Kategoriler
Spor & Futbol

1966’dan bu yana Dünya Kupası maskotları

  Maskotların Türkçe Viki’deki açıklamalarına baktım ancak çoğu bilgi eksik veya yanlış. Tekrardan bakalım maskotların ne manaya geldiklerine. World Cup Willie (England 1966): İlk maskotun başladığı yıl olan 1966’da İngiltere ünlü simgelerinden biri olan aslan figürünü kullanmış. Maskotun tasarımcısı Reg Hoye bu tasarım ile ününe ün katmış ve ulusal çapta tanınırlığı daha da artmış. Logoyu […]

 

fuleco
2014 Brezilya Maskotu: “Fuleco”

dunya-kupa-maskotMaskotların Türkçe Viki’deki açıklamalarına baktım ancak çoğu bilgi eksik veya yanlış. Tekrardan bakalım maskotların ne manaya geldiklerine.

World Cup Willie (England 1966): İlk maskotun başladığı yıl olan 1966’da İngiltere ünlü simgelerinden biri olan aslan figürünü kullanmış. Maskotun tasarımcısı Reg Hoye bu tasarım ile ününe ün katmış ve ulusal çapta tanınırlığı daha da artmış. Logoyu tasarlarken oğlu Leo’dan esinlenen Mr. Hoye şu an aramızda yok. 1987 yılında vefat etmiş. Oğlu Leo ise şu anda Hong Kong’ta  Centennial Kolejinde İngilizce öğretmenliği yapan bir doçent.

Juanito (Mexico 1970): İspanyolca’da çok meşhur bir isim olan Juan ismine biraz sevecenlik katmak için “Küçük Juan” olarak adlandırılmış maskottur. Klasik Meksika şapkası takan ve ulusal formayı sırtına geçiren maskot ilk insan şeklinde oluşturulan maskottur. Küçük Juan’ın yüzünün çok masum bir çocuğu andırdığından 1970 dünya kupasında hiç kırmızı kart çıkmadığına inanılır.

Tip and Tap (West Germany 1974): Tip ve Tap adındaki iki küçük çocuğun figüre edildiği maskot, tüm kupaların en kötü maskotu kabul edilmektedir. Çocukların açıkta kalan göbekleri, aşırı kırmızı yanakları, kocaman ayakları ve şekilsiz elleri ile beğenilmeyen bir maskottur.

Gauchito (Argentina 1978): İspanyolca kovboy anlamına gelen gaucho ismi ile yine küçük kelimesi birleştirilerek “Küçük Kovboy” adlı maskot türetilmiştir. Boğazındaki fuları, şapkası ve elindeki sığır kırbacı ile tam bir kovboyu andıran Küçük Kovboy, Tip ve Tap’ında beğenilmemesi nedeninden olacak ki, göbeğini açık bırakan forma giymemiştir.

Naranjito (İspanya 1982): İspanyolca portakal anlamına gelen naranja il yine küçük kelimesi birleştirilerek “Küçük Portakal” maskotu türetilmiştir. Kendinden önceki üç çocuk maskotu geleneğini sona erdirmiş meyvedir. Üzerinde ulusal forması vardır.

Pique (Meksika 1986): Meksika kültürünü yansıtması adına büyük geniş bir şapka, bıyık ve baharat anlamına gelen Pique ismi kullanılmıştır. Meksika’nın ilk maskotu Juanito’nun aksine Meksika kültürünü daha çok yansıttığı düşünülür. Tüm maskotlar arasında popüler bir yere sahiptir.

Ciao (İtalya 1990): Kupa İtalya’ya geldiğinde endüstriyel tasarımda bir ekol olan ve artık modern çağa ayak uydurmalıyız diyen İtalyanlar insan figürlerinden vazgeçerek grafiksel tabanlı logoları Ciao’yu oluşturdular. Gövdesi İtalya bayrağını oluşturan kafası ise bir futbol topundan oluşan maskot fazla sevilmedi. Endüstriyel futbola ilk adım atan maskot olan Ciao beklenen ilgiyi hiç bir zaman görmedi.

Striker (USA 1994): Dünya kupası köpeği: Golcü adı verilen maskot, Willie’den sonraki ilk hayvan temalı maskottu. Ancak Willie İngiltere’nin bir nevi simgesi gibi olan aslan hayvanından esinleniyordu. Striker ise Amerika’da çok yaygın olan ev köpeğini tema alıyordu. Futbol oynamaktan aşırı zevk alan Striker (Golcü) popüler maskotların arasındadır. Striker ismi halk oyu ile seçilmiştir.

Footix (France 1998): Hayvan maskot geleneğini Fransa’da devam ettirdi. Elinde futbol topu, üzerinde Fransanın renklerini barındıran horoz Footix ismini Footbal ve Asterix’in birleşmesinden almıştır. Oldukça popüler bir çizgi film olan Asterix’in -ix son ekini alan Footix adına bilgisayar oyunları ve bir çok endüstriyel ürün yapıldı ve satıldı.

Ato, Kaz and Nik (Korea/Japan 2002): Teknik direktör Ato, oyuncular Nik ve Kaz yer altındaki Atamazone’den dünyaya gelmiş karakterlerdir. Bilgisayar tasarımı olan maskotlar aynı Tip ve Tap gibi fazla ilgi görmemişlerdir.

Goleo VI and Pille (Germany 2006): Alttan pantolon giymeyen Goleo ve konuşan futbol topu yardımcısı Pillie hayvan maskot geleneğini devam ettiren maskotlardan. Ancak aslan figürünün İngiliz ve Hollandalılara ait olduğu gerekçesi ile Goleo pek benimsenmedi.

Zakumi (South Africa 2010): En popüler maskotlardan birisi olan Zakumi, Güney Afrika’nın plakası ZA ve 10 farklı etnik dilde leopar anlamına gelen kumi kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Hayvan maskotlarının tuttuğunun bir kanıtı da Zakumi olsa gerek.

Fuelco (Brezilya 2014): Futbol ve ekoloji kelimelerinin birleşmesi ile ismi verilmiştir. Güney Amerika bölgesinde yaşayan armadillo hayvanı görselini kullanan maskot bu yanı ile yöresel değerlere vurgu yapmaktadır. İsmi ile de futbol ve çevrenin (su ve hava) tadını çıkarın manasına gelmektedir.

Son olarak ülkemizde bir dünya kupası düzenlense acaba maskotumuz ne olurdu sorusu geliyor aklıma. Öncelikle bizim akıllılar da kesinlikle hayvan maskot kullanacaklarından eminim. Çünkü bir gelenek oldu sanki. Peki en ünlü hayvanlarımız ne bizim. Ankara kedisi, Van kedisi, Sivas Kangalı, Akbaş Türk tazısı, Midilli atı, Canik atı, Denizli horozu, Ankara tavşanı, Tiftik keçisi vs. Bence bu hayvanların arasından ya herhangi bir at figürü ya da Sivas kangalı olması gerekir diye düşünüyorum. Aşağıdaki değil.

misket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.