Kategoriler
Genel Mühendislik ve Teknoloji

Klima seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangi kombi isimli yazımda kombi tercihi yapanlara az da olsa ışık tuttuğumu sanıyorum. İnanıyorum ki bir çok kişi oradaki bilgilerden istifade etmiştir. Ancak o kış mevsimi içindi. Şimdi yaza giriyoruz ve çetin geçen kışa mukabil çetin bir yaz bizi bekliyor gibi. Bu yaz işimiz sıcaklarla bir hayli zor. Tek umudumuz klimalar olacak gibi. Bir kaç […]

Hangi kombi isimli yazımda kombi tercihi yapanlara az da olsa ışık tuttuğumu sanıyorum. İnanıyorum ki bir çok kişi oradaki bilgilerden istifade etmiştir. Ancak o kış mevsimi içindi. Şimdi yaza giriyoruz ve çetin geçen kışa mukabil çetin bir yaz bizi bekliyor gibi. Bu yaz işimiz sıcaklarla bir hayli zor. Tek umudumuz klimalar olacak gibi. Bir kaç sene evvelinde lüks gibi duran bu küçük cihazlar artık birer gereksinim oldu desek yanılmayız herhalde. Bir çok kimse evine klima almaktan imtina etmiyor ve zaruri birer ihtiyaç gibi evlerine, ofislerine klimaları yerleştiriyor. Peki klima alma aşamasında nelere dikkat etmeliyiz. Hangi kombi başlığında olduğu gibi burada da dikkat etmemiz gereken öğeler var mıdır? İllaki vardır. Biraz irdeleyelim. Aşağıdaki soruları teker teker açalım.

Klimamızın
1- Kapasitesi ne olmalıdır?
2- Teknolojisi ne olmalıdır?
3- Tipi nasıl olmalıdır?
4- Markası ne olmalıdır?
5- Notlarla yazımızı noktalarız…

Maddelere geçmeden önce bilmeyenler için şunu belirtmeliyiz ki klimalar dışarıdaki havayı içeri veren, dışarıdan sıcak veya soğuk havayı alıp içeri üfleyen cihazlar değildir. Klimalar ortamdaki havayı ısıtan veya soğutan (nem alan veya neme sebep olan) cihazlardır. Şimdi maddelere geçebiliriz.

1- Seçeceğimiz cihazın kapasitesi ne olmalıdır? Tek oda için klima seçeceğimizi düşünürsek kapasite hesabı yapmak için yüzlerce ampirik formül vardır. İnternette bu amaçla hazırlanmış bir çok programcık ve excel dosyası da mevcuttur. Eğer çok değişik extreme durumlara sahip değilseniz aşağıdaki değerler size ipucu verecektir.

9000 BTU 10-20 m²
12.000 BTU 20-25 m²
18.000 BTU 25-35 m²
24.000 BTU 35-45 m²

Pencere ve izolasyon durumunuz kötü değilse ve oda içerisinde laboratuvar nispetinde çalışmalar yapmayacaksanız alacağınız klima kapasiteleri yukarıdaki gibi olacaktır.

2- Teknolojisi ne olmalıdır diye düşünecek olursanız akla gelen iki şey vardır. İnverter mi olsun yoksa klasik kompresörlü mü? Son zamanlarda inverter klimalar iyice yaygınlaştı. Nedeni için fazla düşünmeye gerek yok. İnverter klimalar oda içerisindeki değişik yüklere cevap verebilmektedir. Mesela oda içerisinde ısıl kayıp oldu (örnek olarak odadaki 3 kişi başka bir odaya geçti), klasik klimanın buna tepkisi standart olacaktır ve kompresör tam yükte çalışmaya devam edecektir. Ancak inverter klimada, kompresör çalışma aralığını düşürerek bu olaya tepki verecektir. Bu sayede daha az elektrik enerjisi üretecektir. Kısaca oda içerisindeki yükün değişkenlik gösterebileceği mahallerde inverter tercih edilmelidir, yükün hep sabit olduğu mahallerde klasik klima fiyat avantajı da göz önüne alınarak değerlendirilebilir.

3- Tipi ne olmalıdır sorusunun cevabı bir çoğumuza göre split dediğimiz duvar tipi klima olacağı aşikardır. Duvar tipi klima montaj ve estetik bakımdan diğer tip klimalara göre daha avantajlıdır. Ancak eğer klimayı yerleştireceğiniz mahalde tavan arası varsa ve klima üfleme havasını birden fazla noktaya ulaşmasın arzu ediyorsanız, kanallı tip bir klima da kullanabilirsiniz. Bu sayede klimanın üfleme ağzından kanal yardımı ile havayı larak istenilen noktalara homojen bir şekilde ulaşması sağlanabilir. Ayrıca klimanın oda içerisinde yer teşkil etmesinin ve görünmesinin de önüne geçilmiş olur. Mimari kaygılar göz önüne alınarak kaset tipi klima seçmek de bazen mantıklı bir çözümdür. Asma tavan içerisine monte edilmiş bir klima daha kaliteli bir hava sirkülasyonu sağlayacaktır.

mitsubishi

4- Marka soruları en fazla gelen sorular arasında oluyor nedense hep? Reklamlar ve markaların PR çalışmaları bu konuda oldukça etkili olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. Dünyada belli başlı kompresör, soğutucu akışkan üreticilerinin olduğunu bilmek gerekir. Bu gün piyasada yer alan kombilerin %70’ten fazlası 2-3 fabrikanın imalatı olduğunu bilmek gerekir. Aynı banttan çıkan cihazlara değişik markalar yapıştırılarak piyasaya sürülmektedir. Şahsen ben klima alacak olsam Mitsibushi Electric, Mitsibushi Heavy, Daikin den şaşmam. Servis ve kalite bakımından bu klimalar iyidir.

“Klima seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” için 4 yanıt

Merhaba,
Daha önce kombi alırken bayağı bir araştırma yapmıştım ve en doyurucu bilgiyi sizin yazınızdan almıştım ve bu yönde bilgilerinizden faydalanmıştım. Şimdi ilgili sayfada yorumumu göremedim ama yanılmıyorsam size yazı yazarak ilave soru da sormuştum ve cevaplamıştınız. Teşekkür etmiştim siye hatırlıyorum ama her halükarda bu vesile ile tekrar teşekkür ederim.
Şimdide dediğiniz gibi yaz geldi ve internetten klima araştırması yaptım (ihtiyacım 2 adet 12.00 btu) ve yine sizin yazdığınız gibi genel olarak daikin-mitsubishi electric firmalarının bu konuda tatminkar olduğunu gördüm. Daikinin ururu sara modeli hariç diğerleri için pek tavsiye yapılmamış ve bu model de maalesef çok pahalı (6000 tl civarında) ve elemek zorunda kaldım. Bu durumda mitsubishi electric almayı düşünmüştüm ama araştırmalarımda birde toshiba daiseki klima (kirmagine idi herhalde modelin adı) girdi ve bu 2 marka arasında kaldım. Okuyup anladığım kadarı ile her 2 klima da müşteriyi memnun edecek klimalar ve kampanya ve indirimler ile fiyatlar nerede ise birbirine çok yakın. İkisinden birini alacağım ama çok kararsız kaldım. Bu yüzden sizinde fikrinizi sormak istedim.
Bu 2 klimadan sizce hangisini seçmeleyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Barış Bey,

Önceki yorumunuz muhtemelen yazının altındadır. Herhangi bir yorum silme veya kaybolma durumu şu ana kadar olmadı. Belki gözünüzden kaçmış olabilir.

Klima tercihinize gelince 2014 yılı itibari ile yürürlüğe giren verimlilik göstergesi SEER ve SCOP değerlerini dikkate almanızdır. SEER ve SCOP değerleri yüksek olan klima daima daha iyidir ve az enerji tüketir. İki klima arasında kaldıysanız değeri yüksek olanı seçiniz. Ayrıca Daikin’in URURU SARARA modeli farklı bir klimadır. Kısmen taze hava besleme yapabilen bir klimadır. Bu yüzden bu klimayı değil diğer klimalara bakın derim.

Sonuç olarak SEER ve SCOP değerleri çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.