Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Hangi renk baret kimin?

Baret şantiye veya iş ortamında başı yüksekten düşebilecek ya da baş seviyesinde olabilecek yabancı cisimlere karşı koruyan en bilindik iş sağlığı ve güvenliği aksesuarıdır. Baret ayrıca çalışanı açıkta kalan elektrik kablolarına karşı da koruyabilir. Ancak saç baş kaşıtması, saçlara kolaylıkla erişememe, kulak arkasına sigara veya kalem takamama, kafada ağırlık hissi, görüşü engelleme gibi bahanelerden dolayı çalışan […]

Baret şantiye veya iş ortamında başı yüksekten düşebilecek ya da baş seviyesinde olabilecek yabancı cisimlere karşı koruyan en bilindik iş sağlığı ve güvenliği aksesuarıdır. Baret ayrıca çalışanı açıkta kalan elektrik kablolarına karşı da koruyabilir. Ancak saç baş kaşıtması, saçlara kolaylıkla erişememe, kulak arkasına sigara veya kalem takamama, kafada ağırlık hissi, görüşü engelleme gibi bahanelerden dolayı çalışan tarafından pek sevilmez. Ancak tüm bu bahanelere nazaran şiddetle kullanılması gereklidir.

http://www.medyatrabzon.com/basina-merdiven-devrilen-genc-olumden-bakin-nasil-kurtuldu-68797h.htm

Şantiye ortamında kim hangi renk bareti takar. Bu çok karıştırılan durum için aşağıdaki görsel yardımcı olunabilir. Şantiye ortamında işçilerin en çekindiği renk ise kırmızı ve beyazdır.

Turuncu: Formenler, ustabaşı ve teknisyen – Beyaz: Üst düzey yöneticiler veya ziyaretçiler – Sarı: İşçiler – Yeşil: Sağlık personeli – Mavi: Mühendisler – Kırmızı: İSG personeli, sivil savunma ekipleri veya yangınla mücadele ekipleri takar.

Yukarıdaki renkler bu şekilde kategorize edilse de firmadan firmaya veya projeden projeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Örnek olarak çoğu zaman mühendisler mavi baret yerine beyaz baret takmaktadırlar. Mavi bareti ise teknikerler takmaktadırlar gibi.

baret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.