Kategoriler
Mühendislik ve Teknoloji

Bana damdan düşen birini getirin

İşlerim sebebiyle yazamadım. Şimdi kısmetmiş. Felix Baumgartner. Tam 39  kilometreden yeryüzüne atlayan şahıs. Red-Bull sponsorluğunda 5 yıl süreli çalışmanın meyvesi bir rekor. Bu rekorun adı da Felix Baumgartner. Atlayışı canlı olarak SKY 360 TV’den izledim. Pek ümitli değildim ve tek parça aşağı ineceğini sanmıyordum. Geçmişi bilmiyordum nitekim. Evet geçmiş… Rekoru izlerken gözüme iki de bir […]

İşlerim sebebiyle yazamadım. Şimdi kısmetmiş. Felix Baumgartner. Tam 39  kilometreden yeryüzüne atlayan şahıs. Red-Bull sponsorluğunda 5 yıl süreli çalışmanın meyvesi bir rekor. Bu rekorun adı da Felix Baumgartner. Atlayışı canlı olarak SKY 360 TV’den izledim. Pek ümitli değildim ve tek parça aşağı ineceğini sanmıyordum. Geçmişi bilmiyordum nitekim. Evet geçmiş…

Rekoru izlerken gözüme iki de bir takılan yaşlı, beyaz saçlı bir adam ilişiverdi. İlişivermek ne kelime resmen gözümün içine girdi. Kimdi bu adam? Kimdi bu adam derken kim olduğunu buldum; Joe Kittenger (84). Evet Joe adlı, beyaz saçlı bu emekli albay ta 1960’da 31 kilometreden atlamış. Hem de Felix gibi mi? Öyle uzay mekiği gibi bir alet, düğmeler falan da değil adam bildiğin küfeden atlamış boşluğa.

O görüntüleri izledikten sonra beyaz saçlı adamı neden kameraların sık gösterdiğini ve Felix’in neden bu adamı başdanışmanı yaptığını anladım. Nitekim Nasrettin Hoca misali damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Değiştirelim uzaydan düşenin halini uzaydan düşen anlar.

Not: Benim gözümde Joe, Felix’en daha kahramandır.

Not II: İbne Felix bu arada elinde tuttuğun iphone u da görmediğimi sanma. Ne ara indin de eline aldın telefonu. Üzerine bir de darbe ve düşmelere karşı kauçuk kılıf takmış kerata.

Joe kittenger atlayış;

Felix Baumgartner atlayış;

“Bana damdan düşen birini getirin” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.