Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

El aletleri

Alet edevat, el aletleri denince akla ne geliyor. Pense, tornavida, keser, çekiç, yankeski, kumpas vs. Bir çok el aleti var bildiğimiz ve kullandığımız. Peki ya fazla bilinmeyen el aletleri ya da kullanılan ancak ismi muamma olan el aletleri. Ne işe yaradığını haldır haldır düşündüğümüz aletler. Bu konuya biraz değineyim. Standart Pense Standart pense TS 60 […]

Alet edevat, el aletleri denince akla ne geliyor. Pense, tornavida, keser, çekiç, yankeski, kumpas vs. Bir çok el aleti var bildiğimiz ve kullandığımız. Peki ya fazla bilinmeyen el aletleri ya da kullanılan ancak ismi muamma olan el aletleri. Ne işe yaradığını haldır haldır düşündüğümüz aletler. Bu konuya biraz değineyim.

Standart Pense

standartpenseStandart pense TS 60 standartına göre imal edilir. Pense üzerinde yankeski işlevini gören kesici ağızlar yoktur. Sadecepense görevi görmektedir. Genellikle mekanik, inşai ve marangoz işleri ile uğraşanlar tarafından tercih edilir. Elektrikçiler kablo soymak için gerekli olan keski ağzı olmadığından bu penseye pek rağbet göstermezler.

Kombine Pense
kombinepenseÜzerinde yan keski de bulunan pensedir. TS11068 standartına göre imal edilirler. Yan keski ağızları olması özelliği ile birlikte çokça tercih edilmektedirler. Tüm sektörlerde sıklıkla kullanılırlar.

Universal Ayarlı Pense

EAT7011Çenesindeki yivleri sayesinde sağlam bir kavrama sağlar. Özellikle 6 köşe vidaların sağlam bir şekilde kavramasını sağlar. Küçük ve orta ölçekteki parçaların sıkıca kavramasına olanak tanır.

Kuplon Keski
kuplonkeski
Kuplon keski ince demir teli, vida başı, pim gibi ince metallerin kesilmesinde kullanılır. Pense bu gibi yerlerde görev yapamayacaktır ve keski ağzı yeterli gelmeyecektir. Bu durumda kuplon keski kullanılır.

Çektirme
cektirme
Bir şaft veya mil ekseninde sıkı geçme olan parçaların çıkartılması için kullanılır. Özellikle rulmanların ve yatakların çıkartılması için kullanılır.

Gerdirme
gerdirme
Özellikle halat, çelik tel gerdirilmesi için kullanılır.

Kumpas
kumpas
En çok kullanılan ölçü aletlerinden biridir. Genişlik ve derinlik ölçebilir. Özellikle vida, gijon tij, demir, küçük mekanik parçaların hassas ölçümü için kullanılır. Dijital olanı da vardır.

Zımba ve Nokta
zimbatakimiUcu sivri olan zimbalar herhangi bir yüzeyi matkap ile delmeden önce işaret ve yer bırakmak için kullanılır. Zımbanın ardından matkap ile delme işlemi daha kolay olur. Ucu düz olan noktalar ise pimlerin veya vidaların kaynama yaptığı yerden çıkartılması için kullanılır. Bir çekiç yardımı ile kullanılan nokta ve zımbalar çoğu yerde bir kurtarıcı vazifesi üstlenirler. Ucu geniş olan keskiler ise küçük çapta keski görevi görür.

 

“El aletleri” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.