Kategoriler
Genel

İtalyan turist vs Taksi

Sabiha Gökçen hava alanından Havaş ile Taksime gidiyordum. Otobüs fazla kalabalık değil, ön sıralarda oturuyorum. Amacım uyumak. Ortalama 40 dk. gibi bir yolum var ve ben her zamanki gibi uyumayı seçmişim. Gözlerimi yumuyorum ama bu sefer pek uyku girmiyor. Normal zamanda uyumam saniye meselesidir ki ayakta bile uyuyabilen bir insanım. O derece. Derken yan taraftaki […]

Sabiha Gökçen hava alanından Havaş ile Taksime gidiyordum. Otobüs fazla kalabalık değil, ön sıralarda oturuyorum. Amacım uyumak. Ortalama 40 dk. gibi bir yolum var ve ben her zamanki gibi uyumayı seçmişim. Gözlerimi yumuyorum ama bu sefer pek uyku girmiyor. Normal zamanda uyumam saniye meselesidir ki ayakta bile uyuyabilen bir insanım. O derece. Derken yan taraftaki kadın turiste gözüm aldı. Çok pis uyuyordu. Deliksiz uyku misali. Derken uyandı. Öndekilere bir şeyler anlatmaya çabaladı, anlattı ama öndekiler anlamadı. Hemen misafirperver Türk genci olarak olaya müdahale ettim.

Katy isimli İtalyan arkadaşımızın derdi köprüye gelmeden önce kendisine haber verilmesi ve bu sayede köprüyü kaçırmadan bir kaç fotoğraf alabilmek. Ona yardımcı olabileceğimi söyledikten sonra başladık muhabbet etmeye. Bunu başka zaman anlatırım.

Herneyse Taksime indik ve arkadaşın Sultanahmet’te Daphne Otel diye bir otele gitmek istediğini bana uzattığı adresten anladım. Yardımcı olmak niyetindeyim. Büyük valizini bana taşıttırıyor. Küçük valiz elinde. Taksicilerle konuşuyoruz. Otobüste oraya 4-5 Euro’ya gidebileceğini söylemiştim, ağzıma ….. (yaklaşık 12 TL) Hangi taksiciye sorsam abi 20 TL’den aşağı gitmeyiz diyor. Bunu Katy’e tercüme edince aldığım cevap;

Sen bana 10-12 TL demiştin. Neden bu kadar pahalı.

Hay dilimi eşşek arısı soksun be kadın sanki parayı ben cebime mi atıyorum? Ya da komisyon mu alıyorum? Bak işte 4 tane taksiciye sorduk. Fiyat buymuş işte. 3 eksik 5 fazla bin git! demek gelse de içimden, olayı güzel bir şekilde toparladım ve 15 TL’ye bir taksi bulup misafirimizi oteline gönderdim.

Aynı mesafe için turistlerden 400 TL fiyat isteyen fırsatçı ve alçak taksici videolarını görünce bu da böyle bir anımdır hasebiyle aksettirdim size bu anımı. Hayır duasını almışımdır herhalde, Katy’nin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.