıyorum olayın ve söylediklerimi yaparsanız doğalgaz […]

Dün, eski müşterilerimden birisi aradı, emekli polis;

Cengiz şu kombiyi nasıl kullanacağız gelip bir anlatsana…

Bu gün yine bir başka eski bir müşterim aradı, berber;

Cengizim şu kombinin çalışmasını gelip bi anlatsana bize. Sabah kapatmalı mıyım, akşam ne yapacağım kapatayım mı?

Şimdi açıklıyorum. Açıklayayım ki halkımız bilinçlensin! Şimdi formülünü anlatıyorum olayın ve söylediklerimi yaparsanız doğalgaz faturanız %50 düşecek. Yani 200 TL veriyorsanız 100 TL verecekseniz. Buraya kadar okuyup ağzınız sulandı ise ne mutlu size.

Doğalgaz fiyatı ülkemizde ortalama 80-90 Kr/m3 civarındadır. 24 kW olan bir kombi saatte 2,5 m3 doğalgaz yakmaktadır (tam yükte) Ortalama bir hesapla kombinizi günde 10 saat çalıştırırsanız 10×2,5×0,80= 20 TL/gün yapmaktadır. Ancak kombiler her zaman tam kapasitede çalışmaz, genellikle %50 kapasite ile çalışmaktadır ki bu da günde 10 TL civarında bir ücret yapmaktadır. Bu hesabı neden verdiğimi bilmiyorum ama aklınızda bulunsun.

Şimdi en çok sorulan soru; gündüz evde değilken kombiyi kapatmalı mıyım sorusuna gelelim. Bir diğeri gece yatarken kombiyi kapatmalı mıyım? Bir aile herkes çalışıyor, gündüz evde kimse kalmıyor hesabına gidelim. Sabah 8, akşam 6 arası toplam 10 saatlik bir zaman dilimi var. Normal çalışmada ortalama 10 TL yakıt harcadığınızı gördük. Eğer bunu en düşük ayarlardan birisine alırsanız günde ortalama 2 -3 TL civarında bir para eder. Bu da ayda 60-90 TL civarında bir para eder. Eğer kapatırsanız, eviniz soğuyacaktır ve eve geldiğinizde evinizi hemen ısıtmak için (bu tamamen evinize bağlı) kombiyi daha yüksek seviyede açacaksınız. Bu da haliyle fazladan gaz yakmanıza sebep olacaktır. Bu ekstra gaz yakımı da tahminlerimce 1-2 TL den aşağı düşmeyecektir. Ayda 30-60 TL eder. Aralarında 20-30 TL lik bir fark olacaktır ki, bu bence göz ardı edilebilir. Tabi ben bunu göz ardı etmem. Gider bir adet zaman saati alırım ve kombiye zaman saati takarım. Böylece kombiyi istediğim saatler arasında istediğim gibi çalıştırırım. En mantıklı çözüm budur.

Bir diğer kombi yazısı için:
Hangi kombi?

Not: Emekli polis abicim, işim gücüm yok senin evine gelip anlatayım mı? Hem o zaman ki şirketimi arasana, hala aynı işi yapıyorlar. Beni neden arıyorsun. Hem sen kombi çalıştırmasını bilmiyor musun?

Not II: Berberim benim. Gece kombiyi kapatıp kapatmayacağını ben nereden bileyim. Belki gece fazla efor sarfediyorsun terliyorsun. Ben nereden bileyim. Keyfine göre yak işte.

“Kombi nasıl çalıştırılır?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.