Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Hangi kombi?

Aşağıda başlıkları sıraladım, isterseniz amacınıza göre de okuyabilirsiniz; 1- Kapasiteyi ne seçmeliyim? 2- Yoğuşmalı mı, konvansiyonel mi? 3- Eşanjör olayı? Tek mi, çift mi? 4- Kombiyi nereden almalıyım? Bayi, tali bayi, süpermarket, manav? 5- Yetkili servis önemli midir? 6- İyi güzel de hangi marka? 7- ‘Benim için önemli olan boyutu’ diyorsanız. 8- ‘Ben bu kadar […]

Aşağıda başlıkları sıraladım, isterseniz amacınıza göre de okuyabilirsiniz;

1- Kapasiteyi ne seçmeliyim?
2- Yoğuşmalı mı, konvansiyonel mi?
3- Eşanjör olayı? Tek mi, çift mi?
4- Kombiyi nereden almalıyım? Bayi, tali bayi, süpermarket, manav?
5- Yetkili servis önemli midir?
6- İyi güzel de hangi marka?
7- ‘Benim için önemli olan boyutu’ diyorsanız.
8- ‘Ben bu kadar yazıyı okuyamam, net sonuç istiyorum’ diyenler NOT III’e baksınlar. 

Hangi kombiyi seçmeliyim? sorusunu çok sık duyuyorum ve bundan sonra da artarak duyacağımdan eminim. İnternette bile bana bu soruyu soranlar bir hayli fazla. Sözü fazla uzatmayacağım önce aşağıdaki terimleri bi ezberleyin.

Kombi: Bir birim için hem sıcak kullanma suyunu hem de ısınma sıcak suyunu ısıtan cihaza verilen isimdir.
Şofben: Bir birim için sadece sıcak kullanma suyunu üreten cihazdır.
Termosifon: Bir birim sadece sıcak kullanma suyunu üreten cihazdır. Suyu depolar. (Elektrikle çalışır, bunun konumuz ile alakası pek yok)
Yoğuşmalı kombi: Normal (konvansiyonel) kombilerde atılan atık baca gazı sıcaklığı yüksektir. Yoğuşma teknolojisi ile bu atık gazın içerisindeki enerji geri kazanılır. Bu sisteme sahip kombiye yoğuşmalı kombi denir. Doğaya atılan bu atık gazın enerjisini kullandığı için mantık olarak yoğuşmasız kombiye göre verimi yüksektir.
Hermetik ve bacalı kombi: Yazmaya devam ettikçe aklıma bir sürü şey geliyor ama galiba hepsini yazmaya sayfalar yetmez. Ama olası karşılaşabileceğiniz durumlar için bu baca işini de açıklamam lazım. Bacalı kombi daha çok önceden tercih edilen, atık baca gazı atılması ve zehirlenme riski nedenleri ile son zamanlarda ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Hermetik kombi ise bir bacaya ihtiyaç duymadan kendi kompakt bacası ile yaktığı gazın atığını ve temiz havayı aynı bacadan alan bir sisteme sahiptir. Bacalı kombiler artık kullanılmıyor, onun için baca mevzusuna girmeden hermetik diyor ve kesip atıyorum.

Boş konuşmayı geç de işin pratik kısmına gelelim diyenleri görür gibiyim. Yukarıdakileri okuduklarınızı göz önüne alıyorum. Ülkemde ortalama ev boyutları 90-150 metrekare arasındadır. Bu evlerin ısı kaybı ortalama 13.500-20.000 kcal/h arasındadır. Ülkemizde ise en düşük kapasiteli kombi 20.000 kcal/h kapasitedir. (Bazı markaların Vailant 17.000 kcal/h kombisi de vardır) Ayrıca satıcıların bilerek veya bilmeyerek yaptığı yanlışlar vardır; birim. 20.000 kcal/h, 24 kW’a denk gelmektedir. Satıcı size 20 binlik kombi değil de abi bu kombi 24 binlik der. Gerçekten de kutusunda 24 kW yazar. Anlamayanda evet abicim gördüm 24 binlik der. Onun için birimleri karıştırmamak gerekir.

1- Şimdi eviniz yukarıdaki boyutlara sahip bir ev ise size 20.000 kcal/h (yani 24 kW) lık bir kombi yeterli olacaktır. Tabi eğer eviniz 45-100 metrekare arasında ise bulabilirseniz 20.000 kcal/h altında bir kombi tercih ediniz. Yurt dışında kombi kapasitesi çok önemli bir etkendir. Bildiğimiz gibi her kombi artık elektronik kartlara (beyin, devre ne derseniz deyin) sahip. Size bir sır bu kartlar sayesinde kombinin kapasitesi ile oynamak elimizde. Ancak bunu sen ben yapamayız, servisler bile yapamıyor, istisnalar hariç. Avrupa’da kombi devreye alınırken evin ısı ihtiyacı tam olarak belirlenerek kart üzerinden istenilen değere ayarlanır. Ülkemizde ise böyle bir durum söz konusu değil, kapasitesi ne ise o. 20 binse 20 bin, 26 binse 26 bin. Uzatma… Kapasite işini hallettik.

Yoğuşmalı mı hermetik mi? Bu soru o kadar soruluyor ki; Hayatın anlamı nedir? Aşkın tarifi nasıldır? Kadınları anlamanın sırları nedir? gibi sorularla birlikte anılıyor artık bu soru. Aşağıdaki diyalog ile karşılaşmayan yoktur. (eğer işin içine bir şekilde dahil olduysanız)

Alıcı: Bana kombi lazım, yoğuşmalı mı, boğuşmalı mı ne öyle bir şey varmış? Ondan mı alsam acaba?
Satıcı: Eviniz kaç metrekare?
Alıcı:  100 veya 120 tam emin değilim, ölçemedim, açıkça söylemek gerekirse nasıl ölçüleceğini bilmiyorum, tapuda 65 yazıyor…
Satıcı: Tamam, 100 metrekare. Sana yoğuşmalı kombi gitmez. Sen normal kombi alacaksın. O metrekarede yoğuşmalı kombi çalışmaz.
Alıcı: Ama yoğuşmalı…

2- Evet, diyalog bu kadar. Normal kombide karar kılınır. Nedeni ise evin metrekaresinin yetmemesidir. Oldu mu? Olmadı. Buna bir açıklama yapmak lazım. Yoğuşmalı kombinin ne olduğunu yukarıda anlattık. Daha açık anlatmak isterdim ama yazı uzadıkça uzuyor. Kısaca şöyle bir açıklama yapabiliriz. Yoğuşmalı kombi her metrekarede yoğuşma yapar dolayısı ile tasarruf yapar. O zaman tasarruf yapan kombiyi almalıyız. Durun bir dakika. Normal bir ev (90-150 metrekare)  için yakıt parası 300 TL gelirse yoğuşmalı kombi takıldığında bu fiyat 280-290 TL’ye inebilir. Yılda 5 aydan (maksimum yarardan hesap yapalım) 5×15= 75 TL kâr edersiniz. Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki farkın ortalama 600 TL olduğunu varsayarsak 8 yılda kendini amorti edecektir. 8 yıldan sonra kara geçeceksiniz. Büyük konutlarda ise amortisman süresi 2-3 yıla kadar inecektir. Şahsen ben 8 yılda kendini amorti edecek diye yoğuşmalı kombi tercih etmem (Nitekim kombilerin verimli çalışma süreleri 10-13 yıldır)  Ancak evim 170 metrekareden büyük ise kesinlikle yoğuşmalı kombi tercih ederim. Nitekim pahalı da olsa kendini 2-3 sene içinde amorti edecek ve 3 seneden sonra tasarruflu kullanacağım. Belirtmek isterim ki tesisatımı da yoğuşmalı kombiye göre dizayn ederim. Radyatör metrajlarını ayarlamak veya yerden ısıtma sistem yapmak gibi. Zaten tesisatınız yoğuşmalı kombiye göre dizayn edilmemişse boşuna uğraşmayın.Yoğuşma kısmı da tamam.

3- Geldik eşanjör mevzusuna. Tek mi çift mi? Halihazırda piyasada tek ve çift eşanjörlü kombiler bulunmaktadır. Tek eşanjörlü kombilerde ısınma ve kullanma suyu aynı eşanjör içinde ısıtılır, çift eşanjörlü kombilerde  ise ısınma suyu büyük eşanjörde, kullanma suyu ise küçük eşanjörde ısıtılır. Çift eşanjörlü kombide kullanma suyu ihtiyacı olduğu zaman ısınma suyu ısınır ancak radyatörlere verilmez, kullanma suyunu ısıtmak için kullanılır. Çok bilinen bir yanlıştır ve satıcılar bu yalan/yanlışa genellikle başvurur. “Bu kombi çift eşanjörlüdür, banyo yaparken radyatörleriniz soğumaz, iki eşanjör olduğu için birisi kullanma suyunu diğeri ısınma suyu ısıtır ve tesisata verir.” iddiası gerçeklerle bağdaşmaz. (genellikle)

O zaman tek mi çift mi? Çift eşanjörlü kombilerde üç yollu vana vardır ve bu vana arıza verebilir. Üç yollu vana arızaları meşhurdur. Zaten kombide üç yollu vana, kart, eşanjör, fan, pompa, iyonizasyon elektrodu arızaları her zaman ilk 11’dedir. Herneyse dönelim konumuza çift eşanjörlü kombinin dezavantajını söyledik; üç yollu vana problemi, peki avantajı ne? Avantajı; eşanjör arızalarının ilk 11’de olduğunu söyledik ve bu parça pahalı bir parçadır. Suda bildiğimiz gibi kireç vardır. İllaki başka elementler de vardır. Çift eşanjörde kullanma suyu büyük eşanjöre hiç girmez. Böylelikle pahalı olan büyük eşanjör kireçlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz. Çünkü bu eşanjörün içinden sadece ısınma suyu geçer ve bu su devir dayımı olan su değildir. Kapalı devredir. Arızalanma ve kireçlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan eşanjör sadece küçük eşanjördür ve bu pahalı bir parça değildir.

Tek eşanjörde ise kullanma suyu ve ısınma suyu aynı eşanjörde ısınır (giriş çıkışları farklıdır, aynı su değildir) Su bu büyük eşanjörde tahribatlara yol açabilir. Kireçlenme ve oksitlenme yapabilir. Kireçlenme ve oksitlenme eşanjörü bozar ya da verimini düşünür, böylece ısınamama veya faturanın artma şikayeti gelir, bunu da kimse istemez.

Eşanjör sorunu sonucu; Çok uzun oldu bu eşanjör kısmı, aslında gerek yoktu. Eğer tesisatınız kalifiye ustalar  tarafından düzenli ve amacına uygun dizayn edilmişse ve oksijen bariyerli borular kullanılmışsa tek eşanjörlü (bitermik) kombi alabilirsiniz. Ancak tesisatın nasıl yapıldığını bilmiyor iseniz ya da tesisatta kullanılan malzemeden şüpheniz varsa çift eşanjörlü (monotermik) kombi tercih ediniz. Ben borudan morudan tesisattan anlamam diyorsanız istediğiniz kombiyi alın, eşanjör olayını fazla kafaya takmayın.

Mekanik ve teknik konuları bitirdik gelelim sosyo-kültürel konulara. Efendim kombi almak öyle kolay bir iş değildir, enlemesine ve boylamasına araştırma yapmak gerekir.

4- Bayi, tali bayi, alt bayi, yandan bayi vs. Evet kombiyi aldığınız satıcıya dikkat ediniz. Kombinizi aldığınız markanın yetkili satıcısı olduğundan emin olunuz. Buna markaların internet sitelerinden ulaşmak mümkün. Eğer kombiyi bayiden değilde herhangi bir satıcıdan veya spottan alırsanız, ileride olabilecek sorunlarda başınız ağırabilir. Ayrıca ürünü aldığınız satıcı da önemli. Yukarıda bir sürü bilgi sundum, bu bilgilerin bir kısmını, hepsini veya daha fazlasını size sunmasına göre satıcıya not verin. Size yalan diyen veya bilgisiz bir satıcıdan ürün almak istemezsiniz heralde.

5- Yetkili servis olayı çok önemlidir. Kombi markası kafanızda şekillenmeye başladığı gibi, bulunduğunuz muhitte o markanın yetkili servisinin olup olmadığını öğreniniz. Bunu da markaların internet sitelerinden veya çağrı merkezleri vasıtası ile kolayca öğrenebilirsiniz. Unutmayın yetkili servis kombide belki de en önemli şeydir. Yakınınızda yetkili servis yoksa veya sorunlu bir servis ise işiniz zor.

6- Gelelim markaya. Bana sorarsanız en iyi kombi JM. Yani Jose Mourinho. Adam komple bir teknik direktör. Tam bir kombo. Herneyse devreler karışmadan olayımıza dönelim. Tüm kombiler üç aşağı beş yukarı aynıdır. Yani 2.000 TL’lik kombi ile 750 TL’lik kombinin arasındaki malzeme farkı 250 bilemedin 350 TL civarındadır.  Yoğuşmalı kombiler normal  (konvansiyonel) kombilere göre pahalıdır. Seçim için bakınız 2, kapasitesi büyük olan kombiler küçüklere göre pahalıdır, bakınız 1. Marka seçimi yaparken bütçe, yetkili servis (bkz. 5), yetkili satıcı (bkz. 4) kriterlerini ilk önce göz önüne almalısınız. Baya bir eleme olmuştur. Ondan sonra 1., 2. ve 3. maddeleri göz önüne alarak bir kaç marka daha elersiniz. Sonra kalan markalar hakkında bir araştırma yapın. Eş dost araştırması. Kullananlara sorun. Çalışırken ses yapıyor mu? Sık arıza veriyor mu? Bu araştırmalardan sonra gidin kombiyi alın.

7- Şekle, şemale boyuta önem verenler için. Kombiyi mutfağa veya küçük bir odaya koyacaklar için elbette kombi boyutu önemlidir. Aynı kapasiteye sahip kombiler neredeyse birbirinin iki katı büyüklükte bile olabiliyor bazen. Boyuta önem verenler için İtalyan marka kombileri önerebilirim. Bu kombiler daha küçük boyutlara sahiptir.

Not: Kombi seçiminden münferit önemli bir husus vardır ki; o da binanın (daireni) durumu. Mesela izolasyon, mesela cephe, bunlar çok önemlidir ve 1. madde ile direkt ilgilidir. Bu konulara hiç değinmiyorum bile. Ancak 1. maddede anlatılan kapasite seçimi için bu not uzman kişiler tarafından dikkate alınır.

Not II: Benim evim 100 m’2 şöyle şöyle, böyle böyle hangi kombiyi almalıyım gibilerinden soru soranlara ağır hakaret ederim, cevap vermem. Onun için bu tip sorular sormayınız. Diğer sorularınıza açığım.

Not III: Ben bu kadar yazıyı okuyamam, bana direkt bir kombi markası ver ben onu alayım diyenlere bloğumdaki diğer yazıları okuyup stres atmalarını öneriyorum. Çok kısa yazılarım da var, sadece video veya fotoğraf  olan gönderilerim de var. Onları okuyun, bilinçlenin.

Not IV: Yoğuşmalı kombi amortisman hesabı yaparken kendi cebimizi hesaba kattık. Ülke ve dünya menfaatlerini hesaba katmadık. Ülke ve dünya menfaatlerini hesaba katarsak elbette daha verimli kombiyi (yoğuşmalıyı) kullanmak gerekir.

Not V (2015 Edit): Hâlâ;

 • Hangi kombiyi almalıyım?
 • En iyi kombi hangisi?
 • Hangi kombi daha iyi?
 • Yoğuşmalı mı klasik kombi mi önerirsiniz?
 • Kombi tavsiyesi yapar mısınız?

gibi sorular alıyorum. Olmaması lazım. Çünkü yazıda her şey açık.

kombi, ısınma, soğunma (güzel kelime) ile alakalı yazılarım için takip ediniz, şimdilik bu kadar

“Hangi kombi?” için 151 yanıt

Anlatılana tamamen katılıyorum.Eklemk isteğim ufak bir detay var.Bunları gelen her müşteriye anlatsanız bile sonuç olarak komşusu ayşe teyzenin aldığı marka ve modeli alıcaktır.Kıymetli bir hocamın dediğigibi herkez mühendis olmak zorunda değil.

Evet Cem Bey sonuna kadar haklısınız. Bu durumla ben çok karşılaştım. En dandik kombiyi bile sırf komşusu methediyor ve memnun diye tercih edenler var. Ancak bu yazı işin bilincinde olan tüketicilere ve meslekteki mühendis arkadaşlara yol göstereceğinden eminim.

Cengiz bey benim sormak sormak istediğim soru, yoğuşmalı kombiyi maksimum kaç derece çalıştırmak gerek. Bilirsiniz radyatörler 90-70 çevrime göre kapasitesi belirlenir. düşük sıcaklıklarda çalışma için radyatör boyunu uzatmak gerekir. Piyasadan duyduğuma göre 60 C sıfır yoğuşma olarak soylenıyor ve eğer kombiden verim elde etmek için bu sıcaklığın altında çalıştırmak gerekir. bu konuyla ilgili olarak bilgilerinizi benimle paylaşırmısınız. Mail gönderirseniz minnettar olurum.
Şimdiden teşekkürler.

Ben teşekkür ederim Özgür Bey. yoğuşmalı olayı piyasada pek anlaşılmıyor maalesef. Pek çok büyük marka kombilerin satış ve teknik destek mühendisleri de konuyu yanlış bilmekteler. Sorunuza itafen şunu söyleyebilirim 60’C de (dönüş suyunun sıcaklığı) bir kombi yoğuşma yapmaz demek için müneccim olmak gerekiyor. Yani bir kombi labaratuar şartlarında ve aynı giriş değerleri ile 10 birimlik yoğuşma yapıyorsa, 60’C’de de belki 0,20 birim yoğuşma yapabilir. Bunu bilemeyiz. Nihayetinde yoğuşma olayı fiziksel ve kimyasal olayların sonucudur.

Yakın zamanda yoğuşma ve yoğuşmalı kombiler ile alakalı bir yazı yazacağım. Piyasada bilinen yanlışları ve yoğuşmalı kombi çeşitlerini masaya yatıracağım. Mail göndermektense burada paylaşırsam bir çok kişi daha bilgilenebilir.

cengiz bey yaptığınız teknik açıklama ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.Ben Türkiyenin sayılı bankalarından birinin genel müdürlüğünde mekanik teknisyeniyim ayrıca dışarıda doğal gaz işi yapmaktayım bunun yanı sıra bafralı biri olarak memleketimde şuan yapılan doğal gaz çalışmalarını takip etmekteyim ve bu çalışmalara istinaden geleceğe yönelik planlarım var yakın zaman içinde sizin bu engin fikirlerinzi bilgilerinizi okuyunca bu konuda çok profesyonel olduğunuzu düşünüyorrum.Benim sizden ricam ileriye dönük yapacağım bu çalışmalarda ne gibi bir yol izlemeliyim özelliklede kombi konusunda eğitim alabileceğim bir kaynak varmı bilmek isterim.

Sevgi ve Saygılarımla

Ben teşekkür ederim Barış Bey,

Öncelikle işlerinizde size başarılar dilerim. İleriye dönük ne gibi planlarınız var bilmediğimden size herhangi bir yönlendirme yapamayacağım. Ancak kombi konusuna gelince, bu konuda bilgiler oldukça kısıtlı. Bir işte uzman olmak için enlemesine ve derinlemesine bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kombi konusunda bilgi alabileceğiniz en önemli kaynaklar öncelikle kombi kataloglarıdır. Evet şaka gibi ama öyle. Kataloglarda bir çok bilgi mevcut ama gizli bilgi. Örneğin kataloglarda tek veya çift eşanjör yazar (bazen monotermik, bazen bitermik) ama açık açık anlatmaz. Bu noktada eşanjör olayını bulmak bize kalmış. İnternet o kadar büyük bir nimet ki, bu devirde bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Artık tecrübeye ulaşmak zor. Belki de zamanla tecrübeye ulaşmak ta bilgiye ulaşmak kadar kolay olacak. Kim bilir! Eşanjörün haricinde kataloglarda ki bir çok kelimeye sadece google ile aratıp sayfalarca bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan faydalı bilgiyi, çöp bilgiden ayırt edebilmektir. Bunun için başlangıç seviyesinde kombi bilginizin olması yeterli bence. Ayrıca forum siteleri (dogalgazprojesi.com, muhendisiz.net, donanimhaber.com vs.) ve sözlüklerden de (eksisozluk, ihl, uludağ, itü sözlük) üye yorumlarına bakarak faydalı bilgi ve çöp bilginin sağlamasını yapabilirsiniz.

Belli bir seviyeye geldikten sonra veya şu anda da belli bir seviyede iseniz kombi servislerinin size katkısı büyük olacaktır. Yukarıda yazdığım şekilde 1 ayda öğrenebileceğiniz bilgiyi kendini yetiştirmiş bir servisten 1 haftada öğrenebilirsiniz. Özellikle yurt dışında kombi servisliği yapmış birisini bulabilirseniz mükemmel. Yurt dışı kombi servisleri bir mühendis gibi kendilerini yetiştiriyorlar. Zaten yurt dışında herkes engineer.

Yazılı kaynak olarak ta, Isısan, Alarko, ECA yayınlarını takip etmenizde fayda var. Artık piyasada bir kaç doğalgaz ve mekanik dergisi de mevcut. Bunlardan da sektörle alakalı güncel bilgileri ve yenilikleri öğrenebilirsiniz. Daha fazla yazmak isterdim ama bitmek bilmeyecek gibi. Saygılarımla.

Verdiğiniz bilgilerden ötürü size çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sevgi Saygılarımla.

Arkadaşlar tutturmuşlar makine mühendisi bilir diye…. Allah aşkına makine mühendisleri üniversitelede kaç dönem ısıtma tesisatı, doğalgaz tesisatı veya tesisat teknolojisi dersini görüyor. ben söyleyeyim bazılarında 1 dönem bazılarında 2 dönem. (yıl değil dönem). zaten hepsi ya fen lisesi yada anadolu lisesi mezunu bir kaç tane belki Endüstri Meslek Lisesi mezunu var. Sırf Türkiye’de Makine mühendisleri odası güçlü diye pastası büyük olan işleri hep kapmışlar. Araba sızdırmazlığına bile motorcu, otomotivci değil makine mühendisi bakıyor. tesisat işlerini makine mühendisi yapıyor. Arkadaşlar EML. mezunu, ünv. de tesisat bölümü mezunları varken hala makine mühendisinden medet umanlara şaşıyorum. Bu arada kendini yetiştirmiş, tesisat alanında mükemmel Makine Mühendis arkadaşımız var. Onlar HARİÇ….. Kaç tanesi okul bitince tesisat üzerinde bilgi sahibiler % 2. Birde gelip ben makine mühendisiyim diye yazılarına başlamazlar mı? Komik geliyor. Lütfen yardım alacağınız kişilere dikkat edin. yoğuşmayı bilmeyen, Isı transferlerini bilmeyen ve hala doğalgaz patlama sınırından haberi olmayan arkadaşlara dikkat…

Evet Yunis Bey,

Söylediklerinizde doğruluk payı çok yüksek. Ne yazık ki ülkemizde üniversitelerde mesleğe doğru yönlendirme yok. Mezun olan mühendisler piyasa hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyorlar. Belki de çalışacakları sektör adına okulda hiç bir şey bile görmemiş oluyorlar. Ancak bir mühendis üniversitede çalışacağı sektörle alakalı hiç bir şey öğrenmemiş olsa bile o formasyonu almak başlı başına bir meseledir. Size bir büyüğümün (yıllarca ülkede büyük boya firmalarında baş mühendis olarak çalışmış bir kimya mühendisi)

Bu abimiz İTÜ’de üniversitede bir derste, derslerden beyni ambale olmuş durumda iken birden öğretmenin dikkatini çekmiştir. Öğretmen dönemin önemli profesörlerinden. Hemen Vahit Bey’e sorusunu sorar. Oğlum ne yapıyorsun sen diye çıkışıp bir soru sorar. Vahit Bey sinirli bir şekilde, hocam ne yapayım saçma sapan derslerle beynimizi sulandırdınız. Allah aşkına şu anlattıklarınızın hangi birini gerçek hayatta kullanacağız. Tamamen saçma sapan, uygulamada yeri olmayan şeyler. Bunun üzerine profesör. Oğlum biz sizin beyninizi mide gibi düşünüyoruz. Oraya bu bilgileri yerleştirerek midenin kapasitesini artırmak niyetindeyiz. Yeter ki midenizin (beyninizin) çapı (ufku) genişlesin. Ondan sonra o genişleyen beyninizden istediğinizi çıkartın istediğinizi ekleyin. Sıkıntı yok.

Bu küçük hikayeden çıkartacağımız sonuç şudur ki; bir insan mühendislik vasfına sahip olmuşsa onun hakkında biraz daha temkinli konuşmalıyız. Ancak ve ancak herhangi bir sektörde başarılı olmak en kısaca azim işidir. Çalışmak ve çok çalışmak ister. Zaman ister, tecrübe için.

Tüm işleri ise makine mühendislerinin yaptığından dem vurmuşsunuz. Evet ülkemizde öyle. Ancak sadece ülkemizde değil neredeyse tüm ülkelerde bu durum böyledir. Tesisat üzerine yazılan kitapların %99’u, ısı transferi kitaplarını yazanların %99,’u termodinamik kitaplarının %99’u makine mühendisleri tarafından yazıldığı göz önüne alınırsa bu durumun abes olmadığı anlaşılır.

Saygılarımla…

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Evim yapım aşamasında ve daha petekleri takılmadı. Verdiğiniz bilgiler ışığında tesisatımı ve peteklerimi ona göre tekrar düzenleyeceğim. Saygılarımla…

Ben birde bazı markalarda “Premiks Eşanjör” denilen bir olaydan bahsediliyor. Bunun özelliği nedir ve tercih edilmeli midir? teşekkürler

Hocam kusura bakmayın araştırdıkça daha fazla teferruat ile karşılaşıyorum bir de 3 eşanjörlü modeller var özelliği nedir . tercih edilmeli midir?

Yoğuşmalı kombiler ile alakalı bir yazı yazacaktım ama zaman bulamadım. İnşallah yakın zamanda yazarım. Teşekkür ederim.

cengiz bey yaptığınız teknik açıklama ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim, şöyle bir sorum olacak, oda içerisine döşenen (oksijen bariyerli boru) boruların uzunluğu veya kısalığı, ve bu boruların kalınlık ve incelikleri de ( 32lik 28lik gibi) tasarruf sağlarmı, mantıken yapması gerekir diye düşünüyorum ama uzmanından tasdik almak her zaman rahatlatıcı oluyor, şimdiden teşekkür ediyorum…..

Abdülkadir Bey, öncelikle cevabım optimum boru çapı tasarruf sağlar. Ancak bu çap nedir iyi bilmek gerekir. Genellikle ülkemizde daire net alanları 80-150 m2 arasında. Ortası 120 m2 dersek, bu ev için kombi tesisat başlangıç çapının 1″ devamında 3/4″ ve 1/2″ olabileceği öngörülür. Ancak bunun mühendislik hesaplamasında her borunun taşımış olduğu yük miktarına göre çap seçimi yapılır. Piyasada ise genellikle benim ilk dediğim olur. Daire biraz büyük ise 1″ ile başlanır. Küçük ise 3/4″ ile başlanır. Ama mekanik tesisat projelerinde hesaplamalara sadık kalınarak (zaten şimdi program ile yapılıyor) boru çapı belirlenir.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum, ilerleyen zamanlarda da sorum olacak sizlere inşallah, şimdilik kolay gelsin……Saygılar…

Merhabalar.
Yorumlari okurken bircok soru geliyor aklima ama sonra unutuyorum 🙂
Merak ettigim bir kac mevzu at var .
Cift esanjörlü. Kombi nin yakiti ile. Tek esanjörlü kom bi arasnda ne fark var , hangisi. Yakittta ekonomik,
Kullanmis oldugum kombi demir döküm. Vinto dairem 100 metre. Kare. .. Evde sicaik suyu kullaniriken evin baska bir yerinde. Sicak yada souk. Su kullanimi. Oldugu. An sicak suyum souma yapiyor bunun sebebi nedendir, cevremdeki kisilere sordugumda bazilarinin. Benimle ayni sikintiyi paylasiyorlar bazilari ise. Boyle sorunlarinin olmadigini soyluyor. Bu suyun souma sebebi nedendir.

Yuksek kalarili kombiyi yani 24 kcal. Kombiyi 130. Metre karelik bir evde kullansak ne olur yakidimi fazla yakariz sakincasi ne olur ?

Sorularınızdan pek bir şey anlayamadım ama galiba cevaplarınızın büyük bölümü yazının içerisinde var. Suyun soğuma olayına gelince. Kombinin su ısıtma kapasitesi bellidir. Eğer bu kapasitenin üzerinde debide su çekişi olursa kombi soğuk su verecektir bu normaldir. Ancak bu böyle bir iki batarya ile olacak iş değildir.

Merhaba , benim merak ettiğim radyotör alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği ? Hangi markadalar ön plandadır ? Alırken ne gibi sorular sormamız gerekmekte acaba ? Kime sorsam en iyi radyotör benim ki diyor.

Radyatörler genellikle hep yakın özelliklere sahip olur. Ancak verilen ısı abaklarına bakmakta fayda var her zaman. Bu abaklara radyatör tanıtım broşürlerinden veya internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca en önemli nokta garantidir. Tüm radyatörler 10 veya 12 yıl garantilidir. ancak buradaki garantiden kasıt ne? Mühim olan yerinde servis garantisidir. Yerinde garanti nedir; Radyatörünüz su akıttı veya boyası döküldü. Bunu bir ustaya söktürüp aldığınız yerine götürmek ve yenisi geldiği zaman yerine taktırmak için bir usta en az 100 TL ister. Zaten radyatörün tutarı o. Ancak yerinde garantide bu işlemleri servis yapmaktadır ve piyasadaki radyatörlerin çok az bir kısmı yerinde garanti vermektedir.

Öncelikle teşekkürler paylaşımınız için.Yeni bi kombi ihtiyacımız var ve almadan önce doğru kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor sanırım.Evin ara kat ve güney daire olmasından ısınma problemi yaşamıyoruz.Kombiyi geceleri ve evde olmadığımız her daim kapatıyoruz ki yapılabilecek en büyük yanlışlardanmış.Benim merak ettiğim, kombiyi her kapattığımızda makinaya mı zarar vermiş oluyoruz yoksa doğalgaz faturasına mı bu zararı yansıtıyoruz? Ayrıca bu durumda evde olmadığımız zamanlarda bile en kısıkta tutmak mı gerekli? saygılar.

Öncelikle her şeyin ısınma ve soğuma olduğunu söyleyelim. Kombiler suyu ısıtır su da borularda ve radyatörlerde dolaşarak evi ısıtır. Suyu borulardan peteklere devamlı akışını sağlayan ise sirkülasyon pompasıdır. Şimdi size bir soru 100 kilo patatesi mi taşımak zordur yoksa 10 kilo mu? Tabi ki 100 kiloyu taşımak daha zordur. Aynı şey kombi içinde geçerlidir. Siz 60 C çıkış sıcak suyu isterseniz bunu 10 C’den 60 C’ye çıkarmak zordur. Ancak 35 C’den 60 C’ye çıkış daha kolaydır. Bunun için suyu her zaman normal zamanda istediğiniz seviyelere ulaştırmak için ona yakın bir sıcaklıkta muhafaza edin. Ancak bu demek değildir ki evde 2 gün yoksanız yine kombiyi açık bırakın, o zaman tabi ki kapatsanız karınıza. Ama kısa zamanlarda veya gün içerisinde bu olayı yapabilirsiniz. Bu yazıyı okumanız faydanıza olacaktır.

Kombi nasıl çalıştırılır?

verdiğiniz bilgiler için teşekürler hocam.Yoğuşmalı kombi üzerine tasarım ödevi aldık acaba bize yardımcı olabilirmisiniz.Olumlu ya da olumsuz mailinizi beklıyorum.İyi günler.

Kısmen olurum. Aklınıza takılan bir yer olursa sorabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum. Ama ödevi bana yaptırmaya kalkarsanız işte orada yokum.

Cengiz bey merhaba : bizde ankarada oturuyoruz kullanım alanı 115 m2 olan evimize kombi almak istiyoruz . Bize bu konuda yardımcı olurmusunuz ? Hangi marka ve ne yapmamız gerektiği hakkında bilgimiz yok veya size ulaşabileceğim bir numara varsa yardımcı olmanızı isterim. İyİ çalışmalar. İlginize şimdiden teşekkürler.

Lale Hanım yazıyı detaylı okursanız bir fikriniz oluşacaktır.

merhaba,

evim 120m2 yoğuşmalı mı yoksa normal kombi mi ve hangi marka kombiyi tavsiye ediyorsunuz?
yardımlarınız için tşk.

öncelikle önümüzü açtığınız bu yazı için çok teşekkür ederim.
benim sorum; kombinin balkona yada evin içine monte edilmesinde ısı tasarrufu farkı olurmu?

cengiz bey ben bolu geredede oturuyorum yorumlarınızı okudum ben alt katta oturuyorum ve bu sene doğalgaza nasip olursa geçiş yapılacaz.Gerede -35 leri gören bir ilçemiz raştırdım sizin yorumlarını okudum ama tereddüt ettim.Evim 110 m dış yalıtım yok ve çok soğuk oluyor yoğuşmalı mı? yoksa yoğuşmasız kombimi almam lazım?
Vereceğiniz cevaba göre kombimi alacağım.Saygılar

Kenan Bey, yoğuşmalı kombinin her zaman tasarrufu olur. Yazıda da anlattığım gibi önemli olan tesisatınızın buna uygunluğu. Eğer tesisatınız yoğuşmalı kombiye uygun ise taktırın. Ama tesisatınız buna uygun değilse normal kombi almanız daha evla.

cengiz bey Bolu dayım 120 metrekare batı cephe en üst kat cephem rüzgar alıyor.
Tavsiye edeceğiniz kombi ne olur.her markanın iyi ve kötü ürünleri çıkabiliyor.
Tavsiye edeceğiniz marka ve model verebilirmisiniz

Cengiz Bey Mrb.. Hep Kafama TaKılmışTır. 100m` Yada 120m` Deriz OrtaLama Daire
PeKi Bu Bir wiLLaysa 3 KatLı Ve 130m`Kare DiyeLim TopLamı,KatLı olması Fark ediyormu ? NormaLinde 140m Kare Daireyi 20`bnLik Kombi ısıtıyor.. Peki KatLı oLmasında Farkı Varmı Yaani Üst KatLara Suyu BasmakTa pompa Ne Kadar VerimL olur ısı yada ? TeşeKkürLer Cengiz Bey..!

Ali Bey,

Aslında ısı kaybı hesabı yapılırken bir çok etken göz önüne alınmalıdır. Ancak biz pratikte (amiyane tabirle piyasada) bu etkenleri genellikle göz ardı ederiz ve kabataslak metrekare hesabından gideriz. Aslında metreküp olarak değerlendirilmesi lazım en azından. Sizin sorunuza gelince taban alanı 120 m2 olan 3 katlı bir villanın toplam alanı 360 m2 eder ve bu alana göre hesap yapılır. Yukarıda söylediğim gibi tavan yüksekliklerini de işe katmak gerekiyor aslında. Bu bağlamda gerekli hesaplamalar yapıldığına bu villaya belki 40.000 kcal/h kapasiteli kombi gerekecektir. Küçük kapasiteli (20-30 bin kcal/h) kombilerin içerisinde sirkülasyon pompası bulunmasına rağmen büyük kapasite kombilerin (30-… bin kcal/h) içerisinde pompa bulunmaz ve haricen takılır.

Yukarıda vermiş olduğun yaklaşık kombi değeri örnektir. Şahsım bu analizi bir çok etkenleri göz önüne alarak yapma taraftarıyım. Doğru olan da budur.

selamünaleyküm..
evim 2+1 çatı dubleks olup ısı yalıtımlıdır. Net kullanım alanı 110 metrekare ve petek boyu yaklaşık 8 metredir. petek boyuna göre 20 binlik yetiyo sanırım fakat evin bubleks oluşu 24 binlik almamı gerektirir mi.?
yarım yoğuşmalı tam yoğuşmalı ne önerirsiniz. fan modülasyonu ne kadar tasarruf sağlar? demirdöküm nitromiks tam yoğuşmalı donanımlı görünüyo..başka ne önerirsiniz?
teşekkür ederim vermiş olduğunuz ve vereceğiniz cevaplar için..
selam ve dua ile..

Gazelden kombi önermem pek mantıklı olmaz. Yazıda gerekli bilgiler mevcuttur. Ayrıca yoğuşmalı kombi her zaman tasarruf sağlar.

cengiz bey verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Sizden bi konuda yardım istiyorum yeni bir ev aldık ankarada soğuk olan bi semtte binanın mütaiti kaçtığı için herşeyini kendimiz yaptırıyoruz dairemiz tamamen kuzey cephede alt ve üst katta şimdilik oturan kimse yok şuanda ısı yalıtımm yaptırırıp parkeleri taktırcaz yoğuşmalı kombi almaya karar verdik ve petek boylarınıda büyük taktııracağız ama o kadar çok araştırmaama rağmen kombi markasında karar veremedik her markanın birbirinden farklı eksi ve artıları var halen bi arayış içindeyimlütfen bana kombii markası tavsiye edermisiniz

Ferroli, BOSCH, Vailant, Viessman, ECA, İmmergas kaliteli kombi markalarıdır. Kalite sırasına göre yazmadım, öylesine yazdım.

Saygılar ve Selamlar olsun Herkese…
Naçizane 100 m2 lik daireme bende kombi taktırmayı düşündüğümden, internet deryasında bir araştırma yapayım dedim. Buradaki yazılardan epey bilgilendim. Yanlışa düşmemek için, yazıyı iki defa hatim ettim. Gerekli notlarımı aldım. Umarım ve İnşaallah faydasını da görürüm.
Ana yazıyı yazan Değerli Cengiz Han ULUCED Beyefendiye ve katılımlarından etkilendiğim Değerli Yorumcuların hepsine çok teşekkürler ederim.
Kurban Bayramınızı da kutlamadan geçemeyeceğim. Hayırlı ve Huzur dolu bayramlar herkese.

Halil ELVAN
ANKARA

Cengiz bey dubleks evlerde kombi kapasitesini daha mı yüksek tutmak gerekir acaba? 65*2 toplam 130 m2 lik bir ev için 20000 lik yeterli olabilir mi? Saygılarımla

Isı kaybı hesabı yapmak gerekir. Ancak kabataslak hesapla eviniz korunumlu ve izolasyonlu ise yetebilir. Tabi bunlar varsayım.

Selamlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşk ederim, şimdi benim evim dubleks. Burası. 230 m2 35kw mı yoksa 30 kw mı takılması gerekli. Birde 135 m2 daire var oraya 24 kw iki marka arasında kaldım Eca proteus plusmu yoksa demirdöküm nitron mu fikir verebilirsiniz sevinirim.

Evim dubleks müstakil. 100 + 100 200 m2 , kuzey cephe. yalıtımlı.kombi evin giriş kısmında salon ve yatak odaları evin diğer ucunda bu nedenle petekler geç ve biraz az ısınıyor.28 kw lik klasik hermatik kombiyi sürekli çalıştırmak mantıklımı. yoksa sadece evde olunan akşam ve gece vakitleri yetermi. ev zaten soğuyacak düye düşünüyorum ve en kısıkta bile kombi sürekli devrede ve tüketiyor. Bir de termostatik vana kombiyee yakın peteklere takılmalı deniyor ama banyo ve hol olmasın diye okudum. Benim evdeyse kombiye en yakın yerler koridor ve banyo. ben ne yapabilirim?

Termostatik vana tüm peteklere takıldığında istenen sıcaklık vuku bulduğunda kısılmayı yapması ve suyu devirdaim yapmamasından mütevellit bir veya iki peteğe termostatik vanası istenmez. Bunun da genellikle konforun pek önemsenmediği banyo veya hol olması tercih edilir. Yakın veya uzak olması ise önemli değil. Önemli olan termostatik vanayı en çok kullandığınız odalara yerleştirmektir. O odalarda gerekli ayarlamayı yapması sizin için yeterli olacaktır. Son olarak tavsiyem kombiyi sürekli olarak yakmanızdır. Düşük ayarda da olsa sürekli açık olmasında fayda var. Nitekim kapatırsanız akşam eve geldiğinizde evinizi ısıtmak için daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

selam
cengiz bey triplex bir ev yaptırıyorum ev giriş tek oda 55m2 orta kat 3 oda 73m2 çatı katı3 oda 73m2 her katta banyo wc var kombiyi giriş kata mı koysak verim alırız birde yoğuşmalımı yoksa normal kombimi kullanalım iyi çalışmalar.

Ediz Bey yeni eviniz hayırlı olsun temennisi ile başlamak istiyorum. Öncelikle size yoğuşmalı bir kombi almanızı ve yoğuşmalı kombiye uygun radyatör tesisatı yaptırmanızı öneririm. Kombiyi de en alt kata koymanızı tavsiye ederim. Tabi bu en alt kotta kombinin bacasını dış ortama atabileceğiniz bir duvar/cam olmalı. Eğer bodrum katı yerin altında ise bu mümkün olmayacaktır ve bu sefer kombinizi giriş katına koyma yoluna gidebilirsiniz. Ancak öncelikle en alt kat. Her katta banyo/WC var demişsiniz, bu nokta sıcak su kullanımı açısından önemli. Sıcak/soğuk su kullanım tesisatınız mutlaka sirkülasyon hatlı olmalı. Aksi halde en üst katta su almak istediğiniz zaman 2-3 dakika beklemek zorunda kalabilirsiniz. Sirkülasyon hattı ile birlikte bu sorun ortadan kalkar. Çok az miktarda yakıt sarfiyatınız artar ancak banyoya girdikten sonra 2-3 dakika sıcak su beklemek ve akan soğuk suyun sarfiyatı göz önünde bulundurulursa sirkülasyon hattı şart.

Cengiz bey merhaba,
Öncelikle ellerinize sağlık. Yeterince açıklayıcı bir yazı yazmışsınız. Çok teşekkür ederim, çok bilgilendik, faydalandık. Bu bilgiler ile birkaç kombi satıcısına gittiğimde, kombiyi satan kişilerin bile halen yeterli bilgi sahibi olmadığını da üzülerek görmüş oldum. Kombi markalarının resmi sitelerinde bile sizinki kadar açıklayıcı bilgiler yok. Tekrardan ellerinize sağlık.
Ben yazınızdaki notları ve yorumlara verdiğiniz cevapları dikkatlice okudum ve sayenizde kendime uygun özelliklerde kombiyi kolaylıkla belirledim.
Evim: 150 m2, batı ve önü açık cephe (sürekli güneş gören), binada mantolama var.
Dolayısı ile seçtiğim kombi: Hermetik, konvansiyonel, 24kw ve çift eşanjörlü olmalı diye düşündüm.
Tesisatımı yapacak firma ve çevrem Buderus u önerdi. Fakat, benim belirlediğim özelliklerde Buderusun çift eşanjörlü modeli yokmuş. Dolayısı ile internetten tekrardan marka seçimini araştrdım. Fakat bu sefer işler bayağı karıştı. Genel yorumlara bakınca, hemen hemen herkesin her markadan mutlaka şikayetçi olduğu bir nokta olduğunu gördüm. Hakkında şikayet olmayan bir marka göremedim. Ya aldığı ilk sene arıza yapıyor, diğer markada servis sıkıntısı var, bir diğerinde yedek parçası çok pahalı vs.
Marka seçimi konusunda bir yönlendirmede bulunabilirmisiniz?
Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar.

Teşekkür ederim Barış Bey. Marka seçimi konusu da aslında yazı içinde mevcut. Örnek olarak benim bir arkadaşım var Ferroli servisi. Ben Ferroli’yi tercih ederim. Veya mahallemde eve giderken önünden geçtiğim Buderus servisi var onu bu yüzden tercih edebilirim. Çift eşanjör ve tek eşanjör olayına fazla takılmayın. Buderus kaliteli markadır. Yalnız suyunuz aşırı kireçli ve pis bir su ise tek eşanjörlü kombiden kaçınmanızı salık veririm.

selam ;
Cengiz bey bilgi için teşekkürler.Salonumda çift petek girişi var fakat birini kullanarak 1 metre arayla ıkı petek bağlanabilirmi verim düşermi veya herhangi bir problem oluşurmu hepsi ayrı bişey söylüyor kombı konusunda kafam ıyıce karısıktı bu sorunla dahada karıstııı cvp ıcın sımdıden tesekkurler …………………..

Soruyu tam anlamadım ama anladığım kadarıyla tek petek bağlantısı olan boruya iki petek yan yana bağlamayı mı düşünüyorsunuz? Elinizde 2 adet küçük petek olmalı. Petek için bırakılan bağlantı 1/2″ olmalı. Bu çaptaki bir bağlantıya 1,5 metretül boyutunda petek bağlayabilirsiniz. Bunu iki petek yan yana da düşünebilirsiniz. Ancak tesisatta hiçbir zaman ekstra direnç istenmez. Bu her tesisat için böyledir. Ekstra dirsek, manşon, kavis, vana, petek gibi direnç gösterecek ekipman istenmez.

Hocam merhaba. İzmir Üçkuyular Mimkent’te, 3+1 dairede kirada oturmaktayım. Bu yaz Ağustos ayında bebeğimiz olacağı için doğalgaza geçmeye karar verdik. Daha önce klimayla ısınıyorduk. Temmuz 2013’te doğalgaz bağlantısı yapıldı. Evimizde eski tip yakıtlı kat kaloriferi vardı söküldü kombi bağlandı ECA Proteus. Toplam 10 m. civarı 7 ad. radyatör var. Dönüşüm firması, benim talebimle ev sahibine ECAnın en ucuz yoğuşmalısını önerdi. Fakat ev sahibem daha ucuzu olan Proteus hermetik ile anlaştı. Firma bana bunun da yeterli olacağını söyledi ben de onayladım. 2 aydır radyatörleri ısıtmaya başladık. Manometreye bakıyorum basınç normal ve sabit. Termometreye bakıyorum 60-80 derece arası çalışıyor. Radyatör termostatı neredeyse maksimumda. Ama ısınamıyoruz. Eğer tüm panelleri tam açarsam, kombiye yakın olan ilk radyatör ve banyodaki havlupan çok sıcak ama diğerleri buz gibi oluyor. Kombiye yakın olan radyatörü kısarsam salon bir nebze ısınıyor. Bu arada kombi evin arka cephesinde balkonda. Radyatörlerde termostatik vanalar var. Bunlar arızalı mı veya borularda bir tıkanıklık var mı diye şüphelenip sırayla diğerlerini kısarak denedim. Fakat açık bıraktığım tüm paneller ısındı. Yani vanalar ve tesisat normal. Bu arada tesisat metal boru plastik değil (bilmiyorum bir etkisi var mı?)Sizce biz neden ısınamıyoruz? Tamam eski tesisat üzerine kombi bağlantısı yapıldı, tesisatı onlar kurmadı ama ilk önce eve gelip keşif yapıldı. Beni ev sahibemin istediği kombi veya tesisat konusunda uyarmaları gerekmez mi? Firmanın bir kabahati var mıdır? Çünkü dönüşümden önce bana bu kombinin yeterli olacağı söylendi. Lütfen cevap yazın daha 3 aylık kızım evden çıkmamasına rağmen nezle oldu. Ayrıca bu durumda İzmirgazın böyle bayilerine bir yaptırımı sözkonusu mudur? Çünkü mantıken firma yetki alıyor, keşif yapıyor, proje sunuyor ve onay alıp gazı açtırıyor. Ama biz maduruz, bunları bile şu anda buz gibi mutfakta yazıyorum. İlginiz için teşekkü ederim.

Mahir Bey öncelikle geçmiş olsun, 3 aylık kızınızın gözlerinden öperim. Önce en sondaki sorunuzdan başlayalım. İzmirgaz’ın yetkili tesisatçı firmaları sadece doğalgaz tesisatından sorumludur. Bu da evinizde saatten çıkan, ocak vekombiye kadar gelen siyah çelik borudan ibarettir. Bu tesisattaki sorumluluğu da gaz açıldıktan sonra biter. Diğer radyatör ve kalorifer sistemleriniz ile alakalı firma hiç bir yere karşı sorumlu değildir (mahkemeler -hak ve batıl- ve vicdan hariç) Buradan şu veya bu sebeple ısınamamanıza net bir şey diyemem. Ancak tesisatınız ve radyatörlerinizin eski olduğunu düşünüyorum. Radyatörleriniz döküm olabilir. Ben her zaman doğalgaza geçen kişilere sıfır tesisat ve sıfır radyatör öneririm. Ancak maddi kaygılar neticesinde müşteri eski sistemlerini kullanmak istiyor. Olabilir ancak sistem doğalgaz ile devreye alınmadan evvel bir temizleme yapılması gerekiyor. Tüm radyatörlerin ve borulamanın yıkanması gereklidir. Eğer yıkanma yapılmamışsa hatta girikmiş pislik kombi girişlerindeki pislik tutucuları tıkayabilir, boru cidarlarını küçültebilir. Ayrıca binanızın yalıtımı da çok önemli. Yalıtımınız yoksa doğalgaz ile ısınmanız biraz zor hele de kömürlü merkezi sistem kalorifer tadında. Yalıtım şart.

yazınızı okuyana kadar kombı hakında hiçbir bilgiöm yoktu kulaktan dolma ve komşuların sölemlerı harıcınde baya bılgı edındım artık kombı almaya gıttımde doğrumu sölüyor yalan mı bılırım:)ama nacızane yardımınızı ıstıyorum kombı almaya gıttımde bana ıyı markalar önerıyorlar ama benım evım bırıncı kat alt boş ust kattakıkadın kışın evde yok yanı hiç ısınmıyor şuan merkezı sıstem kömür yanıyor ama doğalgaz geldı evdekı peteklerde çok küçük koyulmuş salon kocaman camların altında ıkı küçük petek var ön ve arka cepe acık arka cepe denıze bakıyor bınadakıler yoğuşmalaı almamış dublekste oturanlar almış kalanlarını e vı daha çok guneş alıyor..özelıklerı öğrensem de karar veremedım ve en fazla 2000 tl ödeye bılırım bana lütfen fıkır verın…

Ne yazık ki belirttiğiniz gibi bir durum söz konusu. Isınmanız biraz zor gözüküyor. Tek başına kombiden mucize bekleyemezsiniz. Hangisini alırsanız alın problem yaşayacağınız kesin.

Selam Cengiz bey kombiyle ilğili gerçekten ihtiyacım olabilecek bilğileri sayenizde ögrendim,soruma gelecek olursak piyasada satıla yoguşmalı kombilerde en geniş modülasyon aralıgı olan kombiler hangileridir.
Huzurlu,saglıklı kalman dileğiyle

Mert Bey Merhaba. Piyasada satılan kombilerin kataloglarında modülasyon aralıkları yazmaktadır. Çoğu cihaz %10 ile %100 modülasyonlu çalışmaktadır. Modülasyonu opsiyonel aparatlar ile de sağlamanız mümkün.

Merhaba Kombi seciminde teredut var Ev 4 katli 60 metre kare baz , 240 metre kare Yalitim yapilacak Radiyatorler termoteknik PKKP 16 ,2 metre Kombi yeri giris katinda Alt kat bodrum isitiliyor ve baniyo var Giris uzerinde 2 kat var , her katta baniyo var . Yogusmali kombi bu ev icin ne olmali ? Kapasite bakimindan bir turlu karasiz kaldik Yardimci olmaniz munkunse bilgilerinizi bekleriz Tesekkur ederim

Yoğuşmalı kombiden tam verim almak istiyorsanız petek metrajınız biraz az gibi. En az 20 metretül peteğiniz olmalı idi. Ancak yine de yoğuşmalı kombiye yönelin derim. Kapasite ise 30.000-38.000 kcal/h arası olabilir.

Yazınızda kafama takılan pek çok soruyu detaylıca anlayabilecegimiz şekilde cevaplamışsınız. Baskı makinaları kuruyorum ve ortamda sıcaklığın 23 derecede sabit olması gerekiyor genelde klima ile çözmeye çalışıyoruz ama ortamı kuruttuğu için verim alamıyorduk. Doğalgazla ısıtma konusundada dediginiz gibi ustalarla sürekli kavga halindeyiz kapasite ve verim olayları yüzünden. Aslında bizim dijital baskı makinaları için en güzel ve verimli çözüm kömür sobaları üzerinede bir gügüm su .. makinalar mükemmel verimde çalışıyor.

Mrb müstakil dis yalıtımı olmayan bir evinize sıfırdan tesisat ve kombi yaptırmak istiyoruz ankara hasanoglan soğuk olan bir yer yerden çift borulu bir sistem yaptırmak istiyoruz ama iki farklı tesisatci biri yoğuşmalı diğeri normal kombi önerdi ve arada kaldık 8,5_9 metre petek ölçütler öneriniz benim için önemli şimdiden tskler

Merhaba,

Ustaların bilgisi sınırlı olabiliyor. Yazıyı dikkatli okursanız ve eviniz için uzman bir mühendisten bilgi alırsanız daha doğru olur.

hocam yazıların bı kısmını okdum cunkı epeyce bı uzamıs konu benım sorum su sız demıssınızkı 100 metre ev yogusmalıda ayda 15 lıra 5 ayda tam verım 75 lıra 8 senede kendını amortı eder fılan ve ben olsam kendı evıme taktırmam…??? sımdı ben sıze desemkı yogusmalı cıhazla duz cıhazın yakıttan harıcı avantajları yokmu neden herkes para odaklı sorular soruyor sızde yanlıs yonlendırıyorsunuz orda desenızkı yogusmalı cıhazların yanma odaları daha farklı ve verımlı buda otamatık olarak yakıtı ve konforu etkıler daha net ısı almanızı saglar sıcak suda sıkıntı yasamazsız gıbı avantajları da belırtsenız daha net olurdu bence

Sadullah Bey,

Güzel noktalara parmak basmışsınız. Evet gerçekten fark olarak sadece para konusunu konuştuk. Başka avantaj ve dezavantajları var mıdır? Evet vardır. Yoğuşmalı kombiler bir gider hattına ihtiyaç duyar. Bulundukları mahalde mutlak bir gider tesisatı olmalıdır. Ayrıca yoğuşmalı kombiler aynı kapasitedeki konvansiyonel kombilere göre daha fazla yer kaplarlar. Haliyle yerden sıkıntısı olanların işine gelmez. Yoğuşmalı kombilerin bakımı daha pahalıdır. Ancak yoğuşmalı kombiler enerjiyi dostudur. Dünya enerji kaynaklarını konvansiyonele göre daha verimli yakar.

Cengiz Han bey doğru yönlendiriyor asıl. Bu yazıyı okumuş olsaydım bütcemi zorlayıp yoğuşmalı kombi almazdım. Amorti konusunda da haklı. Daha önce gelen işini bilen bir mühendiste CengizHan bey’in söylediklerinin aynılarını bize söyleyip size 17 lik kombi takalım demisti ona işi yaptırmadık. Şuan eca yoğusmalı kullanıyorum. Evet Sıcak su sorunu hiç yok. Yoğuşmalı kombi büyük ve yalıtımı iyi olan evlerde kullanılmalıymış meğer.. %109’a (varan) verim olayı da pazarlama stratejisidir bence.

Merhaba sayın hocam;
Ankara’da ikamet ettiğim evim 4 katlı standart bir binanın en üst katında ve brüt 150m2(Net135m2) 4+1 olup, eski bacalı kombimi iptal ederek, yerine balkona (cam balkon kaplı) kombi yaptırmayı düşünmekteyim. Evimiz yerden ısıtmalı olup, hiç petek yoktur. Bu bağlamda yorumlarınıza bakarak yoğuşmalı sanırım bizim için en uygun olanı. Seçenekler arasında üç farklı modeli belirledim.
1. Buderus GB-072-24 Kw-NEOPLUS 20.000 kcal/h Yoğuşmalı Kombi
2.Viessmann Vitodens 100- W 26 Kw 22.000 Kcal Yoğuşmalı Kombi
3. ECA Confeo Premix 24 Yoğuşmalı Kombi
Bütçe olarak ECA daha uygun olmasına karşın kendimi zorlasamda diğer markalarıda seçebilirim. Fakat ECA kombi olursa; 24Kw veya 30Kw modellerinden hangisini taktırmalıyım? Oda termostatını tavsiye edermisiniz? Hangi seçenek bizim için daha uygun? Teşekkürler.

İYİ GÜNLER ÖNCELİKLE BU HİZMETİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM.
MERAK ETTİĞİM KONU İSE 80-150 M2 ARASI BİR EVE 24 KW LIK BİR KOMBİ YETER DEMİŞSİNİZ PEKİ BENİM EVİM 120 M2 26 KW KOMBİ TAKMAK İSTESEM YAKITTA VEYA BAŞKA BİRŞEYDE BİR ARTISI OLURMU YADA EKSİSİ.BİR AN ÖNCE CEVAP VERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM SAYGILAR…

Merhaba,

120 m2 bir ev için de 24kW kombi yeterli olabilir. Yalıtım, evin yön durumu, güneş ve rüzgar alma durumları göz önüne alınmalı. Gerekli kapasitenin üzerinde cihaz taktırmak hem ilk yatırım maliyeti olarak hem de her ay gelecek faturalarda başınızı ağrıtabilir.

Merhaba, bu hizmetiniz için tesekkür ederim. Hocam, İzmir, 5. Kat, üstümüz çatı, üç cephe açık, bir cephe kapalı, yalıtımsız ( 80m2) evde oturuyoruz. Tesisatımız yeni yapıldı. Evimize 6.80 radyatör+havlupan koydular. Radyatörlerin 4 metresini açtık. 14 günde tüketim 144 m3 oldu. Kombi eca premix 24. Baktık faturayı ödeyemeyeceğiz. Kombiyi kapattık soğukta oturuyoruz. Sikayette bulunduk. Bölge sorumlusu geldi kendisine kombiye Kw ayarı yapmasını söyledik, bize dedi ki; evet kw ayarı diye bisey var ama yaparsak bu kez yine şikayetci olursunuz çünkü 70 e alırsınız 50 derece su gelir tüketim aynı olur. Ocaktaki yemeğin altını kısmakla açmak arasında fark olmadığı gibi ‘ dedi. Beni tatmin etmedi hatta kw ayarı yapmaktan neden kaçındıklarını düşünüyorum… Sözlerine inanmalı mıyız doğru mudur? yoksa kw ayarı konusunda ısrarcı mı olmalıyız? Cevabınızı dört gözle bekliyoruz ona göre davranacağız

5. Kat, üstümüz çatı, üç cephe açık, bir cephe kapalı, yalıtımsız ( 80m2) evde oturuyoruz.

Bu yazdığınız çok önemli Burcu Hanım. Çatıda yalıtım var mıdır? Tavan arası yalıtımından söz ediyorum. Dış cephede yalıtım yok demişsiniz, tavanda da olacağını sanmıyorum. Bakmanız lazım. Eğer çatıda ve dış cephe duvarlarınızda yalıtım yoksa her şey normal gibi gözüküyor. Yani bu tüketim normal. Yalıtım önemli, yalıtım yapılmadan enerji verimliliği olmaz. Yalıtımları yaptırdıktan sonra faturalarınızın %30-60 arasında azaldığını görürsünüz.

Her taraf profesyonelce izolasyon yapıldığı taktirde kW ayarı düşünülebilir. Aksi halde kW ayarından bahsetmek, mantıksız.

Çatı üzeri kiremit. Yazlık çatıları gibi. Yalıtım yok. Bu yaz çatıyı halledeceğiz fakat dış cephe için apartmanla anlaşamıyoruz. Pencelerimiz pvc çift cam yalnızca. 4 metre radyatör açıkken, 24 saat kapatmayınca 20 m3 tüketim oluyor. Şuan akşam 7’de açıp sabah 10’da kapatıyoruz. Tüketim 8,9 m3 oluyor. Kw ayarı konusunda söyledikleri doğru mu diyorsunuz öyleyse.. Bir tık düşürsek denesek zararlı mı çıkarız.. Servise Güvenemediğim için size danışmak istedim. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Hocam ellerine sağlık. Ben bu bilgilere ulaşmak için 3 4 gündür uğraşıyorum. İnternette kombiyle alakalı bilgi var ama çok dağınık. Hepsine ulaşmak için tek tek arama yapmak gerekiyordu. Sayende bütün bilgilere bir arada ulaşma şansını buldum.
Size hayatın her alanında başarılar diliyorum, Allah razı olsun.

Hocam ellerine sağlık. 3 4 gündür internetten kombi hakkında forumlardan bilgi toplamaya çalışıyorum. Kombi konusunda bilgiler çok dağınıktı. Hepsine tek tek ulaşmak zor oluyordu. Kombi hakkında her şeye değinen güzel bir yazı olmuş.
Hayatın her alanında başarılar dilerim, Allah razı olsun 🙂

SAYIN HOCAM HAYATIMDA BU GÜZEL YAZI VE ACIKLAMA COOOOK AZ OKUDUM EMEĞINIZE VE AĞZINIZA SAĞLIK HAKiKATTEN TEBRIK EDERIM… DR. GALİP ARMUTCU

Cengiz bey okudum anladım ama kesin karar veremedim diyeceksiniz ki o kadar yazdım nasıl karar veremedin 😀 . Evim 2 artı 1 , 100 m karre , güney cepheli, yalıtım var 1. kat 7 metre petek var toplamda .
Karar veremediğim ferroli mi demirdöküm mü 2si arasında kaldım biliyorum marka tavsiye etmiyosunuz ancak ben yine de sormak istedim bir ihtimal 😀 tesekkürler

Bu şöyle bir şeye benziyor aslında. Ben takımıma hangi forveti alsam: Falcao, Ballotelli, Torres, Götze, Lewandoski Bence Falcao. Şaka bir yana yazımda anlattım hepsini, yanı başınızda Ferroli servisi yoksa, uzaktan haftada bir gün semtinize geliyorsa neye yarar. Ya da Demirdöküm bayisi…

Merhaba cengiz bey 150m2 evim var 4 cehede açık dış cephe yalıtımı yok evin tesisatı yerden doşendi ev 1. Kat ve alt kat sığınak olarak kullanıyo ve ev alttan da çok soğuk görüyor kombi yeri balkonda ama mutfağa yani içeri aldırıcam sizden ricam bu şartlarda yoğuşmalı mı hermetikmi hangi standartlarda marka ve model de yardımcı olabilir misiniz bu konu beni çok yordu kafam çok karışık her usta bambaşka yollara yonlendirdi konuya son noktayı koymak istiyorum sizin de tavsiyenizi almak istiyorum

Samet Bey Allah size kolaylık versin. Yazıda tüm ayrıntılar mevcut.

Merhaba. 20 mbar 20 milibar demek. Yani basınç birimi olan barın 1000 de biri. Daire içi doğalgaz tesisatı içerisindeki basınç genelde 20 milibar dır.

Merhaba Cengiz Bey,

Birkaç yıl içerisinde teknik servislere ödediğim bedel yeni bir kombi fiyatini geçince kombimi değiştirmeye karar verdim.

Benim sorum: Banyoda sıcak su geldikten sonra suyu birkaç dakika kapatıp tekrar açınca önce borudaki sıcak su akmaya devam ediyor. Ancak daha sonra soğuk su geliyor ve ısınması yine birkaç dakika alıyor. Bu sorunun sebebi ne olabilir? Yeni alacağım kombide bu sıkıntıyı yaşamamak için ne tür bir kombi tercih etmeliyim? Teknik servise sorduğumda tek girişli kombi almamı tavsiye etti? Sanırım tek eşanjör demek istedi.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ender Sözer

Merhaba,

Tek eşanjör veya çift eşanjör ile alakasından ziyade kombi ile sıcak suyu almak istediğiniz nokta arasındaki mesafe daha önemlidir. Bitermik veya çift eşanjörlerin kullanım suyu hazırlama ve verme zamanları arasında da fark vardır ama önemli olan banyonun kombiye uzaklığıdır. Bu uzaklıkta 5 metreden fazla ise ortalama 8-15 litre su tesisat içerisinde kalabilir. Bu suyun önce borudan akması daha sonrada kombi içindeki suyun ısıtılması ve banyoya gelmesi gerekiyor. Nitekim çoğu kombinin içerisinde hazır sıcak su bulunmaz (bazı akıllı kombiler, kullanım alışkanlığına göre çok az bir miktar da olsa içerisinde sıcak su bulundurabiliyor)

Sözün özü, kombiden hemen sıcak su almak istiyorsanız, mümkünse eğer banyo ile yakın bir yere mesafelendirmeniz gerekiyor.

Tekrar Merhaba Cengiz Bey,

Benim sorunum ilk etapta gelen soğuk su değil. Ben ona razıyım. Ancak sıcak suyu kapatıp yaklaşık bir dakika sonra açtığımda bir müddet sonra soğuk su geliyor ve her açıp kapatmada bu sorun yaşanıyor. Borularda kalan sıcak su bittikten sonra her defasında bir müddet soğuk su akıyor. Haliyle bu da hem suyun boşa almasına hem de konforsuz bir banyoya neden oluyor.

Her kapanıp açıldığında kesintisiz sıcak su veren bir kombi arayışı içindeyim.

şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Sıcak suyu kapattığınızda kombi suyu ısıtma sistemini de kapatmış oluyor. Bir nevi on-off anahtarı gibi. Aradaki soğuk suyun gelme sebebi o süre zarfında suyun halen akıyor olmasına karşın kombinin kendini kapatmış olması. Arada belki saniyeler kadar geçen zamanlar var ama suyun ısınması için gereken bir süre de vardır.

Daima kesintisiz sıcak su almak için baka sistemler ile çalışan cihazlar almalısınız. Örnek olarak termosifon. Kapasitesine göre (40 lt, 60 lt vs) içerisinde her zaman sıcak su bulunur. Musluğu ne zaman açarsanız açın, sıcak su alırsınız (deposunda sıcak su olmalı)

Cengiz Bey ;
kafam allak bullak olmuşken size rastladım.Hakkatten piyasada her kafadan ses çıkıyor.Ben kuzy doğu cepheli ,her katta 4 daireli bir apartmanda yaşıyorum.(Ankara) 150 m2 brütüm var. Bacalı kombimi hermetiğe dönüştüreceğim. Kombici arkadaş 26.000 kcal lik al rahat edersin diyor. 24.000 ile 26000 kcal arasında yakıt tüketimi arasında çok fark oluyormu. Yani 150 m2 lik eve 24 yada 26000 kcal lk kombi takmanın avantaj ve dezavantajı nedir. Çok Teşekkür ederim.

Şimdi ben de bir şeyler daha söyleyip kafanızı karıştırmayayım. Zira kapasite ile ilgili hesaplarda bir çok faktör etken. Eskiden madde madde hesaplardık, şimdi ise hesaplayan programlar var. Esası ise TS825’e dayanır. Net bir şey söyleyebilmek için kapasite hesabı yapılması gerekir ancak, bu iş programla da olsa biraz zor. 24 bin kcal ile 26 bin kcal arasında pek bir fark yok. Kapasite seçeneğini unutup diğer maddelere bakmanızı öneririm.

Cengiz Bey reklama yer vermeden markaya yer vermeden yapmış olduğunuz açıklamalar için teşekkürler.. emeğinize ve yüreğinize sağlık… Sabrınızdan dolayı da tebrik ediyorum… En son gittiğim ve fatura verimliliği konusunda çok iyi olduğu söylenen Termoteknik marka kombi satıcısının kombi hakkındaki yorumu çok güzeldi. ‘ belli başlı birkaç marka kombinin yakıt tüketimi çok azmış ama Termoteknik daha da azmış diye duydum ne dersiniz diye sorunca adam kendi kombisi hakkında şöyle yorum yaptı. özellikleri aynı kombilerin faturalarında en fazla 10 TL oynar o da kanıtlanması imkansız bir şey kombi az yakmaz siz tasarruf edebilirsiniz.’ nasipse Viessmann 26 kw almayı düşünüyorum…

Merhaba İbrahim Bey. En sondan başlayacak olursam eviniz 100 m² civarında ve izolasyonlu ise 26 kW fazla gibi. Ama yine işin uzmanından bir fikir almak gerekir. “Kombi az yakmaz siz tasarruf edersiniz” sözünü ise tuttum. Mantıklı ve makul bir cümle. Kombilerde de verim (etkinlik) meselesi söz konusu ama gerçek manada tasarruf bireylere bağlı cihazlara değil.

Merhaba evi yeni aldık 4 cephe açık yalıtımlı uzay çatı dublex 6. kat 5+1 200v net metrekare .Ev Çanakkalede nasıl ve kaçlık bir kombi tavsiye edersiniz.

Cengiz Bey,

Paylasimlariniz icin öncelikle tesekkür ederim.

Ev; bodrum,giris ve üst kat olmak üzere 90 m2den 3 katli 270 m2. kombi giris katta. toplam 14 m 22 tip petek uzunlugu var. yalitim yok.

Kombi gücü kac kw olmali?

tesekkür ederim, iyi calismalar

Aslan Karaca

selam kolay gelsin ben 2+1 ev aldım 110 metrekare ısı yalıtım mevcut nasıl bir kombi tavsiye edersiniz .yardımcı oldugunuz için şimdiden teşekkur ederim …

merhaba,evimde demirdöküm nepto marka tek eşanjörlü kombi kullanıyorum,fakat banyo yapmak resmen çile oldu bizim için.Kombi sıcak su ayarı minumumda iken duş suyunu ilk açtıgımızda önce haşlanıyoruz arkasından donuyoruz,sonra gene haşlanıyoruz,bu döngü böyle devam ediyor.yetkili servis sizin ürün tek eşanjörlü oldugu için bu durum normal dedi,ilk şikayet eden siz degilsiniz dedi,problem çözülemedi yani,..Sorum şu,eger ki kombimi çift eşanjörü olan bir kombi ile degiştirirsem sorun çözülür mü?
Çok teşekkür ederim..

Modeli bilmiyorum. Ancak internet sitelerinden ve çağrı merkezinden hatalı bir üretim olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer kronik problemli bir model değilse tek tek komponentlerinde bir arıza olabilir. Anakart, vanalar gibi kısımları arızalı olabilir. Yetkili servisi konuya kesinlikle çözüm bulacaktır. Bulunduğunuz muhitteki yetkili servis soruna çözüm bulamaz ise Demirdöküm Genel Merkez yetkili servis uzmanına danışabilirsiniz. Probleminizi çözeceklerinden eminim.

Hocam saygılar, benim evim dubleks, toplam 150 metrekare, dış yalıtım var, 3 cepheli bir ev, peteklerin uzunluğu ise 11 metre, 24 kw eca proteus hermetik kombi kullanıyorum, bu yeterli gelir mı yoksa daha yüksek kapasiteli bir kombi mı almalıyım? Lütfen yardım edin, eğer mevcut kombim yeterliyse boşuna masraf yapmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler, saygılar.

Merhaba,

Öncelikle en baştan söylemem gerekir ki bu sorunun tam cevabı yok. Yani kağıt üzerinden kabalama hesap olmaz. Bunu yazımda da belirttim. Ancak petek uzunluğu, yalıtım ve metrekare göz önüne alındığında kombinizin yeterli olabileceği görülüyor. Tabi kesin kararın deneyimli bir kişi tarafından yerinde hesap yapılarak verilmesi doğru olandır. Kayda değer bir yalıtım varsa sorun olacağını düşünmüyorum.

yetmez benim kombi 24lük 1500 tl ye yutturdu mühendis dış yalıtım yok ev birinci kat 30 metre kare kapalı banyo 10 metre kare kapalı wc kapalı kapılar diger kalan yer 45 50 derece arasında çalışıyor altında ev yok ev soguk faturam geçen ay 305 tl geldi mühendisle görüştüm demirdöküm 35 lük taktıra cagım eski tip baktı fatura yarıyarıya düşecek dedim sen bu kombiyi tak para çıkarmak için 300 tl tesisat 150 olsun veririm kendi hatası oldugu halde 300 istedi projeye diyargaz para almıyor dogalsan firması evi gördün sen benim zarar etmemi istedin ve başka mühendise yaptırtacagım ısı yalıtımı yok pencereler pimapen degil diyarbakırda böyle çalışıyorlar bir hafta sonra yazdı dedim banyo suyu bile ısınmıyor gel degiştir farkını vereyim o zaman yine gelmedi

ev 140 metre kare 100 metree kareyi ısıtmıyor nerden başka yeri ısıtsın
eski yani üstündeki ürün dandik ayfer 24lük demir çelikdöküm 35lik almıiım baca caplarıda yok boru degişecek yok murat 124 biniyormuşum murat 124 bari az yakıyordu

İnşallah dediğiniz gibi olur ve paracıklar cepte kalır. Sağolun mesut ettiniz hocam 🙂

Merhaba, öncelikle kolay gelsin Cengiz Han Bey. Yeni eve taşındık önceden kömür ile çalışıyormuş kalorifer biz yeni doğalgaz kurduracağız, firmalardan fiyat aldık bazıları kazan bazıları kombi kuracağız dedi, haliyle fiyat farkı çok yüsek. (5bin ve 15 bin civarı) Evimiz bodrum+2kat+çatı toplamda 4 kat müstakil. Biz sadece 2 katını aktif kullanacağız. bodrum ve çatı gereğinde. Kafamız karıştı yardımcı olursanız seviniriz teşekkürler.

Merhaba, öncelikle kolay gelsin Cengiz Han Bey. Yeni eve taşındık önceden kömür ile çalışıyormuş kalorifer biz yeni doğalgaz kurduracağız, firmalardan fiyat aldık bazıları kazan bazıları kombi kuracağız dedi, haliyle fiyat farkı çok yüsek. (5bin ve 15 bin civarı) Evimiz bodrum+2kat+çatı toplamda 4 kat müstakil. Biz sadece 2 katını aktif kullanacağız. bodrum ve çatı gereğinde. Kafamız karıştı yardımcı olursanız seviniriz teşekkürler. (düzeltme 500 mt2 ve yalıtım yok yeni bina)

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Ev tadilat aşamasında ise. İçine girmeden bazı tadilatlar yapmayı düşünüyorsanız bence ısıtma soğutmayı başka yöntemlerle çözmeyi deneyin. Örneğin VRF. Böylece hem kışın ısıtma hem de yazın soğutma ihtiyacınızı aynı sistemden karşılayabilirsiniz. Bulunduğunuz il de önemli bir etken tabi. Kalorifer sistemi sökülerek kazan paralarına uygun VRF tesisatı yapılabilir.

En başta söylemem gerekeni en sonda yazayım. İzolasyon yaptırma imkanınız var ise izolasyonu 1. madde olarak yaptırın. Kaliteli ve uygun bir uygulama ile izolasyon yapılması size muhteşem derecede fayda sağlayacaktır. Ardından kazan, VRF gibi sistemleri değerlendirirsiniz.

Merhabalar çok uzun süre geçmiş yazışmalardan sonra umarım cvp verirsiniz evimiz 96 metrekare müstakil ısı yalıtım yok 24 k lük ve yogusmali kombi düşünüyorum sizin fikirinz nedir hiç bi bilgim yok yazinizi okudum ama fikre ihtycam var

Merhaba Ebru Hanım,

Aslında yazıda her şeyin cevabı var.

Üç katlı ahşap bir evim var (izolasyonu oldukça iyi, özellikle çatı ve duvarlar). kullanım alanı 250 metrekare, ancak tavan yüksekliği 3,0 m. geçen 3 yılda 60 000 kcal/h’lik kazanla 50 derecede kömür yaktığımda istediğim sıcaklığı (22-23 derece) elde ediyordum ve kalorifer söndükten 10 saat sonra sıcaklık 20 derecede oluyordu. Bunları evin izolasyonu hakkında fikir sahibi olmanız için belirttim. Çatı yalıtımım iyi olduğu için evin en sıcak yeri üst kat oluyor. Bu nedenle kış aylarında zemin katın radyatörlerini kapatıp 1. ve 2. katta oturacağım. Toplam 170 metrekare. 1. ve 2. kat petek uzunluğu 15,20 m. 30 KW’lık yoğuşmalı kombi yeterli olur mu? Bedarus doğru bir tercih mi? Saygılar.

Selamun Aleyküm. 170mt2 ev var 9mt’de petek var bu eve 20.000 calori yoğuşmalı kombi ne kadar yeterli olur

Cengiz bey merhaba,

4 cephesi açık ancak tamamı ısı yalıtımlı Yalova’da 2,5 kat 180 m2 bir villam var, 9 – 10 metre petek boyu, Demirdökümün p28 yoğuşmalı, max ısıl yükseklik 23220 (27) – max. ısıl güç (80/60) 22618 (26.3) kcal/h değerlerinde kombi takıldı, sizce yeterli olurmu. Saygılarımla

Cengiz bey şu an bir ev yaptırmaktayız müstakil dubleks 130 metrekareye oturuyor toplam kullanım alanı brüt 260 metrekare yerden ısıtmalı olucak yalıtımınıda en iyi şekilde yaptırmak istiyoruz aşırı sıcak su ihtiyacı olmıyacağını düşündüğümden boylerli bi cihaz düşünmüyorum.
36000 kw 31500 kilo kalorilik premiks yoğuşmalı kombi yeterli olurmu sizin başka bir tavsiyeniz olurmu.
İyi çalışmalar.

Merhaba,

Öncelikle buradan şu olur veya bu olur deme lüksüm yok. Uzman bir firmaya ve işinde uzman mühendislere yaptırdığınız zaman sorun olmayacaktır. Yerden ısıtma yaptırdığınıza göre kullanılan boru metrajına göre bir kapasite çıkacaktır. Ne kadar boru o kadar kcal olacaktır. Elbette bu borular da ısıl kayıplara göre döşenecektir. Her oda için ayrı ayrı borulama hesabı yapılmalı ve ona göre kombi belirlenmelidir. İşinde uzman mühendisler bu hesapları yaparlar ama usta kafası ile (burada usta kafası deyim olarak kullanılmıştır, yoksa ustalara herhangi bir sözüm yoktur) iş yaptırırsanız kullanımda ve faturalarda sıkıntı çekebilirsiniz.

Evim 125 m2 net.7,5 mtül petek mevcut.17000.kcal/h vaillant marka yoguşmalı kombi aldım.kullanım açısından yeterli mi .yoguşmalı da 55 derece de çalıştırmak avantajlımı.Teşekkür ederim.

Cengiz bey slmlar öncelikle. benim de size sorum biz Doğalgaza yeni geçtik ama bu konuda hiç bir fikrimiz yoktu netten ve Eş dosttan araştırmalarla waillant ecopro 286/5-3 modelini istedik tesisatçı bayi İllaki Baymak idee 28 lik taktırırsak daha memnun kalacağımızı söyledi. 2 gündür kombi açıldı kullanıyoruz ama kombiye en uzak olan odalarda petekler ya hiç ısınmıyor Yada çok düşük ısıda evimiz 240 m2 4+1 peteklerin havasınıda aldık kombiyi 80 derece ye getirdik yinede yeterli olmadı uzak odalarda adamlar bize Baymak idee 24 modeli takmışlar ben kendimce bu kombinin bu eve yeterli olmadığını düşünüyorum acaba haklımıyım. Kombiyi değiştirşrsek sorun hallolurmu yardımlarınızı bekliyorum saygılar

Merhaba Derya Hanım,

Kombinin ısıl kapasitesi ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Hele ki eviniz ısı yalıtımlı ve ara kat bir ev ise bu şüphe tamamen ortadan kalkar. Son peteklerin ısınmaması daha çok tesisat ve pompa gücü ile alakalıdır. Tesisat eğer yeni ise kullanılan borunun çapı ve güzergahı çok önemli. Kombiden çıkıp teker teker petekleri dolaşıyorsa sıkıntı. Ancak hat evin ortasından ikiye ayrılıp dağılım yapıyorsa iyi. Muhtemelen sizin evinizde kombinin yerleşimi ile de alakalı olarak tek hat üzerinden besleme olabilir. Eğer tek hat değil de yukarıda bahsettiğim gibi hat evi ikiye bölmüş ve peteklere dağılmış ise bu sefer kombinin pompası yetersiz kalmış olabilir.

Peki çözüm ne olmalı;

 • Reglaj yapabilirsiniz. Reglaj: En sondaki peteğin vanası tam açık. Kombiye doğru tüm petek vanalarını ikişer tur kapatarak gelmek.
 • Ek bir pompa takmak.
 • Kombi yerini mümkünse değiştirmek ve hattı ikiye bölmek.
 • Cengiz Bey. Bu sitede çok sayıda olan okuyucu arkadaşların , esasen beklentileri, kendi sorunlarına çözüm oluşturmak. sizin beklentileri de , onların sorularına anlayabileceği nitelikte cevap vermek olmalıdır, Karşılıklı Yardımlaşmanın fayda sağlayacağı görüşündeyim. ancak Yazılarınızda sorulan sorulara cevaptan daha çok KÜÇÜMSEME, ve Alaycı bir Yaklaşımınız olduğunu hissettim. Hiç bir soruya net ve doğru bir Yaklaşımınız yok. Bu da sizin meseleye bakış açınızla ilgili olduğunu düşünüyorum. Kombinin ne olduğunu bile bilmediği anlaşılan okuyucularınıza , anlayabilecekleri düzeyde bilgi vermeniz gerekmekte iken, örneğin evim şu kadar metrekare ve şu özelliklerde nasıl bir kombi almalıyım sorularına bile samimi cevap vermediğinizi anlıyorum. Neticede Genel olarak ülke şartlarında 2+1-3+1 gibi , Yaklaşık olarak 60 ila 120 Metrekare olan dairelerin ısı ihtiyaçlarını karşılamak için genel olarak 24 KW lık Kombiler önerilmekte Yine 7-9 Metretül Panel Petekler diğer etkenler: Yerleşim Yeri, Kuzey Güney, Ara kat, Zemin Kat , Çatı katı, Doğu Batı, Güney kuzey, cephesi ısı yalıtımı ve tesisatın niteliği Isı ihtiyacını belirleyen genel etkenlerdir. Günümüzde doğal gaz Firmalarına gittiğinizde ülkenin her alanında olduğu gibi bilgisiz ve kasıntı insanlarla karşılaşıyorsunuz. şimdi ben size sormak istiyorum. Yukarıda belirlenen Panel Petek Metrajlarını iki katına çıkardığımızı , var sayalım. Bu durumda Yine 24 Kw’lık Kombi önerilecektir. Neden ? Çünkü. Petek üretimi Yapan Firmaların kataloglarında örneğin DD Plas 60*1800 Petek Yaklaşık olarak 23 000 Kilo Kalori. Bu petekten genel olarak 6-7 metre Takılıyor. 7X23000=16100 Kğ Kalori Yapar. Ancak Bakıyorsunuz Bunun yerine Genel olarak 1 metrelik ya da daha düşük metrajlı panel petek uygulamaları Ülkemiz genelinde %90 üzerinde. 1 Metrelik Yerine , 1800 lük taktığınızda Yukarıdaki rakam çıktığına göre, ki ben hiç bir evde salon dışında 1800 lük petek görmedim. 20 000 Kilo Kalorilik kombi kullanılmakta . Bu durumda genel olarak 1 metrelik takıldığı için Bu kombinin Yarısı kadar kilo kalori su ısıtması yapan kombi gerekirken Neden 24 Kw lık takılıyor. Cevap vermişsiniz. Ülkemizde en ufak kombi 20 binlik ama 17 binlik olan da var. Peki hal böyle ise, Konutlara daha uzun petek takılması ve dolayısı ile daha çok ısı alınması avantaj değil midir. Kombi Sürekli Çalışacak. Yakıt Miktarı işte saatte ne kadar metreküp olduğu yazılı. Siz bu durumda 7 adet 1 metrelik petek yerine, 7 adet 2 metrelik petek taksanız kombinin maksimum gücü olan 20 000 Kilo kalori sayısını ulaşabiliyorsunuz . Evet Ne kadar çok su , o kadar çok gaz yanmasını gerektirir ancak Görüldüğü gibi Kombilerin esası tüketicilerin bilgisizliğinden yararlanarak insanlara zarar vermek ve satışı yeni modellerle artırarak bilgi kirliliği oluşturarak kendi kazançlarını maksimize etmek değil midir. Yani bunu şahsen ben böyle düşünüyorum. O halde. Tesisatçılar ya da Doğalgaz firmaları ne diye daha uzun petek takmazlar. Ya da genel olarak ülke şartlarında daireler 2-1 ya da 3+1 çoğunlukta olduğuna ve bunların da genel olarak 60 ila 120 metrekare olduklarını düşünürsek. Firmalar neyin hesabını yapmakta ve neye göre panel petek sayısını ve uzunluğunu belirlemektedir. Yani bu bir kandırmacadır. Şimdi ben size soruyorum. Lütfen Biliyorsanız cevaplayın. Benim evimin ihtiyacı 24 Kw lık bir kombi ancak ben petek sayısını iki katına çıkararak , daha fazla ısı elde etmek istediğim için gerek yok ama ben yine de 35 Kw lık bir kombi takmak istiyorum. kataloğuna baktığımızda Tam olarak 2 kat değil ama 24 Kw lıktan iki katın yarısı kadar yakıt tüketiminin artacağını okuyorum. Şimdi sizin bütün cevaplarınızda özellikle Yoğuşma teknolojisinde daha yüksek Kw lı Kombi kullanmak hızla ısıyı temin etmek ve hızla yükselen ısının yakalanması ile birlikte kombinin yoğuşmaya geçmesi daha mantıklı değil mi. Ya da Panel Petek Yerine aynı uzunluklarda ve yüksekliklerde DÖKÜM Petek Kullansam Yine benim işimi ve dolayısı ile Türkiyede tüm ihtiyaç sahiplerinin genel olarak kullandığı 24 Kw lık Kombiler yeterli olacaktır. ve aynı yakıtı kullanarak daha fazla ısı temin edeceklerdir. Şimdi siz bana diyeceksiniz ki Döküm peteklerde , Panel Peteklerin Yaklaşık olarak 10 katı daha fazla su vardır ve 1 ile onun 10 katı arasındaki suyu ısıtmak için kullanacağınız gaz miktarı aynı olmayacaktır diyeceksiniz. Ben de size diyorum ki en düşük kombi 24 kw olduğuna göre , 3 metre panel petek te kullansanız ya da 7 metre döküm petek te kullansanız aynı miktardaki yakıtı kullanacaktır. Yani bu sizin tamanımlamanızla Bir otomobille Ankaradan istanbula gideceksiniz. Boşta gitseniz Yanınızda 4 kişi alsanız da 5 kişi gitseniz aynı araç olacağı için aynı mesafede evet belki çok küçük değerlerde fark olacaktır ama genel olarak aynı yakıtı kullanacaksınız. Kombi de böyle. Dolayısı ile siz okuyucularınıza ve sizi takip eden güzel insanlara daha aydınlatıcı cevap verseniz acaba ne düşünürsünüz. Saygılarımla

  Merhaba, yorumunuzu baştan sona okudum. İki noktaya değinmek isterim;

  1- Yazımda kombi ile alakalı çok geniş ve giriş seviyesinde bilgi mevcuttur. Bu bilgiler ışığında kombi tercihi yapmak olası. Ancak herkes için geçerli değil. Belli başlı bazı noktaları açıkladım ve yararlanabilenler bunlardan yararlanır diye umuyorum. Onun haricinde evim böyle, şöyle ne takmalayım sorularının aslında hepsinin cevabı yazıda mevcut. Benim burada yazdıklarım araba kullanmak gibidir. İşin teorik kısmını ben anlatıyorum ancak, pratikte uygulaması burada anlatıldığı kadar kolay olmayabilir.

  2- Radyatör ve kombi seçimi metre, su, metretül miktarına göre değil ısı kaybı hesabına göre yapılır. Isı kaybı hesabı için ise Türkiye’de en bilindik standart TS825’tir. Bu hesabın neticesinde çıkan ısı yüküne göre radyatör ve kombi seçimi yapılır. Radyatör üretici firma notlarında birim metre başına verilen ısı miktarı yazmaktadır. Burada 50-70 veya 70-90 su rejiminde radyatörlerin vermiş oldukları ısı yükü farklıdır. Bunlar da hesaba katılır.

  Döküm peteklerin Panel peteklerden çok daha faydalı olduğuna ve panel peteklere göre çok daha fazla ısı verdiğine inanıyorum. Ayrıca döküm petekler. geç ısınıp . geç soğuduğuna göre, ısınma yaptığında kombideki yoğuşma süresi de daha fazla uzayacağından, Yakıt miktarında ve Gelecek doğalgaz faturasında çok fark olmayacaktır. Bizim insanlarımız Panel petek takmak için, döküm peteklerini söktürüyorlar Ne kadar yanlış bir davranış. Oysa ki döküm petekler çok daha yüksek ve uzun süreli ısı vermekte olduklarını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Alaminyum peteklerin çok daha kısı zamanlı ısınması ve soğuması doğal gaz yakıt sisteminde çok daha avantaj gibi görülse de KOROZYON sorunu ve ülkemizdeki üretimdeki hile Bu alternatifi de etkisizleştirmektedir. Evet Alaminyum demire göre çok daha pahallı bunu kabul ediyoruz ancak Alaminyum dilim petek yerine Alaminyum DÖKME petek çok daha doğru bir tercih olacaktır. ancak pahallı ve korozyon nedeni ile pahallı olması ve ülkemizde az sayıda üreticisini olması ülkemize zarar vermektedir. en doğru seçim. Krom Peteklerin kullanılması ancak onun da alaminyumdan da pahallı olması ciddi sorun oluşturduğundan, genel olarak evlerde kullanılan 24 Kw lık, Yani 20 000 Kilo Kalorilik Kombiler için en uygun ısınma Döküm peteklerde daha çok verim ve tasarruf sağlayacaktır. Isı Yalıtımının da amacı dışında kullanıldığını özellikle Avrupa şehirlerinde yasaklaanan xpc Yanıcı ve Parlayıcı Polistren, Ya da Poliüretan daha çok bilindik ismi ile Köpük olarak nitelenen malzemenin evet Tuğlalı duvarlarda ısı yalıtımı yapacağı gerçeği ortada ama kısa ömrü ve yanıcı özelliği son derece olumsuz sonuç oluşturmaktadır ve buna bu ülkede bir tane aklı başında birisi çıkıp dur dememektedir. üstelik sağlığa son derce zararlı bu maddelerin kullanılması ve onlara ödenen paralar uçucu ve yanıcı özellik kazanmaktadır. 5 Para yapmayan bu malzemeler ülkemiz koşullarında değerinin 10 katına satılmaktadır. Yazık bu memlekete Tüm bunların sorumlusu devlet Yönetiminin sorumluluğu olduğu gibi ülkemiz insanının bilinçsiz ve bilgisizliğidir. Cehalettir. Yazık
  lütfen bilgi veren arkadaşlar doğru bilgi versinler. hangi ev ve nitelikleri ne olursa olsun genel olarak kulanılan petek 7-9 metretül ve 24 Kw lık kombidir. Kombileri de öyle büyütmemek lazım. içerisinde birbirinden farkı yalnızca elektronik kartındaki yazılımdır. hepsinde eşanjör vardır. hepsinde sirkilasyon pompası vardır. hepsinde bakır boru ve kablo vardır öyle çok önemsenecek ve birbiri arasında çok fiyat farkı oluşturacak hiç bir özelliği de yoktur. ……. Bazı Firmaların Servisi insanları hasta edecek kadar ahlaksızlaşmıştır. Nedeni de iyi kazançları olmasıdır. Basit nitelikli bilgisiz insanlar günümüzde okumuş bilgi ve kariyer sahibi olmuş insanlardan çok daha fazla değer görmektedir. Ulan Salak Sen hastaneye gittiğinde doktor da sana senin kombi kullanan tüketiciye davrandığı gibi davranırsa ne yapacaksın. Ben söylüyorum. acı çekeceksin ve öleceksin. Oysa ki en önemli değerimiz Sağlığımızdır. Yani bir kombi tamircisi Ya da bir otomobil tamircisi. Bir mühendisten bir doktordan bir bilim insanından çok daha fazla kasılmaktadır. Neden. İşte cehalet burada kendisini göstermekte SAygılarımla

  Evim 210 m2 cati dublexi. 8 odasi 2 banyosu var. Kac kw lik ve hangi marka ve model kombi tavsiye edersiniz?

  Merbaha bilgiler için teşekkürler.
  Evim montolamalı
  Çift cam
  Kuzey cepheli ve dubleks
  140 metrekare
  kombinin üstünde 24 ve bir çok harf yazıyor.evimde 10 m petek bulunmakta.
  özellikle çatı katı olan üst kat çok soğuk oluyor.buraya 1 m ve salona 1 m petek ekletmek istiyorum.
  kombim en fazla kaç m peteğe kadar kaldırır?2m ekleme yüzünden kombimi değiştirmem gerekirmi ?

  mutfakta, müstakil bacalı ve kombinin kendi borusu ile çatıya kadar uzanan(çatıya kadar olan yükseklik 10 metre)bir sistem kurulu.Eski kombi buderus gb 022.Şu anda bu sisteme en uygun kombi öneriniz nedir.

  Merhaba

  Öncelikle yazılarınızın çoğunu okudum bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim size aşağıdaki şekilde bazı sorularım olacak ama öncelikle durumu biraz anlatayım KKTC de yasamaktayım alt katı 90 üst katı 80 m2 olan 3 oda+ salon + 3 wc- banyo ve mutfak olan bir villam var salonda 3 Petek mutfakta 1 odalarda 1 ve her banyoda havluluk Petek olmak üzere toplam 10 petek takılması gerekmektedir, KKTC de henüz doğal gaz olmadığı icin bahçeye lpg tankı takdirarark kombiyi lpg ile çalıştırmak istiyorum sorularım aşağıdaki gibidir

  1- doublex olduğu icin boylere gerek varmi?
  2- sadece kombi olursa sirkülasyonda sorun olurmu
  3- hangi tip Ve kapasitede kombi önerirsiniz
  4- kombi bahçede olacak bu bir sorun olurmu sogukta olması yakıt giderini arttırırım?
  5- İsi pompasımi yoksa kombimi seçmeliyim?

  Yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler

  1- doublex olduğu icin boylere gerek varmi? Boyler sıcak su kullanımı içindir. Hane halkınız kalabalık ise (+4 kişi) boyler gerekebilir.
  2- sadece kombi olursa sirkülasyonda sorun olurmu (Kombi bünyesinde sirkülasyon pompası var. Gerekli olmayacaktır
  3- hangi tip Ve kapasitede kombi önerirsiniz – 28kW bir kombi işinizi görecektir. Yoğuşmalı tavsiyemedir.
  4- kombi bahçede olacak bu bir sorun olurmu sogukta olması yakıt giderini arttırırım? – Bahçede olması kullanım açısından sıkıntılı olabilir. Mümkünse içeride olsun, değilse dışarıda mutlaka muhafazalı bir yerde olması gerekli.
  5- İsi pompasımi yoksa kombimi seçmeliyim? Kıbrıs için tavsiyem ısı pompasıdır. Hem yaz hem kış kullanımına uygun olduğu için. Ayrıca bölgenizde tahminimce kışlar sert geçmemektedir.

  Merhaba Cengiz Bey,

  Öncelikle bir makine mühendisi ve daha önce (öğrenci iken 🙂 bu işte çalışmış biri olarak size teşekkür etmek isterim. Gerçekten faydalı ve önemli bir çok bilgiyi hatırlamamı sağladı.

  Soruma gelince teknikten ziyade pratikte kullanımı ilgilendiren bir konu.

  Mevcutta kirada oturduğum daire 2+1 ısı yalıtımı gayet iyi yapılmış ara kat bir daire. Kullanılan kombi ECA Proteus ve ısınma konusunda problem yaşamadık (1 petekte tesisat ile ilgili olduğunu düşündüğüm sıkıntı hariç). Ancak sıcak su kullanımı konusunda çok büyük problem yaşıyoruz. Kullanılan suyun sıcaklık aralığı çok fazla. Banyo esnasında ya haşlanıyorsunuz yada donuyorsunuz.

  Şu anda almak üzere olduğumuz evde ise henüz kombi takılı değil. Isı kaybı, kapasite, vs. hesapları tabi yapacağım ancak yukarıda belirttiğim problemi yaşamak istemiyoruz (küçük çocuğumuz var ve banyo yaptırırken gerçekten sorun oluyor)
  Marka tavsiyesi olmasa da hangi parametrelere bakarak bu problemin olmadığı bir kombi seçebiliriz?

  Basit bir soru için biraz uzun oldu, kusura bakmayın.

  Saygılarımla…

  Merhaba cengiz bey,

  290 meter Kare dubleks yer den isitma 3 Cephe acık yalıtımlı 2 Yasinda dairemizin üst katları Ve alt kattaki kombiye en uzak oda Ve banyo çok az ısınıyor. Kombim baymak 28 kW duo TEc premix. Kombiyi daha yüksek kw olanı ile değiştirmek işe yarar mı. Oda termostatı kullanıyorum Ve çok soğuklarda kombi derecesini 65 çıkarıyorum fakat borular patlar diyorlar. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Borular patlamaz. Kombinizin yetmemesi için bir neden yok gibi. Tesisatın yanlış imalatı, radyatör seçimi ve yerleşimi yanlış olabilir.

  150m2 yerden ısıtmalı 4 cepheside açık üst katı boş alt katı dolu ara kat bi dairede oturuyorum. ECA Confeo digital marka Hermetik bacalı bi kombi kullanıyoruz. Yeterince ısınamıyoruz. Nasıl bir kombi kullanmalıyız (marka değişikliğimi) yoksa tesisatta değişiklik mi yapmalıyız?

  Selamün Aleyküm Cengiz Han Bey.
  Kıbrıs’lı bir arkadaşın sorduğu soruya yakın bir soru soracağım ama kusura bakmayın, durum biraz farklı. İnşAllah cevaplarsınız.
  Hayırlısıyla şu an inşaat aşamasında olan yeni bir ev aldım. Evim 140 metrekare 1. kat ve zemin kat olmak üzere ters dublex. Zemin katta 3 oda ve banyo, 1. katta 2+1 oda ve bir banyo var. 3 tarafı kapalı, sadece kuzey tarafı açık ve sıva altı mantolama var. Kombi balkonda olacak ama; Balkon kapama yaptıracağım. Bulunduğum yerde tek viessmann servisi olduğu için bende vitodens serisinden almayı düşünüyorum. 24 Kw’lık mı yoksa 26 Kw’lık mı alayım. Yoksa başka tavsiyeleriniz var mı? 1 ay sonra evi teslim alacağım. Cevap yazarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  G.ANTEP KUZEY CEPHE 1.KAT ALT SAÇAK OLUP 10 METRE PETEK BULUNMAKTA OLUP MANTOLAMA YOKTUR. KULLANDIĞIM KOMBİ AİRFEL 24 KW OLUP BUNU TOKİ DEN EV ÇIKAN KARDEŞİME VERİP 30 KW ARİSTON GENUS PRİMUM EVO DÜŞÜNÜYORUM. BAZI FİRMALAR 24 KW YETER DİYOR BAZILARI 30 KW DİYOR SİZİN GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR.TEŞEKKÜR EDERİM.

  Merhaba Cengiz Han bey
  600 m2 lik spor salonuna kac kw lık beya kaç binlik kombi işimi görür, ayrıca 7 duş yeri için sürekli sıcak suya ihtiyaç olacak

  Merhaba Mahmut Bey buradaki bilgiler sadece ışık tutması açısından yararlıdır. Sizin konumuz için bir uzmanına keşif yaptırmalısınız. Isıtma ve ayrıca sıcak su ihtiyacı olduğu için böylece veya akumulasyon tankı gerekebilir.

  Bana göre kombi almaya gittiğinizde hangi marka olursa olsun içindeki malzemelerin nerede yapıldığını sorun. Bu neden mi yazdım. Benim evde alarko serena hermetik kombi var. Kombi Ön kapağı açtığımda içindeki malzemelerin (fan, vana, sirkülasyon motoru gibi) hepsi “ÇİN” malı. Sürekli arıza çıkartıyor. Kombi Elektronik kartı yandı 2015 yılı servise yaptırdık çıkma 200 tl yenisi 400 tl. 2016 yılı servise yaptırdık hava prosestat cihazı (kombi ateşleme yapmakta zorlanıyordu. 3 kere üst üste zor alev alıyordu) değişti 220 tl. 2017 yılı eşanşör (sıcak su ısıtıcısı) oksitlenmiş ve delindi sıcak suyu açtığımda su damlatıyordu onu da kendim değiştirdim 90 tl (yalnız orjinalini bulamadım intenetde orijanili vardı ama kendim aldım, eskisinin yarısı kadar yani orjinali 12 plakalı aldığım 6 plakalı sonuç suyu ısıtıyor ve damlamıyor) . Ankara da iseniz kombi parçaları Ulus Sanayi caddesi Elitok firmasında her türlü kombi parçası bulunuyor. Bu kadar şeyi niye yazdım. Herkes hangi kombi yi alsam derdinde. Hiçbiri de servisi bana yakın mı, parçası bulunur mu yada ucuz mu, yoksa çabuk bozulur mu diye araştırma yapsalar daha faydalı olabilir. Dışı sizi yakar içi beni yakar hesabı olmasın.SAYGILAR….

  Merhaba. Bayadır yorum yapılmamış ama umarım cevap alabilirim. 160-170m2 civarı bir dairem var. çatı dubleksi. ortalama 9m petek takılacak kadar da yer konmuş. altyapı yapılmış yani. ancak yazınızda okuduğum kadarıyla kombi seçiminde tesisatın yoğuşmalıya uygun olup olmaması da kombi seçiminizi belirlemeli demişsiniz. tesisatımın yoğuşmalı kombiye uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? döşenirken orada bulunmadım ve çağırdığım çeşitli mühendislik firmalarının hepsi kendi ürününü satmaya yönelik konuşuyorlar. kimseye güvenim kalmadı. şimdiden teşekkürler.

  100m2 net bir evim var arakat yalitimli vailant 17000 kcal hermatik kombi ise yararmi turbo tec pro 202 3-3 yardimci olur saniz sevinirim

  Kombim banyo sırasında suyu bir ısıtıp bir soğutarak sürekli bir arıza çıkardığı için sorunu Maktek kombi ile değiştirerek buldum. Artık ne soğuma ne geç gelme sorunum kalmadı. Farkediyorum ki faturalarım da daha düşük gelmeye başladı..

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.