Kategoriler
Hayat & Kültür

20-25 bin TL arası alınabilecek en iyi araba

Araba almak isteyenler için en uygun zamandır güz mevsimi. Hele ki bayramlar da geçmiş ki fiyatlar iyice düşmüştür. Araba almaya karar verdiniz peki ama ne almak istediğinize karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazı tam size göre. Ancak şimdiden söylüyorum fikirler tamamen bana aittir. Zevkler ve renkler tartışılmaz deyiminden yola çıkarsak yazıyı beğenmeyenler olacaktır. Ama yapacak […]

Araba almak isteyenler için en uygun zamandır güz mevsimi. Hele ki bayramlar da geçmiş ki fiyatlar iyice düşmüştür. Araba almaya karar verdiniz peki ama ne almak istediğinize karar veremiyorsunuz. O zaman bu yazı tam size göre. Ancak şimdiden söylüyorum fikirler tamamen bana aittir. Zevkler ve renkler tartışılmaz deyiminden yola çıkarsak yazıyı beğenmeyenler olacaktır. Ama yapacak bir şey yok.

Öncelikle arabanızın ne yakıtlı olacağına karar verin. Eğer fazla yol yapacaksanız ve bütçenize dikkat ediyorsanız (ki ediyorsunuz yoksa neden 20-25 bin arası araba alasınız) dizel araç almanızda fayda vardır. Nitekim günümüz piyasasında dizel araçlar 0,20 TL/km civarı yakıt yakmaktadır. Bu tüketim benzinli motorlarda 0,40 TL/km civarında olabilmektedir. Ancak benzinli motora sahip dizel araçlar aynı özellikteki benzinli araçlardan 2-3 bin TL daha pahalıdır. Burada yakıtı 2 katı fazla yakar olarak hesaplar iseniz mantıklı olur. Aradaki fiyat farkı da 3 bin TL dersek, basit bir hesapla 15.000 km yol yaptığınız zaman aradaki fark kapanmış olacaktır. Şimdi size şunu belirteyim ki; Eğer kısa vadede bu km’yi yapmayacaksanız benzinli araç almanız mantıklı olacaktır. Fakat 1 sene içinde bu km’yi yapacak iseniz kesinlikle dizel araç almalısınız veya LPG’li de düşünebilirsiniz. LPG’li araç konusuna ayrı bir yazıda değineceğim. Paragraf sonucu; Yılda 15.000 km’nin altında yol yapacaksanız benzinli almanız daha evladır.

Evet şimdi dizel mi benzinli mi olacağına karar vermişsinizdir herhalde. Şimdi vites konusuna gelince; otomatik veya manuel. Eğer büyük şehirde yaşıyorsanız ve trafik yoğunsa kesinlikle önereceğim otomatik vitestir. Manuel ile niye uğraşasınız ki? Otomatik vites araç daha fazla yakar diye bir tabir vardır. Var ancak; manuel kullanımda kim ultra profesyonel kullanabiliyor ki? Hem kullanabilseniz bile çok az fark eder.  Ve bir de otomatik şanzımanın ustası yok ve pahalı geyiği var ki; Artık yurdun en ücra kasabalarında bile otomatik şanzımandan anlayan ustalar mevcut. Büyük şehirlerden bahsetmiyorum bile. Ayrıca pahalı olması sizi pek de ilgilendirmemesi gerek, hem bu şanzımanlar artık bozulmuyor hem bozulsa bile kasko denen bir şey var. Herhangi bir kaza durumunda kaskodan yapılabilir. Manuel vitesin faydalı yönü nedir, hiç yok mudur? Elbette vardır tabi; araçların çoğunluğu manuel vitestir ve manuel vites araç kullanan birisi tüm araçları kullanabilir. Ancak otomatik vites araç kullanan birisi manuel vitese çok zor alışacaktır. Ayrıca bu intiba toplumumuza yerleştiğinden manuel vites arabayı satmak daha kolaydır. Paragraf sonucu; Eğer kalabalık ve zor bir şehirde (yazar burada İstanbul’u betimlemiştir) yaşıyorsanız kesinlikle otomatik, ama nüfus yoğunluğu düşük ve yolları rahat memleketlerde yaşıyorsanız hem kullanım hem elden çıkarma açısından manuel diyebilirim.

Yukarıdaki bilgilerin akabinde aşağıda belirttiğim bazı arabalar alınabilir,

“20-25 bin TL arası alınabilecek en iyi araba” için 5 yanıt

Yazının yazıldığı tarih. Ancak şu an biraz farklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.