Kategoriler
Genel

İki Escobar & Medellin

1994 Dünya Kupası, Pele’nin favorisi ve kupanın sürpriz yapabilecek takımlarından Kolombiya. Romanya, ABD ve İsviçre’nin yer aldığı grupta Kolombiya’nın gruptan çıkacağına kesin gözü ile bakılıyordu. İlk maçta Hagi‘li Romanya’ya 3-1 yenilen Kolombiya ikinci maçta güçsüz ABD karşısında favori idi. Ancak 35. dakikada Andres Escobar‘ın kendi kalesine attığı gol sonun başlangıcı olmuştu tanım yerindeyse. Tarihler 22 […]

1994 Dünya Kupası, Pele’nin favorisi ve kupanın sürpriz yapabilecek takımlarından Kolombiya. Romanya, ABD ve İsviçre’nin yer aldığı grupta Kolombiya’nın gruptan çıkacağına kesin gözü ile bakılıyordu. İlk maçta Hagi‘li Romanya’ya 3-1 yenilen Kolombiya ikinci maçta güçsüz ABD karşısında favori idi. Ancak 35. dakikada Andres Escobar‘ın kendi kalesine attığı gol sonun başlangıcı olmuştu tanım yerindeyse. Tarihler 22 Haziran 1994 idi. Favori oldukları maçı 2-1 kaybetmişlerdi. Son maçta ise İsviçre’yi 2-0 yenmelerine rağmen 3 puan ile grup sonuncusu oldular ve gruptan çıkamadılar. Grup aşamasında elenmişti Komlombiya. Escobar’da elenmenin akbinde akrabalarının yaşadığı şehir Nevada’ya dönmek yerine doğum yeri Medellin’e döndü. 2 Temmuz akşamı bir barda eğlendiler ve bar çıkışında 6 kurşun ile öldürüldü. Bu ölüm sıradan bir bar tartışmasının akabinde çıkmış olduğu söylense de bir mafya hesaplaşması olduğu açıkça belliydi.

Medellin’in bir başka ünlüsü ise Pablo Escobar idi. Zamanının ve hatta yer yüzünün gelmiş geçmiş en büyük mafyası ve en acımasız adamı olarak gösterilen futbol hastası Pablo Escobar. Yakında Pablo Escobar ile alakalı bir yazı da yazacağım.

Bu iki Escobar’ın belgesel filmi bu hafta Cuma günü saat 22:00’da  NTV Spor Belgesel Kuşağında (06.01.2012 saat:22:00) Zamanı uymayanlar için tekrarı ise Pazar günü sabah saat 11:00’da. İzlemeye değer.

Not: Andres Escobar’ın ABD maçında kendi kalesine attığı golde kalede çok yakından tanıdığımız bir sima olan Oscar Cordoba vardı. Cordoba Andres Escobar’ın öldürüldüğü gece El Indio barında beraber idiler. 

Not II: Hagi’li Romanya gruptan lider olarak çıktı. Son 16 maçında Arjantin’i 3-2 yense de çeyrek finalde İsveç’e penaltılarda 5-4 elendi ve turnuvaya veda etti. Hagi’nin ilk maçta Kolombiya’ya attığı gol FIFA Dünya Kupalarının en iyi 5. golü seçilmiştir.

“İki Escobar & Medellin” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.