Kategoriler
Genel

Açıklıyorum; Asgari ücretle nasıl geçinilir?

2012 yılı ilk 6 ayı için geçerli olan asgari ücret 701.14 TL. Bu miktar 16 yaşından büyükler için geçerli. Şimdi İstanbul’da yaşayan, evli, 2 çocuklu ve sadece babanın çalıştığı bir ailenin yaşam formülünü açıklayacağım. 701.14 TL maaş alındığı gibi 1.14 TL ile evdeki çocuklara şekerleme, sakız alınır. Kaldı 700 TL (düz olsun ki hesabı kolay olsun) […]


2012 yılı ilk 6 ayı için geçerli olan asgari ücret 701.14 TL. Bu miktar 16 yaşından büyükler için geçerli. Şimdi İstanbul’da yaşayan, evli, 2 çocuklu ve sadece babanın çalıştığı bir ailenin yaşam formülünü açıklayacağım.

701.14 TL maaş alındığı gibi 1.14 TL ile evdeki çocuklara şekerleme, sakız alınır. Kaldı 700 TL (düz olsun ki hesabı kolay olsun) Bu aile İstanbul’un Ümraniye, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Kurtköy gibi semtlerin arka mahallelerinde oturacak. Tahmini ev kirası 225 TL. Evin gecekondu veya gecekondu tarzında bir ev olduğunu düşünüyoruz. Elektrik, telefon, su parası ise aylık 75 TL (4 kişilik bir aile için normaldir) Elde kalan para 400 TL. Bu ailenin mutfak masrafı 200 TL olacaktır. 200 TL az değil midir, diyenlere; bu aile köyden destek alacaktır. Köyden turşu, fasulye, kabak vs gibi yiyecekler herkese geliyor zaten. 200 TL ise ekmek, tuz, şeker, çay, vb gibi temel ihtiyaçlar için fazladır bile. Kaldı 200 TL. Bir adet tüp mutfak için gitti 70 TL daha. Kaldı 130 TL. Kış ayı için ise aylık iki çuval kömür ve biraz odun için 70 TL gayet ideal (kömürün çuvalı yaklaşık 13 TL , odunun tonu ise yaklaşık 350 TL olarak hesap edilmiştir) Geri kaldı 60 TL. Bu 60 TL ile çocuklara bir kaç parça sevindirici çukulata alınabilir ve hanımın özel ihtiyaçları karşılanabilir.

Hesap ortada. Asgari ücret ile geçinebilme formülü yukarıdadır.

Not: Kışın harcanan 70 TL’lik yakıt parası, yılın sıcak geçen 7 ayı biriktirilerek  senelik 490 TL birikim yapılabilir. Bu 490 TL ile yıllık giysi ihtiyacı karşılanabilir. 490  TL ise yıllık 4 kişilik bir ailenin giysi masrafları için gayet güzel bir rakam.

Not II: Erkişinin sigara ve kahve masrafı nerede, diyenler için; bunlar gereksinim değil. Bir kişi sigara içmeden gayet rahat ve daha da sağlıklı yaşayabilir. Sosyal yaşam masrafları için de biriken 490 TL’ye veya mutfak masrafından artırılabilecek paraya başvurulabilir. 

“Açıklıyorum; Asgari ücretle nasıl geçinilir?” için 72 yanıt

Neden küfür ediyorsun birader. Bu blogu yediden yetmişe herkes okuyor. Ayıp değil mi? Şahsen ben yakıştıramadım.

EĞER BU YAZDIKLARININ ARKASINDA DELİKANLI GİBİ DURACAKSAN BUYUR 1 AY SEN DENE BAKALIM OLUYOR MU ? ADAMIN CANINI SIKMAYIN İNSANLARLA DALGA GEÇMEYİN. YAZIKTIR KARDEŞİM BU MİLLETİN EVLATLARINA BUGÜN ÜNİVERSİTEYE ZORLA GİTMİŞ AİLESİNİN KENDİ BOĞAZLARINDAN PARA GÖNDERİP OKUTTUĞU ÇOÇUKLARI ŞİMDİ ASKERİ ÜCRETLE GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORLAR EĞER ADALET BUYSA VAY HALİMİZE DERİM …

BU ARADA VARSA DELİKANLI YAYINLAYIN BU YAZILARI GÖRELİM . YAYINLAYIN Kİ BELKİ BİRİLERİ GÖRÜR VE GEREKLİ MERCEKLER İNCELER.
701 TL ASGARİ ÜCRET BEN SANA HESAP YAPAYIM SEN GÖR BAKALIM ;
400 TL EV KİRASI
100 TL ELEKTRİK , SU
200 TL MUTFAK MASRAF VB GIDA
ŞİMDİ BUNLAR MECBURİ İHTİYAÇ
EE 1 TL Mİ KALDI GERİYE BU EVDE YAŞAYANLAR EKMEK YEMİYCEKMİ?
GÜNLÜK 2 EKMEK ALSAN 60 KRŞ TAN 1,2 TL AYDA 36 TL
EEE TÜP ALINMAYACAK MI 2 AYDA 1 TÜP ALSAN
BU EVE HİÇ Mİ EKSTRA BİR İHTİYAÇ ÇIKMAYACAK
SAÇMALAMAYIN O YAZILARI NE KADAR CİDDİ ALIP YAZIYORSUNUZ ANLAMAK ZOR
YAZMIŞIN ORAYA SİGARA FALAN YA İÇEN BIRAKTI ZATEN ÖYLE BİR LÜKSÜ YOK VATANDAŞIN
ALKOL DESEN ANCA VİTRİNDE GÖRÜYOSUN YA KAFASI BOZULUYOR ADAMIN 2 BİRA İÇSEM DESE BÜTÜN EKONOMİK DENGESİ BOZULUR HOCAM UZAYDAN BAKMAYIN HAYATA SİZLER
YAZAN ADAMLARSINIZ SİZLER BARİ DESTEK ÇIKIN VATANDAŞA
BENCE DAHA FAZLA ZORLAMAYIN VATANDAŞIN SABRINI GERÇEKTEN…

Takma kafana Adem. Ama sen de epey fazla sallamışsın. Bu adam neden 400 TL kiralık evde oturuyor. 225 dedik. 200 TL mutfak masraflarının içinde ekmeği, peyniri her şey var. Diğer harcamalar da kalem kalem yazılmış. Daha neyin muhasebesini yapıyorsun, hesap ortada, gül gibi geçin işte!

la amma saçmaladın gecekondu 250 diyonda sen 2+ 1 en kötü ev kirası 500 oda mahallenin ne kadar elit! bir mahalle olduğunu söylemiyorum öğrencilerden biri üniversiteye gidiyor helede dışarda okuyorsa onu saymıyorum diğer öğrenci bu arada lise ortaokul yada ilkokul olabilir onuda saymyorum ha bebeyse zaten ayrı masrafları vardır onu hiç saymıyorum senin hesaba göre bu adamın işi kapısının önünde yol parası derdi yok çocuklarıda okutmuyolar zaten taş yiyolar kaynatıp suyunu içiyolar ha bu şekilde geçinebilen var mıdır vardır ama çocuk okuyosa bi evde biraz zor yine vardır ama senin dediğiin yerlerde değil kirası en az 400 tl lik evlerde oturuyodur .deterjanıydı falan bunlarıda saymıyorum çünkü bu adamlar temizlik yapmıyolar su faturası az gelsin diye hamada yıkanıyolar saatede bal sürmüşler kaymakla beraber saat yavaş çalışınca tabi dört kişilik ailenin bütün faturalar 75 tutuyo yazın biriktirip kışın yiyolar tabi yazın biriktirdikleeri çocukların okul masraflarına gitmesse sırf benden bu kadar hayde selametle

BU YAZIYI YAZAN İNSANLIKTAN ÇIKMIŞ YADA HİÇ DÜNYA YÜZÜ GÖRMEMİŞ BİR GÖRGÜSÜZ. LAN DALGAMI GEÇİYORSUN TÜRKİYENİN HİÇBİR YERİNDE 300 ÜN ALTINDA KİRA YOK HERŞEYİ SİKTRET BU ADAM HİÇ KENDİNE EŞYA ALAMASINMI GEZMESİNMİ ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEYE ZORLAYAN MASA BAŞI BİR İMZA ATP 4 BİN 5BİN ALAN ZİHNİYETİ SİKİYİM BİDE BU MEMLEKETTE ASKERLİK YAPIP ŞEHİT VERİYORUZ OÇLER YAN GELİP YATSIN

Konya, İstanbul, Trabzon, Ankara, Çankırı, Kocaeli’nde yaşadım. Türkiye’nin dört bir yanını da gezdim ve neredeyse hepsinde konakladım. 300 TL altında kira mevcut kardeşim. Ama ben otoparklı, havuzlu, asansörlü daire istiyorum diyorsan o ayrı.

O gezdiğin illerdeki kiralara şimdi bi bakda bi ev seç gelip kiralayım. Dalga Geçme milletle. Küfretmeyen bir insan olarak okuyunca benim bile küfredesim geldi…

CENGİZ HAN SENİN DALGACI BİR O.Ç OLDUĞUN YAZDIĞIN YAZIDAN YAPTIĞN YORUMLARDAN BELLİ OLUYOR PİÇ KURUSU 700 TLYİ SEN 1 HAFTDA YESİN ODA YETMEZ BENİMKİNİ YERSİN…….

700 TL bulsam 1 haftada yerim. Ama inan o parayı daha değerli işlerde kullanırım. Mesela eğitim için bağışlarım. Örnek senin eğitimin biraz zayıf kalmış. Senin yetiştiğin muhitin eğitim kurumlarına bağışlarım ki bir daha senin gibi bir sikimsonik adam çıkmasın.

arkadaşım niye böyle saçma sapan şeyler yazıyorsunuz gerçeği niye yazmıyorsunda bunları yazıyorsun herkesin bu dünyada yaşamaya ve mallarında eşit hakkı var bir zengin malını paylaşmadığı için ve açgözlü insanlar yüzünden insanlar insan gibi yaşamaktan uzaklaştırılıyor adeta robot ve köle gibi yaaşatılıyor yazık değilmi kardeşim hepimiz insanız ölümlü dünya kime kalmışki plaşımcı olalım başkası yerken birinin aç kalması hem din hem matıken yanlış birsey hep bana hep bana zihniyeti yok olsun artık ayrıca bunu bu güzelim türk halkına reva gören devet büyüklerine yazıklar olsun topladığınız vergilerden doymadınızmı Allah kimsenin hakkını emeğini kimseye bırakmaz..

MODERN KÖLELİK VE DİKTATÖRLÜK AYRICA HESAP ORTADA EN AZI SAYIYORUM: 300 KİRA 300 MUTFAK ELEKTİRİK 20 SU 20 KÖMÜR 60 TOPLAM: 700 BU ADAM NASIL 2 ÇOCUĞA NASIL BAKIYOR SALLAMIŞSIN YOK 200 KİRAYMIŞ NETTE GEZ BAKALIM 300 ALTINDA GECEKONDU DAHİL BULABİLİRMİSİN KÖYDE TANIDIĞI YOKSA BU ADAMIN OZAMAN DESTEK NERDEN GELECEK BİRİKİM NASIL YAPAR ÇOCUKLARIN OKUL MASRAFI… GEÇ BUNLARI BU ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRİN ARTIK AYIP BURASI TÜRKİYE BUNU YAZAN TÜRK EVLADI OLAMAZ..

Tek cümlende söylediklerin çürüdü; YOK 200 KİRAYMIŞ NETTE GEZ BAKALIM 300 ALTINDA GECEKONDU DAHİL BULABİLİRMİSİN Bu adamın ne işi var nette ev arayacak?

arkadaşım ben sana soruyorum nette gez diye sen nerenle okuyorsun yazıyı zaten sen o insanları nete giremeyecek kadar aciz görmekle kişiliğini belli ediyorsun bi yazdığın yazılara bak bune kibir bu ne ego bune mantık bune rahatlık bumu insanlık. Söylediklerim değil senin mantığın çürüdü..

MİLLETLE DALGA GEÇME ARKADAŞIM BUNE İNSANLIKTAN ÇIKARDINIZ BÖYLE YAŞAMMI OLUR SEN BÖYLE YAŞAYABİLİRMİSİN ONU ÜZERİNDE DENE SONRA GEL YAZ…

BU ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYENİ BANA VERSİNLER BOŞ BİR ODADA TEKE TEK 1 SAAT SONLA ATOMLARINA AYRILMIŞ HALDE GELİP ÇÖPLÜĞE ATSINLAR ŞEREFSİZİ

istanbul gibi yerde 200 liraya hangi evi kiraya veriyorlar?
yol masrafı nerde o.ç ? Amk karnın tok sırtın pek at yalanı sikim inananı

200 TL yazdığımı hatırlamıyorum. 225 TL yazdım. 225 TL’ye de İstanbul’un bahsettiğim semtlerinin arka sokaklarında ev bulmak mümkün.

türkyemi burası normal mal olmaya böyle alıştımışlarki bu yazıyı yazan mal bile kabullenmiş çok iyiymiş gibi ince hesap yapmış bi adamın çükündekı kılları almak için harcadığı parayı hesap etmemiş ne kadar cahil bir insanki bunları yazabiliyor.

benim evim kira olmadığı halde yetmiyor ve kendimi sıktığım halde gerizekalı adam neden bahsediyosun sen 2 çocuk var bez masrafı ıslak mendil diğer çocuğun okul masrafları ayrıca elektrik parası sadece 70 TL geldi nasıl oluyoda bütün faturalar 75 TL gelecek malmısın sen soba niye yakayım doğalgaz varken. o benim tercihim sobada yaksan yine masraf kış gelince gaza zam yapılmaz ise 250 TL doğalfgaz faturası gelmez ülkemizde meşhurdur ne çok kullanılırsa orada kazık geçiriliyor. 1.14 TL ye bişeyler alacakmışız en uygun market Bim dir bime bile gitsen 3-4 TL den aşağı çıkamazsın . e tek sefer alıp 1 ay bir daha abur cubur almama gibi bir olay yok bunu 10 defa tekrarlasan 40 TL extra masraf . senin dediğin 200 TL mutfak masrafı değil sadece temizlik malzemeleri ve kahvaltılığa gidiyor . daha yemeklik alacaksın meyve sebze alman gerek arada kuruyemiş hiçmi yemiceksin. v.s. yarrak gibi hesap yapmış sonrada savunuyosun. ve ayın başında 300 TL alışveriş yapıyosun ortada bişey yok ayın ortasında tekrar alışverişe gitmen gerek yok gitmeyin diyosan ozaman oruç tutmamız gerek.oruç bile tutsak günde en az 2 öğün yemek yeniyor.ne konuşuyosun sen.kışın gelen faturaları söyliyim sana 250 Doğalgaz 60 elektrik 20 su 25 Tel. 35 İnternet.hadi çık işin içinden. İnternet ve telefon gereksiz deme bana çağın ihtiyacı ve faydalanmamız gerekli.çağa ayak uydurmadan köle gibimi yaşıcam b.. ..i sallasın 8000 tl maaş alsın ben 3 kuruş için takla atıcam. demiyorumki yüksek maaş versinler oturup adam gibi hesaplasınlar ona göre asgari ücret belirlesinler…

arkadaşlar ben size asgari üçrete çalışan biri olarak söyleyeyim ev bizim 701 lira diyelim ve çalıştıgım yer ne yemek nede yol veriyor hergün 3.50 lira yola 5 lirada yemege gidiyor 255 lira toplam ee 12 saat çalışıyorum yorucu bir iş ve 12 saatte yemek sadece 1 ögün yiyiyorum evet gelelim eve aylık 60 lira elektrik 40 lira da su gelir ortalama diyelim ama hep bunların üzerinde gelir 100 lirada bu diyelim toplam 355 lira evet sonra mutfak eşyası 200 lira tabi sadece ana yiyecekler meyve falan yok tüp falan
desen 60 lira 260 lira ee 615 lira ee 3 cocuk var hepsi okula gidiyo hergün 1 liradan harçlık veriyorum 90 lira 700 lira oldu bile ee kiyafet falan odun kömür bozulan eşya kırılan cam bunları nasıl ödücen arkadaş devlet mi yardım edicek güldürmeyi allah aşkına sıgındıgımız mutlu oldugumuz tek allahımız var işte sizin yüzünüzden biz bu haldeyiz birlik olamadıgımız için hepiniz bencil oldugu için askere gitcek oğlum diyelim neyle para göndercem arkadaş bide doğuya gönderiyolar sanki benim cocugum özel harekatçı ee vurulur gazi olur eli sakat kalır verdigi maaş ayda 360 lira hani ben hiç biryerde görmedim milletvekili yada bakan oğlu şehit olmuş nerde sizin gibi zihniyetler yüzünden bu haldeyiz ama şükürler olsun allah var öbür tarafdada sizin gibiler cezasını çekicek bakalım cehennemde yanın inşallah

Arkadaş sana kim diyor git 30 gün, günde 12 saat çalış hem de yol-yemek almadan asgari ücrete. Beyanında bir hata var gibi geldi bana. Günde 12 saat, ayda 30 gün çalıştırıp yol-yemek vermeden işçisini çalıştıran bir müessese kalmadı artık. Bir yanlışın olmasın. Fazla mesai ücretlerini söylemiyorsunuz gibi geldi bana.

çok aferdersin yada affetmezsin ama bok kalmadı adam sigortasını bile yatırmıyo daha doğru düzgün haftalık izin yok mesai yok yol yemek yok böyle yerler çok bok yok bok şimdi kes sesini otur oturduğun yere klavyenin artisti

CENGİZ ARKADAŞIM SİTENE BİR GÖZATTIMDA KÜLTÜRLÜ OKUMUŞ BİLGİLİ BİR İNSANA BENZİYORSUN. AMMAVELAKİN BU KONUDA ÇOK AMA ÇOK CAHİL KALMIŞSIN YUKARDAKİ ARKADAŞLAR TEPKİLERNİ GÖSTERMİŞ AMA SEN ONLARIN YAZILARINI BÜTÜN OLARAK CEVAPLAYACAĞINA ARALARDAN KELİMELERİ CIMBIZLAYIP (SEÇİP) CEVAPLAMIŞSIN BUNU BİLİNÇLİ ORALARAK MI YAPIYORSUN? YADA GERÇEKTEN ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNİLEBİLECEĞİNEMİ İNANIYORSUN… EĞER GERÇEKSE SENCE DOĞRU BİRŞEYMİ İNSANLIGIN BÖYLE YAŞAMASI BÖYLE SÖMÜRÜLMESİ.

Güzel doğru yazmışsınız da Türkiye’de 5 milyon 129 bin 623 asgari ücretli çalışan var. Aileleri ile beraber yaklaşık 20 milyon kişi eder ki bu da nüfusumuzun 3’te 1’i ne denk gelir. Nüfusumuzun 3’te 1’i demek ki geçinemiyor!

GEÇİNİYOR OLABİLİR AMA NEDEN BUNU DESTEKLEDİĞİNİ ANLAYAMADIM YANLIŞ BİRŞEY BU KITKANAT GEÇİNMEK ZORUNDA BIRAKILIYORLAR ONLARDA MECBUREN GÖZ YUMUYORLAR BEN DEMİYORUM HERKES ZENGİN OLSUN İNSANCIL VE MANTIKLI BİR MİKTAR OLSA İNSANLAR RAHATLASIN BÖYLELİKLE SOSYAL BİR HAYATLARI OLUR VE CEHALETLER ORTADAN KAKMIŞ OLUR ARKDAŞ ROBOT GİBİ YAŞANMAZKİ HIRSIZLIK AZALIR SUÇ ORANI DÜŞER BENCE SENDE BUNU DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇ VE İNSANCIL OL.

Gaziosmanpaşa da bana 225 tlye ev bulsana piç kurusu o paraya ev vardıda biz mi tutmadık sikik beyinli dangalak ! o asgari ücreti al dür bük götüne sok bu yazıyı yazarak garibanla eğlenmekten fazla haz verir!

Sana bir soru bahar, Felix uzaya çıktığı zaman uzaylı oldu mu? Ya da o hemen çıktı indi. Mesela devamlı uzayda yaşasa uzaylı olur mu? Hani 5 sene İstanbul’da kalıp ta ben İstanbulluyum demek gibi. He ne dersin?

senin ben yazacağın yazının ammına koyayım fakirle dalga geçen şerefsiz köpek.

Hımmmmmmmmmmm… Kardeş ironi güzeldi de savunma yapmaman gerekirdi. öğrenirsin zamanla ;P

Hangi insanlardan, bunların bir çoğu küfürbaz. Bunlardan özür dilesem ne olur.

Cengiz han beyin üstüne gelen insan dışı varlıkları kınıyorum adam size bu paraya nasıl geçinebileceğinizi araştırmış vede yazmış.

ne asgari ücreti belirlemiş neden asgari ücretliyi demoralize etmiş.

adam olun adam böyle saçma sapan şeyler yazmayın.

utanın kendinizden.

insan dışı varlık demişsinizde siz hiç insan gördünüzmü acaba? kendi çevrenizdeki halden anlamayan anca kendisi için günü birlik yaşayıp fakirleri hor görenlerimi insan olarak sayıyorsunuz? arkadaşlar tepkilerini dile getirmiş siz kalkmış bu adamı destekliyorsunuz bu kadar insan adam değil bi sizmi adamsınız? bi sizmi insan içi varlıksınız? (siz sadece hayatını garantilediğini sanan zavallılarsınız ve o sırf evlatları için o parayla geçinmeye mecbur bırakılan canım insanların hakkını yiyen pis (med haddini bil koçum). bu dünyanın malında herkesin hakkı var. Allah sadece sizin için yaratmadı bu dünyayı.

fatih malı cengizhan bey diye hitap ettiğine göre ya yakasın yada kendini kültürlü sanan gerizekalısın adam resmen fakirlerle alay edercesine bu köle gibi çalıştıran sistemi destekliyor biraz insancıl olup el ele verip bunu yıkacağımıza buna destek olup olabileceğini savunuyor sende geçmiş abuk subuk konuşup adamlıktan söz ediyorsun adam olda buna karşı çık..

asgari üçretle dalga geçen bu o.ç cocuklarına sesleniyorum 701 tl ile 4 kişilik aile nasıl geçinir ülkede günden güne fuhuş artıyor bugun orantılarda her 5 kadından biri fuhuş yapıyor hırsızlık artıyor neden acaba hangi kadın ister hangi insan ister hayatnı karartmayı hata bizim sessiz sakın bir millet olmak patron kesmini savunmak avrupada mlyonlar bir araya gelmiş ayaklanmış ve rahat yaşama kavuşmuş çileler sonunda biz başımza birşey gelir diye ayaga kalmıyoruz aman bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın bu gidişle asgari üçret 701 tl değil 101 tl olsa yine ayaklanmayız sadace geçinmeyi düşünüyorunuz ineğin önündeki saman gibi tarlamı sürerim otumu versin yeter uyanalım ama üç beş kişi değil milyonlar faşist patron kesimine sen çalışıyorsun diye bizden 250 tl vergi alan devlete ayaklanmayız

Ulan ben Sakarya’da öğrenciyim. Ailemden aylık 1200 TL harçlık alıyorum. 500 TL yurda gidiyor, kalıyor 700 Lira. Ben bile geçinemiyorum. Sigaram yok alkolüm yok. Bana da bir açıklama yap da bende geçineyim bilader. :/

Asgari ucretle nasil gecinilir diye kendinizce bir hesap yapmissiniz . Asgari ucret tespit komisyonu nda yer alan kisiler de sizin gibi zihniyette olduklari icin o parayla gecinilir saniyorlar.Oysa ki gercekler oyle degil be kardes ayin sonunu getirmek icin bu insanlar ne cekiyor disinden tirnagindan kesiyor hayatlarini idame ettirmek icin bu da yetmiyor fazla mesai yapiyor oda yoksa ek is yapan gece gunduz calisan insanlar var isde bunlar gercek kardes hayatin gercegi o kesimin gercegi bu aci ama gercek olan bu. Kisacasi sunu soylemek gerekirse evde ki hesap carsiya uymuyor

cengiz sen milletle dalga geç b. s. a . q. c . a. s. a . s . h . m. i sen 225 e mi otoruyorsun söyle bakalım

Ben 450 TL ye tuttum geçen hafta. Türkiye’nin en pahalı şehirlerinden birinde orta lüks karışımı bir ev. Ben bu evi burada bulabiliyorsam bu pahalı şehirde daha ücra köşelerde alt-orta sınıf bir evi 225 TL’ye bulmak pekala mümkün diye düşünüyorum.

konyada 300 tl nin altında kira olduğunumu söledin sen ? konyanın en eski semtleerinden birinin en eski binasında oturuyorum kira 380 tl sen neyin kafasındasın ?

Ulan adli dengesini siktiğimin yavşağı ! Ben izmir de oturuyorum. Çingene mahallesinde ( Şemikler ) it bağlasan durmaz öyle bir semtte 500 TL’nin altı kira yok. İt herif sen kiminle taşak geçiyorsun.

Şimdi gel senle asıl hesap yapalım.

bugünün asgari ücreti 773 lira.
hadi senin dediğin gibi yaptık 250 lira ev dedik. ( İmkansız ama senin gibi hesaplayacağım )
bu amına kodumun yerinde fabrikalar yok her gün 3 er liradan 90 lirada yola yaz.
200 lira faturalara çık. ( ben 75 den aşağı elektrik geldiğini görmedim. bu arada bu adamın veya karısının hiç mi cep telefonu yok ??)

bir ara toplam yaparsak etti mi sana 540 lira.
hadi 200 mutfağa çık ( İMKANSIZ ( 4 Kişinin yemek masrafı )) ne yaptı 740.
Şimdi gelelim senin sayamadığın diğer bir sürü masraflara.
Bu insanlar insan değil mi ? Hiç mi dışarı çıkmayacak ? Çocuklarına hiç mi harçlık vermeyecek ? Hiç mi hasta olmayacaklar ? Hiç mi ekstralar çıkmayacak ? ve daha niceleri…

Çocukları hiç mi büyüyüp internetten senin ve senin gibi [burada küfür ettim, özür dilerim] küfür etmeyecek.
Umarım anamın kulakları çınlamıştır.

çalışanların çoğuna sorun bakalım asgari ücretmi alıyor zenginler sigortasız eleman çalıştırır devlet görmezden gelir ben koskoca maazada çalışıyorum 5 ay oldu sigortam yok haftalık 125 tl alıyorum fazlası kendi çabam prim sistemi şveren kolayını bulmuş 100 tl ye 1 lira bu nedir ya asgari ücrete çıkamıyoruz bile o olsada yetermi kocaman bir hayır.başımızdaki bu sorunlarla ilgileneceğine yok köprü yok pkk milletin köprüyle karnı doymuyor.düzelmez kardeşim düzelmez bu devlet başa gelen adına üniversite yaptırmadan önce kendisi zengin olmadan bu insanları düşünmez aldıkça alır gözü doymaz sonra iktidardaki süresini doldurur villasında yaşar kömürde yakmazlar haaaa.fakirin halini anlasın.haa bana diyeceksiniz ki ozaman orada niye çalışıyorsun başka işmi yok iş çooook müracaatta çok ama eleman bulamıyoruz diyen iş veren adam seçer yok evli olmasın vs.11 saat çalıştıracak ya. şu anda 24 tane başvurum var 2 aydır bir tanesi aramadı kendi alanımda tecrübeli olmama rağmen. diyecek söz yok

bu yazıyı yazan şizofren nerde bulmuş 225 liraya kiralık ev bizde tutalım. Bak arkadaşım davulun sesi uzaktan hoş gelir dilerim birgün asgari ücretle geçinmek zorunda kalırsın.

EEE HİÇ GEZMEYECEKMİYİZ BUNLARI ALMAK İÇİN YOL PARASI LAZIM HEM SATILIKTA OTURAN BİRİ NAPACAK

Arkadaslar siz bu serefsize neden bu kadar tepki gosteriyosunuz. Hersey ortada benim evim kira olmadigi halde 1400 tl maas aliyorum inanin ay sonunu getiremiyorum. 75 elektrik. 60 su 120 dogalgaz. 50 tl cep tlf faturasi geliyo. İki cocugun aylik bez masrafida nerden.baksan 100 tl. Allah korusun hastaligi var cocuklarin. Bence bu yavsak bekar dunyadan haberi yok.

senin gibi insan görünümlü hayvanların nesli tükenmediği sürece insanlık felaha kavuşmaz. değil sikimin mühendisi, prof bile olsa yapacağı tasarımın, çizeceği projenin altında kalır inş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.