Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Göktürk-2 şu an uzayda

2,5 metre uzaklığında görüntü alabilecek ikinci gözlem uydumuz Göktürk-2 bu gün uzaya fırlatıldı. Vatana millete hayırlı olsun. Bundan yaklaşık 1 sene önce (17 Ağustos 2011) Rusya’dan fırlatılan Rasat çoktan görüntüleri yollamaya başladı bile. Üstelik Rasat’ın çektiği görüntüler elimize çoktan geçti bile. Rasat uydusu 7,5 metreden görüntü alabiliyorken, Göktürk-2 2,5 metre mesafeden görüntü alabilmekte. Uygunun uzaya […]

2,5 metre uzaklığında görüntü alabilecek ikinci gözlem uydumuz Göktürk-2 bu gün uzaya fırlatıldı. Vatana millete hayırlı olsun. Bundan yaklaşık 1 sene önce (17 Ağustos 2011) Rusya’dan fırlatılan Rasat çoktan görüntüleri yollamaya başladı bile. Üstelik Rasat’ın çektiği görüntüler elimize çoktan geçti bile. Rasat uydusu 7,5 metreden görüntü alabiliyorken, Göktürk-2 2,5 metre mesafeden görüntü alabilmekte.

Uygunun uzaya fırlatılma anını yolda olduğum için radyodan dinleyebildim. Spiker konuşurken araya bu işin mühendislerinden olduğunu sandığım birisi girdi. Sonra da başbakanın sesini duydum ve başbakan mühendise (belki veterinerdir ama ben mühendis diyorum) sorular sormaya başladı. Mühendis uydunun bir parçasının yere düşeceğini ve Çin’in fazla nüfus yoğunluğu olmayan bir bölgeye düşeceğini belirtti. Başbakan ama o da “Tehlikeli değil mi? Birisinin üzerine düşmesin.” Mühendis bombayı patlatır; “Ben internetten kontrol ettim, arazi büyük inşallah birinin üzerine düşmez, arazi büyük olduğundan ve nüfus yoğunluğu az olduğundan Çin Hükümeti takmıyor” minvalinde bir şeyler söyledi. Ben resmen dumur olmuştum. Hadi bakalım hayırlısı. Aşağıda 1. gözlem uydumuz Rasat tarafından çekilmiş görüntüler mevcut.

Florida'daki Tampa Körfezi ve Tampa kentini gösteren bu görüntü Sandy Kasırgası'ndan kısa bir süre sonra RASAT tarafından çekildi. Tampa Körfezi doğal ve korunaklı limanı ile 16. yüzyıldan itibaren dikkat çektiyse de körfezin 9 metreyi aşmayan sığlığı gemi trafiği için sorun teşkil etmektedeydi. Bu nedenle 20. yy.'ın başında gemi trafiği için derin bir kanal açıldığında Tampa önemli bir liman haline geldi. Denizin renginin derinliğe göre değişimini bu görüntüde de açık bir şekilde görmek mümkün.
Türkiye saati ile 2 Kasım günü 10:55'te çekilen bu görüntüde merkezden güneybatıya doğru giden Eskişehir Yolu ve yolun güneyinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Bilkent Üniversitesi'nin girişi ile Ümitköy semti görülebiliyor. Yolun kuzeyinde, görüntünün sağ kenarındaki elmas şekilli yapı ise Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali AŞTİ. RASAT uydusu ODTÜ'nün içindeki TÜBİTAK UZAY tesislerinden kontrol ediliyor ve görüntüler de yine buraya indiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.